Українці отримають компенсації за втрачену домівку. Грошима виплачувати не будуть

Ilona Kivva
Автор:
  • Законопроєкт про відшкодування майна зареєстрували у ВРУ ще у березні 2022 року. Він передбачає створення спецреєстру та визначає порядок проведення відшкодувань.
  • Вкрай необхідну інінціативу відправляли на доопрацювання: прибрали обмеження на максимальну площу помешкання та обов’язкову рівнозначність населених пунктів у разі переїзду.
  • Подати заяву на компенсацію можна буде через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.

Українці, які втратили будинок чи квартиру через повномасштабну війну, можуть претендувати на компенсації від держави. Таку ж можливість мають ті, чиє житло постраждало, але ще підлягає ремонту. Фізичних грошей заявники не отримають: лише сертифікати на купівлю нового помешкання або реконструкцію (якщо є що рятувати).

Заборона розповідає про суперечливий закон, ухвалений парламентом.


Відшкодування за житло: законопроєкт №7198

У ВРУ 24 березня 2022 року було зареєстровано законопроєкт №7198 про відшкодування для людей, будинки/квартири яких пошкоджені або знищені після 24 лютого. Документ ініціювали 42 народні депутати від партії «Слуга народу».

Він включає два головні завдання:

  • створення Єдиного державного реєстру пошкодженого та зруйнованого внаслідок війни майна (рухомого та нерухомого);
  • визначення порядку компенсації за нього від держави.

Проєкт ухвалили за основу (у першому читанні) 1 квітня 2022 року. Тобто деякі пункти мали доопрацювати/виключити/додати.

Читати більше новин в Telegram

У першій редакції йшлося, що відшкодування надаватимуть виключно за житло і воно буде в основному грошовим. Також можливі варіанти фінансування державою будівництва чи ремонту. Претендувати на компенсацію могли як власники житла (включно з недобудованим) окремо або в складі ОСББ, пояснили в Інституті законодавчих ідей. 

Гроші можна було б отримати на ремонт квартири, а також за бажанням для купівлі нового житла, але тільки якщо це приватний будинок чи дача. Як саме визначався б розмір компенсації, чітко прописано не було. Якщо ж зруйнована квартира або власник будинку не хоче отримувати грошову виплату, на заміну мали надавати житло з такою ж прощею, але до 150 кв. метрів. Його будували б на місці знищеного або навіть в іншому населеному пункті за вибором власника, але з таким же статусом (село на село, обласний центр на обласний центр і так далі, тобто в Київ з маленького містечка перебратися не можна було б).

Рада ухвалила закон про компенсацію

У результаті 10 місяців роботи у документ внесено кілька суттєвих правок. Тож у кінцевому варіанті, за словами народного депутата Ярослава Желєзняка («Голос»),  ключові пункти такі:

  • компенсації надаватимуть виключно за житло, пошкоджене/зруйноване з 24 лютого 2022 року;
  • закон діятиме до закінчення воєнного стану в Україні та ще три роки після;
  • не поширюватиметься на об’єкти, що були на територіях, окупованих до 24 лютого 2022 року;
  • компенсацію надаватимуть виключно за нерухомість, у якій зведені опорні та зовнішні конструкції;
  • право на компенсацію отримають громадяни України, які є власниками;
  • люди із санкційних списків чи судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки, а також їх спадкоємці (діти, дружини/чоловіки) не мають права на участь у програмі;
Закон України про компенсації за зруйноване житло у фінальній редакції. Інфографіка: Мінрозвитку громад і інфраструктури 

  • отримати грошову компенсацію за пошкоджене майно не можна буде — пропонують виключно ремонт та/або надання будівельних матеріалів;
  • власникам знищених квартир видаватимуть житлові сертифікати —  це документ, який фактично є гарантією, що держава профінансує придбання квартири або іншого житла (навіть того, що ще будується). Використати їх можна буде протягом п’яти років з дня видачі, а от відчужувати, окрім успадкування, заборонено. Чи можна буде самостійно знайти і придбати за нього квартиру, чи треба буде суто чекати розподілу за сертифікатами від держорганів, невідомо;
Сертифікати на знищене житло у законі про компенсацію. Інфографіка: Мінрозвитку громад і інфраструктури

  • у власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат або грошову компенсацію. Але гроші будуть перераховані на рахунок зі спеціальним режимом. Це означає, що використати їх можна буде виключно на будівництво;
  • граничний розмір компенсації, обмеження на тип, площу і  місцезнаходження нового житла прибрали взагалі (тобто тепер можна з Києва в Житомир, з обласного центру у містечко тощо, а якщо квартира була, приміром, 170 квадратів, то таку ж і можна буде придбати);
  • якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину дадуть грошима, АЛЕ лише з коштів, отриманих від РФ для відшкодування збитків.

Гроші виділять з державного та місцевих бюджетів; з траншів від міжнародних фінансових організацій, кредиторів та інвесторів; з репарацій або інших стягнень з РФ; а також місцевих фондів.

Верховна Раді 23 лютого 2023 року підтримала документ в цілому. «За» проголосували 275 народних депутатів.  

Голосування по фракціях:

ФракціяЗа ПротиУтрималисьНе голосувалиБули відсутні
«Слуга народу» 189112324
«Європейська солідарність» 001755
Депутатська група «Платформа за життя та мир» 210004
«Батьківщина» 130056
«Голос» 001424
Депутатська група «Відновлення України» 150021
«За майбутнє» 120006
Депутатська група «Довіра» 140004
Позафракційні110145

Важливо! Аби отримати компенсацію, треба подати заяву через Дію або в паперовій формі до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення. Через застосунок заявки приймаються ще з березня-2022 року. Строк подання: під час дії воєнного стану та рік після припинення.

До заяви необхідно додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та бажано фото- і відеодокази знищення/пошкодження. Розглядати звернення та ухвалювати рішення будуть Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Їх створять місцеві влади або військові адміністрації.

Раніше Заборона розповідала про ухвалений українським парламентом закон, який має захистити позичальників. Так, взяті до війни кредити на авто чи квартиру/будинок можна заморозити або навіть анулювати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій