Читаєте зараз
Україна може позбавити Кремль можливості загрожувати світу. Потрібно лише одне ок

Україна може позбавити Кремль можливості загрожувати світу. Потрібно лише одне ок

Svitlana Hudkova

Західні союзники, зокрема США та Німеччина, досі вагаються щодо надання Україні ракет великої дальності — особливо дозволу використовувати їх для ударів по території Росії. Аргументація та ж сама — ризики ескалації, втягування країн НАТО у війну з РФ та загроза застосування ядерної зброї.

Як зазначають аналітики Financial Times, Захід також турбується, що Росія може відповісти ескалацією в інших регіонах, наприклад, постачаючи ракети та інше озброєння терористичним угрупованням на Близькому Сході.

Однак ці аргументи виглядають, як спроби Заходу виправдати небажання дозволити Україні завдавати удари по російських військових об’єктах. Чому так і чому союзники повинні бути зацікавленими у наданні далекобійної зброї? Спеціально для Заборони пояснює голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.


Росія — найбільший постачальник війни у світі

У світі вистачає терористичних організацій, яким може допомагати Росія. Як вона діє? Хтось влучно охарактеризував це «тактикою амеби». Якщо взяти за приклад український фронт, це коли їхні війська своєю масою намагаються продавити нашу оборону не там, де хочуть, а там, де можуть. Так само й у світі: вони влізають туди, де можуть ескалувати ситуацію.

З 2015 року, підтримуючи режим Башара Асада, вони озброювали й відправляли найманців до Сирії. Біля берегів стояла ціла російська авіаносна корабельна група, включно з авіаносцем «Адмірал Кузнецов». Отже, у роки анексії Криму та початку війни на Донбасі Росія продовжувала постачати терористам усі види озброєння — від боєприпасів до літаків.

Читати більше новин в Telegram

Крім техніки та зброї, в гарячих точках присутні найманці ПВК «Вагнер» або інших груп. Їх і зараз багато в Лівії, Сирії, на Африканському континенті (зокрема в країнах регіону Сахелю), а також у Південній Америці, наприклад, у Венесуелі.

M142 HIMARS запускає ракету по позиціях Росії 29 грудня 2023 року. M142 HIMARS виявилася високоефективною зброєю, яка вражає цілі як на передовій, так і в глибині російського тилу. Фото: Serhii Mykhalchuk/Global Images Ukraine via Getty Images

Скрізь, де є точка напруги, Росія займається ескалацією конфлікту. Раніше головними товарами РФ на експорт були енергоресурси та зброя. Розмови про «другу армію світу» за кількістю людей та обсягами зброї — це не жарти. Жодна передова країна у світі не мала таких запасів озброєння. 

Повномасштабна війна підірвала можливості РФ 

Через війну в Україні їхні запаси техніки вичерпуються, вони вигрібають залишки снарядів зі своїх складів і тепер змушені завозити їх з Північної Кореї та Ірану. Російська економіка на 30% працює на війну, а наступного року показник може зрости до 40%. Це величезні ресурси. Але навіть за таких умов вони не здатні накопичити достатньо зброї для її відправлення в гарячі точки, наприклад, на Близький Схід. Хоча ракет вони вже виготовляють більше, ніж у 2022-2023 роках, але навіть ці запаси працюють фактично «з коліс» — все, що виготовляють, одразу йде на обстріли українських міст.

Саме Україна значно скоротила військові можливості Росії. Тому погрози РФ про постачання зброї терористам значною мірою є блефом.

Росія не здатна забезпечити жодне терористичне угруповання зброєю настільки, щоб це змінило баланс сил у будь-якому регіоні. До того ж військові ГУР МО України провели кілька успішних спецоперацій з розгрому «вагнерівців» у регіоні Сахелю.

Ми показали, що не треба боятись Росії, адже більшість її погроз — це блеф. Звісно, РФ може і буде створювати різні неприємності, але вона не має ресурсів, щоб похитнути баланс сил у світі чи певних регіонах. А що може дати їй таку можливість? Передишка. Якщо конфлікт заморозять, а ціни на нафту залишатимуться високими [60 доларів за барель — це достатньо високий рівень, собівартість російської нафти десь на рівні $30], Росія знову збере гроші та накопичить озброєння.

Дозвіл бити по території РФ

Отже, чим більше ми знищимо військових спроможностей Росії, тим менше у неї буде ресурсів для загрози світові. І тут виникає парадокс: чим більше далекобійної зброї отримають ЗСУ і чим швидше дозволять бити нею по території РФ, тим швидше будуть ураження їхніх найбільших та найзахищеніших складів. Ми вже своїми силами підірвали важливі логістичні хаби, звідки зброя постачалася на менші склади. А тепер уявіть, що ми отримаємо далекобійні ракети і зможемо значно збільшити кількість ударів. Тоді росіяни не матимуть можливості постачати зброю терористам. Бо її просто не буде.

Україна передала США список із приблизно двохсот пріоритетних військових цілей, зокрема складів.

До того ж українська розвідка чудово обізнана про всі факти постачання зброї з КНДР та Ірану, її переміщення та зберігання. Якщо Росія намагатиметься експортувати цю зброю, маючи відповідні можливості, ми могли б завдавати превентивні удари.

Україна вже не раз довела, що ніяких «червоних ліній» не існує. Багато глибинних ударів по важливих об’єктах вже було нанесено, і ми можемо бити далі. Очевидно, що аргументи про те, що Росія озброїть терористів на Близькому Сході, якщо Захід дозволить використовувати далекобійну зброю проти РФ, виглядають як слабке виправдання. Іншої логіки в цьому я не бачу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій