'
Читаєте зараз
Україна може проскочити один з етапів вступу до НАТО. Про що йдеться

Україна може проскочити один з етапів вступу до НАТО. Про що йдеться

Markiian Oliiarnyk
Прапори НАТО і України
  • Тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін вважає, що в України є шанси вступити до НАТО, не отримуючи План дій щодо членства (ПДЧ).
  • ПДЧ — це програма дій для кандидатів на вступ до Альянсу, яка допомагає підтягнути політичну, економічну та військову сфери до натівських стандартів.
  • Утім цей етап набуття членства є необов’язковим, якщо країна-кандидат відповідатиме більшості вимог НАТО на момент подачі офіційної заявки.

У США вважають, що Україна може стати членом НАТО, оминувши етап отримання Плану дій щодо членства як Фінляндія і Швеція. Для цього треба, аби наша держава відповідала більшості вимог Альянсу на момент подачі офіційної заявки. Це не означає, що приєднання відбуватиметься за скороченою процедурою, утім дозволить зекономити кілька зайвих років, які могли б піти на підготовку.

Заборона розповідає про те, як Україна може швидше приєднатися до оборонного блоку.


Вступ України до Альянсу: чи потрібний ПДЧ

Тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін вважає, що Україна має шанс стати членом НАТО набагато швидше, ніж передбачено процедурою, оминувши етап отримання Плану дій щодо членства, як це зараз роблять Фінляндія та Швеція.

«План дій щодо членства ніколи не був юридичною вимогою для приєднання до НАТО, а отже, Україна також може вступити до Альянсу без ПДЧ. Однак я б не називала це скороченою процедурою», — заявила американська дипломатка.

За її словами, ПДЧ — це механізм, який дозволяє державі досягнути вимог. І якщо якась держава вже відповідає усім вимогам — то ПДЧ стає непотрібним. «Тому як Україна, так і будь-яка інша держава не має отримувати План дій щодо членства та виконувати його у разі, якщо ви загалом будете відповідати більшій частині вимог», — зазначила Крістіна Квін.

Читати більше новин в Telegram

З усім тим, у 2008 році під час Бухарестського саміту НАТО було ухвалено рішення, що Україна у майбутньому стане членом Альянсу через План дій щодо членства. У 2021 році у Брюсселі це рішення ще раз підтвердили. Цілком можливо, що на саміті у Мадриді, який відбудеться у червні 2022 року, буде ухвалено нове рішення щодо долі України в оборонному блоці.

ПДЧ: що таке План дій щодо членства в НАТО

План дій щодо членства, він же ПДЧ, — це програма дій для країн-кандидатів на вступ у НАТО, яка допомагає підтягнути їх до стандартів Альянсу. Цей механізм був запроваджений у квітні 1999 року на саміті у Вашингтоні.

У ПДЧ пропонується перелік заходів, з якого країни-кандидати можуть вибрати саме ті, які, на їхню думку, є найраціональнішими для етапу підготовки. Утім не варто плутати цю програму з критеріями для набуття членства, адже ПДЧ не слугує гарантією того, що країну 100% приймуть до Альянсу.

Структурно ПДЧ складається з п’яти розділів:

  • Політичні та економічні питання
    Майбутні країни-члени мають відповідати базовим принципам, викладеним у Вашингтонському договорі: демократія, свобода, відданість принципам верховенства права, вирішення міжнародних суперечок виключно мирним шляхом.
  • Оборона/Військові питання
    Претенденти на членство у Альянсі мають бути готовими до розподілу функцій, ризиків, обов’язків та витрат, пов’язаних з колективною безпекою та колективною обороною. Також вони мають виділяти збройні сили та ресурси для забезпечення колективної оборони та виконання місій НАТО.
  • Питання ресурсів
    Країни, які хочуть вступити до блоку, мають бути готові надавати кошти на те, щоб виконувати свої зобов’язання перед НАТО. Через національні програми в країнах-претендентах мають бути створені необхідні структури з питань планування та виконання спеціальних оборонних бюджетів.
  • Питання безпеки
    Країни-претенденти на членство в Альянсі мають запровадити надійні засоби безпеки для захисту найбільш засекреченої інформації НАТО.
  • Правові питання
    Країни-претенденти мають ознайомитися з угодами, якими керується НАТО та інтегрувати їх у своє внутрішнє законодавство.

Країни-кандидати по ПДЧ мають приєднатися до таких договорів:

  • Північноатлантичного договору;
  • Угоди стосовно статусу збройних сил;
  • Протоколу НАТО про статус Міжнародного військового штабу;
  • Угоди про статус НАТО, національних представників та Міжнародного штабу;
  • Угоди про статус місій та представників третіх країн в НАТО;
  • Угоди щодо захисту інформації;
  • Угоди про взаємне забезпечення таємності винаходів, пов’язаних з обороною;
  • Угоди про співробітництво стосовно інформації з питань атомної енергії тощо.

Раніше Заборона розповідала про результати екстреного саміту Альянсу, який відбувся 24 березня 2022 року. На зустрічі країни-члени НАТО пообіцяли надати Збройним силам України сучасні системи протиповітряної та протитанкової оборони, а також протихімічне обладнання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій