Українці воюють, а світ допомагає. Що партнери пообіцяли Україні за 11 днів війни
- 24 лютого 2022 року Росія підступно напала на Україну.
- Українські захисники завдають нищівних втрат російським окупантам, зокрема завдяки зброї, наданої союзниками.
- Після початку активних бойових дій про військову допомогу Україні заговорили навіть ті країни, від яких ніхто цього не очікував.
Західні партнери поки відмовляються закривати небо над Україною, не дивлячись на нескінченні обстріли агресором мирних кварталів та евакуаційних колон. Санкції проти агресора — це, звісно, добре. Але матеріальна допомога від наших партнерів у вигляді зброї та амуніції для Збройних сил України дозволяє українським захисникам ефективніше бити окупантів.
Заборона розповідає, що саме партнери України пообіцяли надати для оборони проти російської загарбницької навали.
Зброя для України: хто і скільки обіцяв
США, Велика Британія та прибалтійські країни допомагали Україні зброєю ще до початку повномасштабної війни з Росією. Утім після 24 лютого, коли на українські міста масово полетіли ракети, а російські окупаційні війська ступили на українську землю, про постачання зброї та амуніції для Збройних сил України заговорили навіть ті країни, від яких годі було очікувати таких заяв.
США
26 лютого президент США Джо Байден підписав меморандум про виділення Україні $600 млн, з яких $350 млн — на військові цілі, зокрема, на предмети оборони, потреби Міноборони, військову освіту та підготовку. США продовжують постачати боєприпаси та амуніцію, яку вони надавали ще до російського вторгнення (на загальну суму $200 мільйонів).
Читати більше новин в TelegramУкраїна зокрема просить американських партнерів про надання систем ППО, однак наразі керівництво США ще не ухвалило відповідне рішення.
5 березня компанія Remington Arms, яка є одним з найбільших та найстаріших виробників зброї в США, оголосила постачання українській армії 1 млн набоїв.
Німеччина
2 березня в Україну прибула перша партія озброєння від Німеччини — 500 ПЗРК Stinger та 1000 реактивних гранатометів Panzerfaust 3. Наступного дня Міністерство економіки ФРН схвалило постачання Україні 2700 зенітно-ракетних комплектів «Стріла» з колишніх запасів армії НДР. В Міноборони країни наголосили, що ці комплекси є застарілими і їх списали ще у 2014 році.
Також держава хоче поставити в Україну 14 бронемобілів і 10 000 тонн пального.
Чехія
27 лютого уряд Чехії ухвалив надати Україні озброєння та військову техніку на суму $18 мільйонів. Міністерка оборони Чехії Яна Чернохова заявила, що йдеться не про стрілецьку зброю, утім які саме категорії озброєння будуть надані Збройним силам України не уточнила.
Того ж дня за іншим пакетом військової допомоги Чехія відправила в Україну 30 000 пістолетів, 7000 автоматів, 3000 кулеметів, кілька десятків снайперських гвинтівок і близько мільйона набоїв.
3 березня Міністерство оборони Чехії домовилося з чеськими збройними заводами про відправлення в Україну додаткової партії стрілецької зброї. Йдеться про сотні кулеметів та автоматів, а також понад 100 тисяч набоїв до них на загальну суму в $730 000.
Польща
26 лютого Варшава підтвердила українській владі свою готовність надати зброю, боєприпаси та військове спорядження. Для захисту українських бійців поляки відправлять 42 000 кевларових бойових шоломів.
Окрім того, повідомляється про передачу:
- 8 безпілотників;
- 10 тисяч автоматів Grot з калібром 5,56×45 мм;
- неназвану кількість ПТРК Javelin;
- 100 одиниць 60 міліметрових мінометів та 1500 боєприпасів до них;
- 1770 штук 152-міліметрових кумулятивних боєприпасів;
- 25 336 штук 23-міліметрових боєприпасів до автоматичних гармат;
- 5000 штук 23-міліметрових підкаліберних боєприпасів до автоматичних гармат (можливе додаткове виділення ще 66 000 одиниць).
Бенілюкс
26 лютого уряд Нідерландів схвалив відправлення в Україну 200 зенітно-ракетних комплексів Stinger. Окрім того, Нідерланди отримали дозвіл від Німеччини передати українській армії 400 реактивних гранатометів Panzerfaust німецького виробництва. В Україну уся обіцяна військова допомога від Нідерландів прибула 1 березня.
26 лютого бельгійський уряд вирішив передати Україні 3800 тонн палива, а також 2000 кулеметів. Наступного дня було анонсовано додатковий пакет допомоги для української армії: 3000 автоматів та 200 одиниць протитанкової зброї.
28 лютого Люксембург вирішив надати Україні 100 одиниць легкої протитанкової зброї, 15 військових наметів та неназвану кількість повнопривідних військових транспортних засобів (які саме не уточнюється).
Скандинавія
27 лютого уряд Данії ухвалив надати українській армії 2700 легких протитанкових гранатометів M72 LAW для оборони від російських окупантів. В Україну уся партія прибула 1 березня.
Того ж дня про надання Збройним силам України військової допомоги оголосила Швеція. Українські захисники отримають 135 000 польових сухпайків, 5000 шоломів, 5000 бронежилетів та 5000 одиниць протитанкової зброї.
28 лютого рішення про постачання летального озброєння Україні ухвалив уряд Фінляндії. Йдеться про 2500 автоматичних гвинтівок, 150 000 набоїв, 1500 одноразових РПГ і 70 000 сухпайків.
Також 28 лютого Норвегія вирішила передати Україні 2000 протитанкових гранатометів M72 LAW. Норвезький військовий борт з повною партією вилетів 3 березня.
Прибалтика
27 лютого Німеччина та Фінляндія таки дозволили Естонії відправити в Україну 122-міліметрові гаубиці Д30, які колись перебували на озброєнні НДР. Коли саме відбудеться відвантаження й у якій кількості вони прибудуть, невідомо. Також 2 березня Україна отримала від Естонії другу партію американських протитанкових ракетних комплексів Javelin.
25 лютого уряд Литви пообіцяв надати Україні додаткові бронежилети, шоломи, автомати та боєприпаси. Їхня кількість і терміни поставок не уточнюються.
Останні партії озброєння від латвійських та литовських друзів Україна отримувала ще до початку повномасштабного вторгнення російських військ. Зокрема було поставлено неназвану кількість ПЗРК Stinger, тепловізорів та боєприпасів.
Хорватія
28 лютого уряд Хорватії вирішив надати українській армії піхотну зброю та засоби захисту на загальну суму в $16.5 мільйонів. Перш за все, йдеться про гвинтівки та кулемети тих калібрів, з якими українська армія навчена працювати.
Канада
27 лютого уряд Канади погодив відправлення в Україну захисного спорядження для ЗСУ на загальну суму CA$25 млн. Наступного для у канадському Міністерстві оборони анонсували передачу Україні кількох сотень ручних протитанкових гранатометів Carl Gustaf із арсеналу Збройних сил Канади.
ЄС та НАТО
27 лютого голова дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що ЄС готовий надати Україні летальну зброю на суму €450 млн. За його словами, ця допомога складатиметься не лише з боєприпасів, стрілецької зброї, протитанкових та протиповітряних комплексів, а й з реактивних літаків радянської епохи, на яких українські пілоти вже навчені літати.
Повідомлялося, що йдеться про 70 бойових літаків різних типів:
- 28 Міг-29 з Польщі;
- 12 Міг-29 зі Словаччини;
- 16 Міг-29 та 14 Су-25 з Болгарії.
Утім, як з’ясувалося, самі ці країни офіційно відмовилися передавати літаки Україні, оскільки їм самим їх не вистачає. До того ж такого роду пожертва може розцінюватися агресором як пряме військове втручання.
З усім тим, 6 лютого США дали «зелене світло» країнам-членам НАТО на передачу Україні бойових літаків. Зокрема держсекретар Ентоні Блінкен обговорив з представниками Польщі передачу Україні винищувачів Міг-29 та штурмовиків Су-25. Замість них США обіцяють полякам надати американські F-16.
Раніше Заборона розповідала про список міжнародних компаній, які досі не зробили офіційних заяв щодо виходу з ринку країни-агресора.
Читати більше новин в Telegram