Українці можуть відмовитися від статусу захисту у Швейцарії: для чого це робити
- Статус S для біженців запровадили у 2022 році. Це аналог тимчасового захисту, але видається він тільки на рік з правом подовження.
- При оформленні швейцарського захисту людину прикріплюють до певного кантону, змінити який можна тільки з поважних причин та з погодженням міграційної служби.
- Статус захисту S не поширюється на тих, хто вже отримав статус захисту країни ЄС.
Відмова від статусу S є обов’язковою при поверненні біженців в Україну або переїзді в іншу державу, деякі кантони навіть виплачують гроші на це. Анулювати захист можна дистанційно поштою, однак процедура займе певний час.
Заборона розповідає про бюрократичні моменти, які треба враховувати при зміні кантону або виїзді з країни.
Статус S: що дає і як скасувати
Статус тимчасового притулку — аналог статусу тимчасового захисту. Він надає право на проживання у Швейцарії до одного року, але після закінчення цього терміну його можна продовжувати.
Він передбачає:
- безплатне або пільгове житло;
- медичне обслуговування;
- навчання у школах та університетах;
- безплатні мовні курси для дітей та дорослих (організовує місцева влада, тому запитувати треба у кантонах);
- працевлаштування;
- грошова допомога — кожен запит подається кантонам і розглядається індивідуально з враховуванням фінансового становища конкретної людини чи сім’ї. Така ж система діє у Швейцарії для біженців з інших країн.
Його може отримати кожен українець. Для цього необхідно звернутися до одного з Федеральних центрів надання притулку — Bundesasylzentrum (BAZ). Після реєстрації заявника направляють до певного кантону — тільки там має право проживати біженець.
Читати більше новин в TelegramНа реєстрацію дають 90 днів. Якщо до подачі заяви виникнуть витрати через, наприклад, терміновий візит до лікаря, їх покриває кантон або федеральний уряд.
Важливо! Статус захисту S не поширюється на людей, які вже отримали статус захисту країни ЄС.
Якщо ви плануєте поїхати зі Швейцарії (повернутися в Україну чи отримати захист у іншій державі), то перед від’їздом треба обов’язково відмовитися від статусу S, пише Visit Ukraine.
Для цього треба завантажити та заповнити спеціальну заяву. Після цього її треба підписати та відправити за адресою: Staatssekretariat für Migration SEM, Quellenweg 6, 3003 Bern-Wabern. Не забудьте вказати ваш номер N.
Статус, а відповідно і всі пільги втрачається з моменту отримання заяви установою.
Деякі кантони у разі відмови від S виплачують грошову допомогу на повернення додому. Наприклад Цюрих, видає по 500 франків на людину, але не більше 2 000 франків на родину. Щоб отримати інформацію про виплату, треба звернутися в інформаційний відділ кантону.
Українці у Швейцарії: як змінити кантон
Якщо ж ви бажаєте залишитися у країні, але змінити кантон проживання, є окрема процедура. Перш за все, треба подати офіційний запит до SEM — Державного секретаріату з питань міграції. Тут повинні дати згоду на переїзд біженця.
Просто так переїхати не вийде, потрібна офіційна причина. Є чіткий перелік випадків, коли це допускається:
- возз’єднання сім’ї – подружжя, батьків з неповнолітніми дітьми, бабусі та дідуся;
- возз’єднання вразливих людей з важливими контактними особами за межами родинних відносин — неповнолітні без супроводу, люди з обмеженими можливостями чи серйозними хворобами;
- переїзд у приватне житло (потрібна також згода кантону, де живете, і того, куди переїжджаєте);
- переїзд до далекого родича чи знайомого (потрібна згода кантону, де живете, і того, куди переїжджаєте);
- переїзд для працевлаштування за межами кантону (потрібна також згода кантону, де живете, і того, куди переїжджаєте).
Для зміни регіону проживання заповнюється заява, у якій обов’язково має бути зазначено:
- кантон проживання;
- куди бажає переїхати;
- причина зміни місця проживання;
- люди, яких торкнулася зміна кантону. ʼ
Звернення має бути підписане всіма зацікавленими у цьому людьми, а також уповноваженою особою за довіреністю. Після цього її треба надіслати за адресою: Staatssekretariat für Migration SEM Taskforce Kantonswechsel Quellenweg 63003 Bern-Wabern.
Важливо! В заяві потрібно вказати всю персональну інформацію та зазначити причину переїзду. Якщо нею є працевлаштування, отримання житла у приватному секторі чи стан здоров`я, підготуйте підтвердження.
Раніше Заборона розповідала про процес оформлення у Шотландії необхідних документів та пільг, які передбачені для біженців з України. Біженці можуть в’їхати на території Шотландію лише за візою. Для її оформлення необхідно мати спонсора: приватну особу або уряд.
Читати більше новин в Telegram