'
Читаєте зараз
Польща у 2023 році припинила низку виплат для українців. Які програми доступні

Польща у 2023 році припинила низку виплат для українців. Які програми доступні

Ilona Kivva
Автор:
  • Пільги для біженців почали поступово скасовувати з літа-2022 року, а з початку 2023 року набули чинності кардинальні зміни.
  • Біженці з України, які перебувають у центрах розміщення, з березня мають частково покривати витрати на проживання.
  • Управління соціального страхування отримало право скасувати грошову виплату при виїзді з країни на менш як 30-денний термін.

У Польщі припинили діяти деякі пільги та програми виплат для українців. Зокрема, з державних проєктів залишилося п’ять основних плюс було посилено правила отримання такої допомоги.

Заборона розповідає про ключові державні програми грошової підтримки українців, що будуть актуальними впродовж 2023 року. 


Гроші для біженців з України у Польщі у 2023 році

З 1 січня 2023 року набули чинності зміни до закону про допомогу біженцям з України. На етапі проєкту вони передбачали скасування більшості державних виплат, а також часткове покриття українцями витрат на проживання. Однак у кінцевому варіанті умову про скорочення грошового забезпечення таки прибрали, пише Polska Agencja Prasowa.

В рамках змін українці, які безкоштовно живуть у центрах розміщення понад 120 днів, з березня 2023 року повинні будуть сплачувати половину вартості проживання та харчування, а з травня — 75%.

При цьому два обмеження на виплати були введені окремо:

Читати більше новин в Telegram
  • українці, які виїхали з Польщі на понад 30 днів, тобто дія їхнього PESEL UKR була призупинена, безповоротно втрачають оформлену грошову допомогу;
  • Управління соціального страхування (ZUS) отримало право скасувати грошову виплату при виїзді на менший за 30-денний термін. 

Низка програм також були закриті через брак коштів, однак п’ять державних проєктів продовжать діяти у 2023 році, повідомляє Visit Ukraine.

Яку грошову допомогу можуть отримати біженці:

  • Сім’я 500+;

Доступна як офіційним біженцям, так і людям під статусом тимчасового захисту. У рамках програми можна отримувати щомісячну грошову виплату у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину до 18 років.

Заявку можна подати особисто в центрах ZUS або онлайн через PUE ZUS.

Для цього потрібно мати PESEL, банківський рахунок у Польщі та польський номер телефону.

  • Сімейний опікунський капітал (RKO);

Rodzinny kapitał opiekuńczy — програма, яку запровадили з січня 2022 року. Доступна для громадян країни, біженців та українців під тимчасовим статусом захисту, які мають двох і більше дітей при умові, що другій/третій і так далі дитині від року до трьох.

Програма передбачає два види допомоги (треба обрати один): по 1000 злотих впродовж 12 місяців або по 500 злотих впродовж 24 місяців. Тобто кінцева сума однакова — 12 000 злотих, але принцип виплати різний.

Заявка подається так само як і на 500+.

  • 400 Plus;

Державна виплата призначена частково покрити витрати на перебування дітей у яслах чи спеціальних клубах (наприклад, спортивні гуртки). Допомога щомісячна і складає таку ж суму як і ціна місячного перебування у секції чи яслах, але не більше 400 злотих.

Подати заявку можна у відділеннях ZUS або онлайн через PUE ZUS.

Важливо! Під час виплат за програмою Сімейний капітал (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) отримувати допомогу по 400 Plus не можна.

  • Dobry Start;

Це виплата 300 злотих, яка видається раз на рік батькам школярів від 7 до 20 років. Гроші можна витратити на власний розсуд, але передбачені вони на придбання шкільного обладнання та підручників.

Заявку на виплату подається онлайн одним з трьох способів:

  • на порталі Emp@tia MRiPS;
  • на сайті PUE ZUS;
  • за допомогою електронного банкінгу.

Для реєстрації необхідно мати електронний підпис. 

  • Karta Dużej Rodziny (Карта Великої родини);

Важливо! Отримати картку зі статусом тимчасового захисту неможливо. Вона доступна тільки людям, які офіційно оформили біженство.

Це програма підтримки сімей, які мають щонайменше трьох дітей. Вона дозволяє отримувати послуги та товари у закладах-партнерах за зниженими цінами на території всієї Польщі. Наприклад, у програмі беруть участь мережі супермаркетів Biedronka та Lidl. На закладах, що є учасниками програми має бути наліпка Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny.

Подати заявку можна онлайн, але потрібно мати електронний підпис.

Картка великої родини. Інфографіка: europortal.biz.ua

Раніше Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Щоб отримувати одразу дві соціальні виплати, потрібно мати необхідний робочий стаж і хоча б місяць пропрацювати в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій