Читаєте зараз
Українці можуть отримати безплатне житло у Румунії

Українці можуть отримати безплатне житло у Румунії

Ilona Kivva
Автор:
  • Біженці з України можуть перебувати до 90 днів (короткочасний візит) або як шукачі притулку. У другому випадку можна податися на біженство або статус захисту.
  • Влада Румунії започаткувала спеціальну програму 50/20, аби розв’язати проблему з житлом для біженців.
  • Всі бюрократичні моменти лежать на власниках житла, а не на переселенцях.

Ті українці, які приїхали у Румунію після початку повномасштабного вторгнення, можуть безплатно поселитися у місцевих. Можна навіть отримати безплатне харчування чи виплату на продукти, але в окремих районах. Аби взяти участь у такій програмі, необов’язково мати статус захисту чи біженця, але треба бути готовим до періодичних перевірок від соцслужб.

Заборона розповідає про житло для українських переселенців в країні ЄС.


Програма 50/20

У Румунії діє державна програма, створена спеціально для допомоги українським тимчасовим переселенцям та розв’язання проблем з їхнім розселенням, пише Visit Ukraine

Вона працює за тим самим принципом, що і 40+, яка діяла в Польщі протягом перших місяців повномасштабного вторгнення. Тобто це компенсації людям, які безплатно селять у себе українців. Ті, хто надає житло, отримують по 70 лей на добу за кожного біженця:

  • 50 лей — за надання житла;
  • 20 лей — на харчування.

Теоретично власник житла має забезпечувати переселенців ще й харчуванням або віддавати їм 20 лей, адже це враховано у суму виплати. Але на практиці це можуть робити далеко не всі.   

Читати більше новин в Telegram

Цю норму виконують у готелях, які теж можуть брати участь у програмі. В основному це три- або чотиризіркові: вони пропонують дворазове харчування або компенсацію. 

Головна відмінність від польської програми — у Румунії для участі не обов’язково мати статус тимчасового захисту чи офіційно оформлювати біженство. Треба лише підтвердити, що до повномасштабного вторгнення жили на території України: це може бути прописка, фото договору про оренду у якомусь місті тощо. 

Якщо ж ви маєте один із статусів або підтверджуючий документ, потрібно лише знайти житло. Заяву на фінансове відшкодування, реєстрацію біженців у відділку поліції (це обов’язково) подає власник.

Шукати оголошення від бажаючих прийняти українців можна різними способами, наприклад, через пабліки у соціальних мережах. Одним із таких є «Українці в Румунії». Там періодично виставляють оголошення про вільні квартири, будинки чи кімнати. Втім, закликаємо бути обережними, адже ніхто не може гарантувати безпеку від шахраїв.

Найбезпечнішим способом є портал «Дах» (Un acoperiș), який працює у рамках проєкту «Допомога». Він був започаткований асоціацією «Код для Румунії» у партнерстві з Департаментом з надзвичайних ситуацій, ООН, Міжнародною організацією з міграції та Національною радою Румунії у справах біженців, тож є найнадійнішим з усіх можливих варіантів.

Офіційний держпортал для українців у Румунії. Скріншот: Dopomoha.Ro

Важливо! Якщо ви поселитеся за програмою 50/20, до помешкання можуть прийти представники соціальної служби, щоб перевірити факт проживання біженців.

Раніше Заборона розповідала про програми в Польщі, які діють для українських біженців в 2023 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій