'
Читаєте зараз
РФ регулярно погрожує терактом на ЗАЕС: це не означає, що не треба готуватися

РФ регулярно погрожує терактом на ЗАЕС: це не означає, що не треба готуватися

Yevheniia Kostina
  • Українська влада попередила, що росіяни, можливо, готують провокації на ЗАЕС. Ворог традиційно запустив дезінформаційну кампанію, аби запустити панічну реакцію в Україні та світі.
  • Повідомлення про небезпеку, а також план дій на випадок аварії публікують в офіційних каналах, але не ‘експертних’. 
  • Якщо ви відчуваєте сильну тривогу і не можете заспокоїтися, будь ласка, прийміть ліки і обмежте споживання інформації.

Енергоблоки на Запорізькій атомній станції побудовані за іншою технологією, ніж блоки на ЧАЕС, і мають додатковий захист. Крім того, вони не працюють з вересня 2022 року. Це означає, що повторення вибуху неможливе.

Заборона розповідає про ситуацію на ЗАЕС та про рекомендації, які мають вас хоч трохи, але заспокоїти.

Вибух на Запорізькій АЕС: правда та деза 4 липня

Ввечері 4 липня 2023 року ворог запустив інформаційну кампанію: вночі ЗСУ нібито вдарять по ЗАЕС. Росіяни скористалися висловами занепокоєння від західних політиків; заявами української влади, що противник підступний шантажист; відпрацюванням регіонів сценаріїв розвитку подій на станції після Каховської трагедії. Тому вкиди в пабліки соцмереж подекуди викликали справжню паніку.

Водночас в ЗСУ заявили, що не порушують норм міжнародного гуманітарного права, відстежують та контролюють ситуацію і готові діяти за будь-яких умов.

«4 липня на зовнішній крівлі третього та четвертого енергоблоків ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та телеграм-канали», — повідомили в СтратКом ЗСУ, спираючись на дані ГУ розвідки Міноборони України.

Читати більше новин в Telegram

Зазначимо, що загроза теракту на ЗАЕС існує з березня 2022 року, тобто з того моменту, коли російські війська захопили станцію. Територію міста-супутника Енергодар обстрілювали неодноразово: особливо небезпечною ситуація була в серпні 2022 року.

Скріншот повідомлення на офіційному ТГ-каналі Енергоатому від 11 серпня 2022 року

Для мешканців був розроблений алгоритм дій, в тому числі евакуаційних, однак окупанти перешкоджали виїзду: власне, як це було пізніше з Каховською ГЕС.

Валізка та заспокійливі: поради у випадку аварії на АЕС

Постійний шантаж і дезінформація ворога не означає, що не треба максимально убезпечити себе та близьких. Так, дійсно, є привід хвилюватися, однак ситуація контрольована. Якщо ви відчуваєте сильну тривогу, скористайтеся ліками та заспокійливими практиками: врівноважені, ви можете діяти набагато швидше та раціональніше.

Якщо ви перебуваєте у зоні радіаційної аварії, виходити з будівель можна лише після відповідних вказівок влади, підкреслюють в МОЗ України. ВАЖЛИВО Органи місцевої влади повідомлять про розташування пунктів евакуації, а також найбезпечніші маршрути пересування, якщо ви евакуюєтесь власним автомобілем. 

Попередньо зберіть у валізу чи наплічник:

  • документи та їхні копії, екстрені контакти;
  • маску для обличчя або респіратор;
  • аптечку і тижневий запас ліків, якщо ви маєте хронічні захворювання;
  • вологі серветки;
  • змінний одяг та взуття;
  • мінімально необхідний запас води і їжі.

Станом на ранок 5 липня радіаційний фон в нормі. У 30 км зоні навколо Рівненської АЕС, Хмельницької АЕС, Запорізької та Південноукраїнської АЕС та територіях забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи (крім зони відчуження ЧАЕС), зареєстровані показники перебувають в межах середньомісячних величин.

«Це свідчить про відсутність нових аварійних ситуацій на ядерно небезпечних об’єктах України. Також немає транскордонного перенесення через територію України радіоактивно забруднених повітряних мас, здатних змінити природний радіаційний фон», — кажуть в МВС України.

Відстежувати можна на офіційному сайті Укргідрометцентру.

Раніше Заборона розповідала про йодопрофілактику, яка не працює за жодних сценаріїв ядерної загрози.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій