Українці в Данії: половина не хоче повертатися, третина має ПТСР
Кожен другий переселенець з України хоче залишитися в Данії. Третина, як свідчать дані проєкту DARECO (Копенгагенський університет), який опікується українськими біженцями в країні, має ознаки ПТСР.
У масштабному дослідженні взяли участь 29% українців з тих, хто зараз знаходиться в Данії (тобто близько 11 000 з 37 000). Опитування показує, що більшість змогли налагодити життя, але також і те, що багато борються з різними типами психологічних проблем.
Понад 40% особисто були свідками війни, тоді як майже стільки ж втратили родину чи друзів у перший рік після повномасштабного вторгнення Росії. 29.4% повідомили про такі серйозні симптоми, що це свідчить про те, що у них, можливо, розвинувся посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
Причому майже кожен другий із біженців, які перебувають у цьому стані, також має ознаки піддіагнозу «комплексний посттравматичний стресовий розлад». Тобто мають проблеми з налагодженням людських стосунків, негативне самосприйняття та труднощі в контролі своїх емоційних реакцій на інші симптоми ПТСР.
«Ми загалом говоримо про добре освічену групу людей, які зазвичай біжать на початку війни, і тому часто зазнають менше прямих бойових дій, ніж ті, хто втік пізніше. Крім того, у Данії їх прийняли дуже добре, небагато з них стикалися з дискримінацією чи невизначеністю щодо свого дозволу на проживання. Беручи до уваги ці речі, приблизно кожен третій, який повідомляє про значні симптоми ПТСР, — досить високе число», — каже доцент Карен-Інге Карстофт з факультету психології Копенгагенського університету, яка очолює проєкт «DARECO — The Danish Refugee Cohort».
Дані, втім, свідчать, що сім із десяти опитаних не мають симптомів посттравматичного стресового розладу, і переважна більшість самі заявляють, що мають середній або високий рівень психічного благополуччя у Данії.