'

Українці можуть самостійно підвищити свою пенсію: як докупити стаж

Ilona Kivva
Автор:
  • Розмір пенсійного забезпечення визначається в залежності від стажу. Приміром, за страховим стажем 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% від заробітку.
  • В Україні вже давно існує система його докупівлі, але раніше вона була доступна тільки прямо перед виходом на пенсію. ПФУ ввів ще одну систему.
  • Фактичні пенсіонери не можуть підвищити свій стаж самостійно, але зробити це за них мають можливість благодійники чи рідні.

Через портал Пенсійного фонду можна робити добровільні внески, які зараховуватимуться як стаж — від нього напряму залежить розмір пенсійного забезпечення. Мінімальної суми внеску немає, але конвертуватимуть у стаж за раз щонайменше 1470 гривень. Тобто до цієї суми менші платежі просто накопичуватимуться. Фішка у тому, що жодну звітність подавати не треба.

Заборона розповідає про купівлю страхового стажу в Україні.


Добровільні внески у ПФУ: принцип дії

Розмір пенсійного забезпечення визначається в залежності від стажу — по 1% від рівня визначеної для обчислення заробітної плати за кожен рік. Тобто за страховим стажем 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% від заробітку. 

Для вирахування суми виплати є спеціальна формула: Сз х Кз х Кс, де:

  • Сз — це середня заробітна плата, з якої було сплачено страхові внески, за три роки до подачі заяви про вихід на пенсію;
  • Кз — сума співвідношень зарплати в конкретному місяці до середньої зарплати по Україні. Тобто окремо беремо зарплату за кожен місяць за враховані в Сз три роки роботи і ділимо на рівень середньої, який було встановлено на цей місяць. Потім із суми коефіцієнтів вираховується середнє число — це є Кз;
  • Кс — кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу та поділена на 12. Для вирахування загальної кількості років стажу (тільки ті, у які сплачувалися податки) треба помножити на 0.01.

Мінімальний стаж, від якого взагалі можливо отримувати пенсію, складає 35 років для чоловіків і 30 — для жінок. У разі нестачі на момент виходу на пенсію його можна докупити. Ця процедура досі доступна, плюс березні-2023 року в Україні запрацював ще один інструмент — докупка стажу на майбутнє. 

Читати більше новин в Telegram

«Раніше можна було докупити стаж за попередній період, якого не вистачає до пенсії, тобто погасити втрачену можливість. Треба було звертатися у податкову, укладати там угоду і тільки тоді робити закупівлі. Теперішня система інша — вона дозволяє профінансувати свою майбутню пенсію помісячно заздалегідь, поки можна регулювати внески відповідно до заробітку. Фактичного ліміту по роках немає, можна дотягнути до максимального розміру пенсії», — пояснив голова правління ПФУ Євген Капінус.

Механізм направлений на низку категорій:

  • тих, хто нині заробляє за кордоном, але хотіли б отримувати пенсію в Україні;
  • люди передпенсійного віку, яким не вистачає стажу;
  • працівники з низькими офіційними доходами, які шляхом добровільних внесків можуть збільшити майбутню пенсію.

Важливо! Нинішні пенсіонери не можуть збільшувати свій страховий стаж самостійно, втім, за них можуть робити внески інші люди та благодійні організації. Є можливість спрямувати оплату на конкретну людину чи у загальну систему (тоді гроші самостійно розподіляє ПФУ).

Для початку треба бути зареєстрованим на сайті ПФУ. Зробити це можна через «Вхід», ввівши електронний ключ/підпис (через пряму реєстрацію тільки з вже наявним пенсійним).

Що далі:

  • треба укласти електронний договір на сайті ПФУ;
  • перераховувати кошти можна онлайн з картки або у відділені будь-якого банку;
  • гроші в автоматичному режимі будуть зараховані на рахунки ПФУ і розкладені на періоди, за які здійснено внески — мінімальної межі немає, але на місяць буде зараховано мінімально 1470 гривень;
  • якщо сплачено більше, гроші буде розкладено на наступні місяці;
  • жодних звітів подавати не треба.
Цифрами позначено перший та другий крок для початку внесення добровільних передплат за страховий стаж. Скріншот: сайт Пенсійного фонду України

«Якщо ви доплатите собі 2 000 гривень, у вас буде обрахунок заробітної плати як 9 000 гривень. Кожні 100 гривень збільшують зарплату майже на 500 гривень», — пояснила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. 

Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Щоб отримувати одразу дві соціальні виплати, потрібно мати робочий стаж і хоча б місяць пропрацювати в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій