Швейцарія змінила правила отримання виплат для українців

Ilona Kivva
Автор:
  • Всі українці мають право оформити спеціальний статус захисту S у країні.
  • Він передбачає отримання безплатного житла, право на навчання та медичну допомогу, а також можливість влаштуватися на роботу без спеціальних дозволів.
  • Отримання статусу захисту передбачає виплату допомоги. Раніше вона становила майже $1600 на місяць, але з 11 серпня змінено порядок нарахування.

У Швейцарії соціальні виплати скасували для українських біженців, які мають достатній дохід, щоб жити в країні у комфортних умовах. Для тих, кому власних фінансів не вистачає, розмір допомоги визначатимуть індивідуально у кожному окремому випадку.

Заборона розповідає про нові правила для українців.


Соціальна допомога біженцям з України у Швейцарії: що змінили

З 11 серпня 2022 року скасувано визначений розмір соціальної допомоги для біженців з України, пише Swisssinfo. Раніше українці, які отримали статус S, могли розраховувати на виплату 1500 швейцарських франків на місяць ($1585) від кантонів. Тепер кожен запит на фінансову допомогу розглядатимуть індивідуально з враховуванням фінансового становища конкретної людини чи сім’ї. Така ж система діє у Швейцарії для біженців з інших країн.  

«Ми помітили, що суспільство критикує різне ставлення до тимчасово захищених і тих, хто потребує захисту. Тому ми обговорюємо різні варіанти того, як тепер перевірятимемо активи тих, хто просить допомоги», — сказала генеральна секретарка Кантональної конференції соціальних директорів Ґабі Шоллезі.

Доходи та активи будуть враховувати незалежно від того, отримані вони в Україні чи Швейцарії. Єдиним винятком є ​​автомобіль, оскільки він потрібен, щоб повернутися додому. Крім того, до кінця осені влада країни пообіцяла встановити окремі умови щодо оцінки впливу на рівень забезпеченості ювелірних виробів та іншого майна біженців.

Статус S для українців: що дає

Статус тимчасового притулку або статус S надає право на проживання у Швейцарії до одного року з подальшим продовженням терміну перебування.

Також статус передбачає:

  • безплатне житло;
  • медичне обслуговування;
  • навчання у школах та університетах;
  • безплатні мовні курси для дітей та дорослих (організовує місцева влада, тому запитувати треба у кантонах);
  • працевлаштування.

Його може отримати кожен українець. Для цього необхідно звернутися до одного з Федеральних центрів надання притулку — Bundesasylzentrum (BAZ). Після реєстрації заявника направляють до певного кантону, який вже вирішує, розмістити його самотужки чи у співпраці з «Допомогою біженцям Швейцарії» (Schweizerische Flüchtlingshilfe SFH).

За реєстрацію дають 90 днів. Якщо до подачі заяви на статус захисту S виникнуть витрати через, наприклад, терміновий візит до лікаря, їх покриває кантон або федеральний уряд.

Статус захисту S не поширюватиметься на осіб, які вже отримали статус захисту країни ЄС.

З 2 червня 2022 року при поверненні в Україну більше ніж на 15 днів статус S автоматично буде анульовано. Ще однією причиною для втрати спеціального статусу може стати перебування у третій країні понад два місяці.

Раніше Заборона розповідала про програми грошової допомоги українцям у Франції: що передбачають, кому конкретно доступні та як подати заявку.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору