Читаєте зараз
Перевага була на боці РФ, але Україна перевернула все: підсумки першого тижня ЗСУ в Курській області

Перевага була на боці РФ, але Україна перевернула все: підсумки першого тижня ЗСУ в Курській області

Svitlana Hudkova

У вівторок, 6 серпня, Збройні сили України розпочали несподівану та масштабну, а головне — успішну військову операцію. Вони без значних перешкод перетнули кордон Росії в Сумській області та зайшли на десятки кілометрів у Курську область, тим самим відкривши новий активний фронт. Операція стала найбільшим українським наступом з початку повномасштабного вторгнення і спростувала кремлівські погрози про червоні лінії.

Чого вдалося досягти українським воїнам за тиждень та які подальші перспективи, разом з експертами розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова. 


Що відбувається на Курщині: цілі

Коли наступ ЗСУ на Курську область лише розпочався, воєнні експерти та аналітики висловлювали різні припущення щодо завдань українських військових. Мета (і, ймовірно, не одна) відома лише найвищому військовому керівництву країни. Втім, аналізуючи ситуацію, можна сказати, що незалежно від того, що планував Генштаб, вже вдалося досягти певних результатів.

«Як на мене, це компіляція різних цілей. По-перше, відтягнути росіян з Харківської області та, можливо, з інших напрямків, де ми їх поки не можемо зупинити. Вже лунало, що з цього напрямку забрали під 2000 російських військових. Є також переміщення з херсонського, запорізького та донецького напрямків. Є певні дані з відкритих джерел, що біля Вовчанська нашим хлопцям вже стало трохи легше просуватися, але ця інформація поки не підтверджена. Тобто якщо це було метою, то це спрацювало», — розповідає в коментарі Забороні воєнний експерт і колишній співробітник СБУ Іван Ступак.

Харківська ОДА відмічає зменшення принаймні вдвічі добової кількості ударів, яких завдає ворог по Харкову та області.

Читати більше новин в Telegram

По-друге, за словами Ступака, Сили оборони України вкотре продемонстрували світу слабкість російської влади та зруйнували усі міфи про червоні лінії Кремля.

«Вперше слабкість Путіна показали рейди РДК, вдруге — путч вагнерівців. А зараз ми побачили, що всі сили РФ повністю перебувають в Україні й без їх вилучення дати ради тому, що зараз відбувається в Курській області, неможливо. Кремль це усвідомив. Ми показали, що червоні лінії росіян, у разі виходу за які вони погрожують більш жорсткими заходами, — це міф», — стверджує експерт.

За його підрахунками, за час повномасштабної війни Україна перетнула близько восьми червоних ліній, що їх малював Кремль. «Ми пам’ятаємо застереження Москви щодо постачання західного озброєння, потім — щодо постачання важкої техніки, далекобійних ракет. Були у них істерики через удари по Криму та Керченському мосту, а також по території РФ. Тобто все це Україна пройшла», — зазначає воєнний експерт.

Ще одна можлива мета — обмін територіями. Ступак вважає, що у разі утримання частини території Курської області Україна зможе вести переговори про обмін російських земель на Херсонську чи Запорізьку область та ЗАЕС.

А от варіант, що однією з цілей може бути захоплення Курської АЕС, експерт відкидає. Тому що в такому разі наші дії будуть засуджені міжнародною спільнотою, Україна втратить союзників і стане в один ряд з країною-ядерною терористкою — Росією.

Операція задля ефектів: ЗСУ переломили хід війни?

На думку воєнного експерта Defence Express Івана Киричевського, головним ефектом від подій у Курській області є не територіальні здобутки чи виконання та досягнення якихось загальновійськових завдань і цілей. Фактично українці застосували один з елементів гібридної війни, який на Заході називається операцією задля досягнення ефектів (effects-based operation), що має на меті створити для противника величезний каскад проблем, на якому йому доведеться зосередитися.

За словами Киричевського, ще наприкінці липня 2024 року ситуація на фронті виглядала дуже песимістично, особливо на фоні просування російських військ на покровському напрямку. А вже зараз дискусії ведуться щодо того, яку користь Україна отримує від наступальних дій українських військових на території РФ.

«До цієї операції все виглядало так, що росіяни мають перевагу на фронті. І що так, крок за кроком, нехай навіть за декілька років, але вони нас задавлять на Сході. А тепер виходить, що ситуація повністю перевернулася, і вже росіянам треба справлятися з наслідками того, що ЗСУ прорвали їхню оборону та наробили їм багато бід», — каже експерт.

Це похитнуло систему управління на території РФ, Захід почав замислюватися над тим, що не варто боятися якоїсь ескалації з боку Росії, тому що вона на неї не здатна. «От просто уявіть, наскільки ситуація обернулася на нашу користь просто з того, що наші війська їздять по Курській області», — наголошує Киричевський.

Крім дестабілізації військової та політичної ситуації в Росії, українські підрозділи досягли ще однієї мети — довели Заходу, що ми можемо наступати.

«Хоча там останнім часом вже зневірились у здатності українських військ вести наступальні дії. Це по-перше. По-друге, через те, що західні партнери об’єктивно не можуть дати необхідну кількість озброєння, а тим часом РФ нарощує свій ВПК, нам потрібно було шукати вихід та робити стратегічні кроки. І, судячи з реакції Заходу, нам цей крок вдався. Переможців не судять, — каже експерт. — І показово, що якщо раніше застосування західної зброї на території Росії засуджувалось, то тепер ніхто ніяких претензій не висуває. І навіть виявляється, що німецькі танки під Курськом — то є добре».

Що далі?

За різними оцінками, Росія не контролює від 140 до майже 1000 кв. км своєї території, каже Іван Ступак. Під час наради з диктатором Путіним в.о. губернатора Курської області Олексій Смірнов заявив, що під контролем противника перебуває 28 населених пунктів. Він також зазначив, що глибина проникнення ЗСУ складає 12 км, ширина – 40 кілометрів.

Та наразі, за словами військового експерта, просування українських військ сповільнюється через брак сил.

«Питання в тому, скільки у нас ще є ресурсів, щоби там втриматися. Ми маємо розуміти, що російське командування відходить від шоку. Відповідно, щоб ми не могли забезпечувати наших військових всім необхідним, ворожа армія збереться з силами та почне бити по логістичних шляхах. Почнуть гатити по позиціях балістикою, фугасними бомбами та усім іншим», — каже Ступак.

За даними СБУ, найближчим часом російські спецслужби можуть вдатися до інсценування злочинів, зокрема, щодо цивільного населення Курської області, щоб надалі звинуватити в їх скоєнні українську сторону.

Обидва експерти зазначають, що неважливо, як довго триватиме операція, адже головне — вона вже відбулася й російську систему вдалося похитнути.

«Попри всю їхню пропагандистську машину, яка втирала росіянам, що на території України вони борються з нацистами, за цей тиждень, коли у них палає від операції в Курській області, я чомусь не бачу напливу добровольців у військкоматах. Це також результат. Навіть якщо російська публіка позбудеться ілюзій, що вони можуть перемогти так званих “нацистів” на українській території, цього буде достатньою. І якщо раптом ЗСУ вирішать відійти з Курської області так стрімко, як і з’явилися там, це все одно принесе результат. Росіяни отримали величезного ляпаса, від якого вони не зможуть оговтатися. Або ж на це піде багато часу», — резюмує Іван Киричевський.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій