Читаєте зараз
США ухвалили історичне рішення щодо F-16: ЗСУ дадуть особливі літаки

США ухвалили історичне рішення щодо F-16: ЗСУ дадуть особливі літаки

Ilona Kivva
Автор:
  • Сполучені Штати дозволили Данії та Нідерландам передати  винищувачі Україні. Ці дві держави очолюють літакову коаліцію.
  • Від двох країн в ідеалі можна отримати 40 винищувачів. Йдеться про найближчі терміни — кінець 2023-2024 років. 
  • Україна ще 11 липня 2023 року підписала меморандум з 11 країнами-союзницями, в якій (серед іншого) прописані умови проведення навчань льотчиків ЗСУ на  F-16.

Нідерландські та данські F-16 пройшли суттєву модернізацію. Було оновлено практично все: від авіоніки до варіацій озброєння. Також посилили саму конструкцію планера. Такі вдосконалення дозволять українським пілотам не тільки відганяти російські МіГи і вертольоти від рубежів, а й використовувати літак для перехоплення крилатих ракет та навіть наземних ударів.

Заборона розповідає про рішення США та про особливості винищувачів країн-союзниць. 

Літаки від Данії і Нідерландів: скільки зможуть дати Україні 

Сполучені Штати схвалили відправку винищувачів F-16 в Україну з Данії та Нідерландів. Поставку дозволили здійснити щойно завершиться підготовка пілотів, пише Reuters з посиланням на джерела в американському уряді.

Міністри закордонних справ країн-союзниць підтвердили це, однак уточнили, що рішення щодо безпосередньої передачі на рівні їхніх урядів ще не ухвалено.

Ми вітаємо рішення Вашингтона прокласти шлях для відправки винищувачів F16 в Україну. Велика подяка Ентоні Блінкену за плідну та оперативну співпрацю. Зараз ми будемо далі обговорювати цю тему з нашими європейськими партнерами. Скріншот: міністр закордонних справ Нідерландів Wopke Hoekstra/Twitter

Читати більше новин в Telegram

Нідерланди, за інформацією Defense Express, якраз виводять свої F-16 з експлуатації — їх замінюють на F-35. З озброєння станом на серпень-2023 вже зняли 12 винищувачів. Їх законтрактувала приватна компанія Draken International. Вона мала купити ще 28 машин, але угоду нібито скасували. Тобто теоретично 28 машин будуть вільними для передачі — їх мають зняти з озброєння до кінця 2024 року. Якраз у цей де час мають завершитися навчання перших українських пілотів на цій техніці.

У Данії є 30 F-16, які також заміняють на F-35. До кінця 2023 року мають зняти з озброєння 17 літаків. Частина з них поїде у США для навчання пілотів, але ще 12, тобто ціла ескадрилья, залишаться вільними. Таким чином, від двох країн в ідеалі можна отримати 40 винищувачів. Йдеться про найближчі терміни — кінець 2023-2024 років. Якщо ж говорити про подальші перспективи, то можна додати ще 12 літаків від Копенгагена (після 2027 року).

Підготовка пілотів ЗСУ: що відомо

Україна ще 11 липня 2023 року підписала меморандум з 11 країнами-союзницями про створення коаліції з відкритою заявкою. Серед іншого, в угоді прописані умови проведення навчань льотчиків Військово-повітряних сил ЗСУ. Першочергово йдеться про американські F-16.

До міжнародної групи увійшли:

  • Данія та Нідерланди — виступили офіційними ініціаторами;
  • Бельгія;
  • Канада;
  • Люксембург;
  • Норвегія;
  • Польща;
  • Португалія;
  • Румунія;
  • Велика Британія — країна була першою, хто оголосив про готовність навчати українських пілотів, як писало The Guardian, також одна з ініціаторок;
  • Швеція.

Підготувати перших пілотів планують до початку 2024 року — їх готують у Данії. Спершу проведуть мовну, теоретичну й практичну підготовку на авіабазі Скрюдструп, що у Південній Ютландії. 

Перша група з досвідчених пілотів, ймовірно,  складається з шести льотчиків. Їх підготовка, разом з наземним персоналом, може завершитись лише ближче до літа-2024. Ще шість пілотів завершать підготовку до кінця 2024 року. Також існує група з приблизно 20 менш досвідчених пілотів, які потребують ще й базової підготовки. Тобто вони, найімовірніше, будуть навчатися ще довше. 

«Графік виведення навіть 28 нідерландських F-16 цілком вкладається у ці орієнтовні строки. Звісно, якщо традиційно не виявиться те, що українські фахівці опановують західне озброєння у рази швидше ніж вважають іноземні партнери», — кажуть експерти з озброєння.

F-16: особливості літаків з Данії і Нідерландів

F-16 — американський однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач, який є одним із наймасовіших літаків свого класу та покоління. За характеристиками він не суттєво, але перевершує радянські МіГи, які є на озброєнні РФ та України. Перш за все, електронікою та сумісністю з більш потужними та точними західними боєприпасами.

Виробництво машин для Данії та Нідерландів відбувалося не зовсім у США — кінцеву збірку робили на заводах Fokker у Нідерландах та SABCA у Бельгії. Випуск розпочався у 1978 році і завершився у середині 1990-х років. 

Обидві держави у  1990-х роках провели модернізацію літаків за програмою Mid-Life Update, або MLU. Вона передбачала капітальний ремонт та посилення конструкції машини.

F-16 зі складу Повітряних сил Данії Фото: Flyvevåbnet

«F-16 після проходження MLU отримали нову авіоніку, включно із заміною РЛС на AN/APG-66(V)2A… Цей радар може працювати, як для виявлення повітряних цілей, так й для роботи у режимі повітря-поверхня. Літаки також отримали новий бортовий комп’ютер, систему РЕБ, навігації та зв’язку, систему польотів на низьких висотах, кабіну із новими дисплеями. Була проведена інтеграція нового озброєння, включно з ракетою повітря-повітря AIM-120 та підвісних контейнерів для використання високоточного озброєння», — пояснили у Defense Express.

Американська високоточна керована бомба GBU-38 SDB-I під крилом нідерландського F-16. Фото: Koninklijke Luchtmacht

З такими оновленнями літаки будуть вкрай ефективними для таких задач:

  • відігнати російську авіацію від рубежів використання коригованого озброєння;
  • зменшити активність ударних вертольотів РФ та штурмовиків;
  • ефективніше застосовувати високоточне озброєння для ураження цілей на поверхні;
  • виконувати роль ППО-винищувача для відбиття атак крилатими ракетами.

Раніше Заборона розповідала про замовлення Міноборони США великої партії літаків для себе та союзників. Авіафлот посилять високотехнологічними винищувачами. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій