Українці можуть подати заяву про компенсацію в Міжнародний реєстр збитків: хто та як може це зробити
- З 2023 року в Україні можна отримати компенсацію за програмою єВідновлення. Гроші виділяються з державного бюджету.
- У 2023 році також було створено Міжнародний реєстр збитків, куди з квітня 2024 року можна подати заяву про відшкодування.
- Загалом буде понад 20 категорій, за якими передбачені відшкодування фізичним особам.
Міжнародний реєстр збитків — це основа міжнародного компенсаційного механізму відшкодування заподіяного Росією. Поки заяви можуть подати тільки щодо зруйнованого з 24 лютого 2022 року майна, але невдовзі список розширять. Посилати звернення можна в застосунку Дія. При цьому, компенсація буде доступна навіть тим, хто вже отримав гроші по єВідновленню.
Заборона розповідає про Міжнародний реєстр збитків.
Міжнародний реєстр збитків та єВідновлення: яка різниця
В Україні ще з 2023 року вже можна отримати відшкодування за пошкоджене внаслідок агресії РФ житло. Так, працює програма єВідновлення, на яку виділено кошти з бюджету.
Однак у 2023 за участі Ради Європи також було створено міжнародний реєстр збитків, до якого з квітня 2024 року вже можна подавати заявки, пише Transparency International.
Це основа міжнародного компенсаційного механізму відшкодування збитків, яких заподіяла Росія. Тут збиратимуться, оброблятимуться та реєструватимуться заяви постраждалих. Їх розглядом, оцінюванням збитків, винесенням рішень про призначення будь-яких виплат чи компенсацій буде спеціальна комісія, яку ще створюють.
Читати більше новин в Telegram«На відміну від державної програми компенсацій єВідновлення, до Міжнародного реєстру збитків українці зможуть пізніше подати заяву не лише щодо знищеного або пошкодженого майна. Для фізичних осіб передбачено ще приблизно 20 категорій збитків, зокрема щодо тілесних ушкоджень, катувань, сексуального насилля, примусового та вимушеного переміщення», — пояснюють в TI.
Після надсилання заяви, її має перевірити Секретаріат Реєстру на дотримання формальних та технічних вимог. Потім спеціальна Рада винесе рішення передавати її до Реєстру, або віддати на доопрацювання. Про це сповістять у Дії, тому важливо слідкувати за заявою.
Заява на компенсацію: як подати через Дію
Станом на квітень 2024 року можна подати заяву тільки про знищену або пошкоджену житлову нерухомість. Невдовзі планують відкрити ще близько 20 інших категорій для фізичних осіб (для тих, хто постраждав найбільше: поранення, жертви насильства та катувань, вимушено переміщені особи). Внести дані до реєстру можна через застосунок Дії.
Вимоги для подання заяви до Реєстру:
- втрати були задані від 24 лютого 2024 року;
- втрати були задані на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води;
- втрати були задані протиправними діями російської федерації в Україні або проти України;
- заява від повнолітнього громадянина України, який є власником пошкодженого або знищеного житла. Співвласники мають подати окремі заяви стосовно своїх часток;
- зареєстроване право власності на пошкоджений/знищений об’єкт у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- обов’язкова наявність акта комісійного обстеження пошкодженого та знищеного майна, яке проводиться комісією при органі місцевого самоврядування (ця умова тимчасова);
- обмеження щодо подання заяви особою, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції», або яка має судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом «Злочини проти основ національної безпеки України» Кримінального кодексу України.
Важливо! Подати заяву можна навіть якщо вже отримали компенсацію від єВідновлення. У такому випадку відшкодування відбудеться з урахуванням уже компенсованої шкоди.
Щоб надіслати заяву необхідно перейти на вкладку «Сервіси» в Дії та обрати «Відшкодування збитків».
При оформленні заяви потрібно надати інформацію про:
- особу заявника;
- пошкоджене/знищене житло, зокрема право власності на нього;
- подану заяву про пошкодження або знищення майна (це можна зробити з допомогою послуг «Повідомити про пошкоджене майно» в Дії);
- обставини події, що спричинила пошкодження/знищення об’єкта;
- опис та оцінку пошкодження чи знищення, а також інформацію про орієнтовну суму вимоги відшкодування.
До заяви також слід додати акти комісійного обстеження майна та з оцінки майна. Перший можна отримати за зверненням до органів місцевої влади або подавши заяву на компенсацію в межах єВідновлення. Також по можливості варто додати всі матеріали, які підтверджують факт та суму заданих збитків. Після подання заяви, змінити дані не можна буде, але можна надати додаткові матеріали.
«Нам пощастить, якщо це буде [виплата компенсацій] в наступному році. Це був би дуже великий успіх. В цьому процесі наразі дуже багато невідомих. Україна є першопрохідцем у такому створенні компенсаційного механізму, тому давати прогнози було би безвідповідально», — заявив виконавчий директор Реєстру збитків Маркіян Ключковський.
Раніше Заборона розповідала про єВідновлення та можливість зарезервувати гроші на нове житло. Ті, хто вже отримав житловий сертифікат, можуть отримати фінанси на купівлю квартири або будинку.
Читати більше новин в Telegram