'
Читаєте зараз
Всидіти на двох стільцях. Які світові бренди свідомо на 100% не виходять з Росії

Всидіти на двох стільцях. Які світові бренди свідомо на 100% не виходять з Росії

Markiian Oliiarnyk
Black list
  • Росія розпочала ганебну атаку на Україну 24 лютого 2022 року.
  • Всі наступні дні, офіційно заперечуючи бомбардування мирних міст, окупанти здійснювали все більш жорстокі злочини проти людства.
  • Світові бренди масово почали зупиняти роботу в країні-агресорі.

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну вранці 24 лютого 2022 року. Агресор не оголосив війну, він боягузливо називає це військовою операцією. Окупант не просто не дав часу на евакуацію цивільного населення, а нахабто продовжує стверджувати, що не гатить по мирним жителям, навпаки — захищає від націоналістів. Але світ бачить. Політики, селебрітіс активно підтримують Україну. Світові бренди почали відмовлятися працювати в Росії. Втім, не всі.

Заборона розповідає про чорний список тих компаній, що одразу не пішли з країни-агресора, а довго чекали на реакцію суспільства. Ба більше: заявили, що виходять з ринку, але не вказали строки, умови, план тощо. Ми умовно назвали ‘Чорний список кока коли, тому що саме цей бренд першим висловив свою офіційну позицію.

Новина постійно оновлюється.


Компанії, що залишилися працювати в Росії: список

Слід зазначити, що вихід міжнародних компаній мотивований різними приводами:

  • санкції: блокування роботи банків й, відповідно, карток;
  • загроза повного відключення від SWIFT;
  • складність логістики: Європа закрила небо для російських літаків;
  • стадний інстинкт;
  • українське походження;
  • відчуття справедливості;
  • ненависть до війни й терористів;
  • любов до України.

Офіційна робота компанії в будь-які країні означає сплату податків в цій країні. Відповідно, податки йдуть в тому числі (а у випадку РФ — точно) на озброєння. Тож, ті світові бренди, що залишаються працювати в державі, що напала на іншу державу, мають розуміти, що кров людей — в тому числі на їхніх руках.

Читати більше новин в Telegram

Свідомо фінансуєш тероризм — несеш відповідальність. Отже, список.

Сoca-Cola — вони першими офіційно заявили, що не збираються припиняти бізнес в РФ.

«Всі операційні, виробничі та логістичні потужності Coca-Cola в Росії працюють. Ми несемо повну відповідальність перед партнерами, суспільством та тисячами наших співробітників у Росії. Наш безумовний пріоритет — безпека наших співробітників», — заявили у компанії російським ЗМІ.

8 березня, на 13-й день війни, зваживши усі репутаційні ризики та наслідки, до яких можуть призвести масові бойкоти продукції Coca-Cola, компанія все ж вирішила призупинити свій бізнес у Росії.

«Coca-Cola Company оголосила, що призупиняє свій бізнес у Росії. Наші серця з людьми, які переживають жахливі наслідки трагічних подій в Україні. Ми будемо продовжувати відстежувати й оцінювати ситуацію в міру розвитку обставин», — зазначили у компанії.

Утім не уточнюється, коли та які саме заходи будуть вжиті для зупинки бізнесу. В Росії Coca-Cola має аж 10 заводів з виробництва безалкогольних напоїв.

30 березня стало відомо, що німецький Ritter Sport не йтиме з ринку Росії: на нього припадає 7% обороту підприємства.

Nestlé — швейцарська компанія має аж три заводи в Україні і після початку російського вторгнення заявила, що тимчасово згортає їхню діяльність у зв’язку з небезпекою для працівників.

«Наші фабрики та офіси у Росії продовжують свою роботу. Наша мета – забезпечувати споживачів якісними продуктами харчування та напоями у всіх регіонах нашої присутності. Ми продовжуємо представляти на ринку широкий асортимент продуктів харчування», — йдеться у пресрелізі, оприлюдненому російськими пропагандистами ТАСС.

9 березня представники компанії повідомили агентству Reuters, що Nestle призупиняє усі капітальні інвестиції в Росії, а вже 11 березня з’явилася інформація, що один із найбільших виробників харчових продуктів таки обмежить торгівлю з агресором, але не повністю.

Йдеться про зупинку імпорту та експорту продуктів не першої необхідності, а саме кави (наприклад, Nespresso) та води (наприклад, S.Pellegrino). Тобто усі інші товари Nestle (дитяче харчування, кондитерка, сухі сніданки тощо) й надалі продаватимуться в російських магазинах.

17 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль опублікував в Твіттері пост про те, що він зконтактував з директором головної компанії щодо неетичності її роботи. Зазначимо, що офіційного підтвердження чи коментарів від Nestle з цього приводу немає.

23 березня Nestlé оприлюднила нову заяву щодо її роботи в Росії. Компанія прибере з російського ринку ще кілька своїх брендів, зокрема KitKat та Nesquik і продовжить продавати росіянам лише базові харчові продукти, як-от дитяче чи спеціальне медичне харчування.

«Ми не плануємо отримувати жодного прибутку в цій країні і відповідно не платитимемо податків з нього в майбутньому в Росії. Будь-який прибуток буде спрямований на гуманітарну допомогу [Україні]», — йдеться у пресрелізі компанії.

Danone — попри те, що компанія публічно засудила російське вторгнення та заявила про готовність надати будь-яку допомогу українцям, все ж іти з ринку агресора один з провідних світових гігантів харчової продукції свідомо відмовляється. 

«Зупиняти нашу діяльність у Росії та йти з ринку ми не плануємо. На даний момент ключові системи, інфраструктура та логістика компанії в Росії працюють у штатному режимі», — цитують російські пропагандисти заяву компанії.

6 березня компанія заявила, що припиняє робити нові інвестиції в Росію, але на ринку залишається.

METRO — одна з найбільших торговельних оптових мереж, яка має чимало точок в Україні, також відмовляється розривати торгові зв’язки з Росією.

«METRO продовжує роботу в Росії. Ми не плануємо закривати наші торгові центри. Усі магазини METRO працюють у звичайному режимі. Ми передбачили необхідний запас товарів та налагоджуємо ланцюжки поставок», — заявили у компанії 3 березня.

Auchan — ще одна світова мережа гіпермаркетів та супермаркетів, яка не хоче йти з Росії. При чому жодних заяв та коментарів щодо виходу російське відділення Ашану так і не зробило.

Натомість на початку березня мережа ввела обмеження на купівлю соціально важливих продуктів в одні руки. Так умовний російський Ванька не зможе купити більше, ніж 10 кг цукру, 10 пляшок соняшникової олії, п’ять пачок борошна по 2 кг, три пачки солі, 10 пачок макаронів, рису, гречки та інших круп.

Leroy Merlin — французька мережа супермаркетів з продажу будматеріалів та меблів, яка має 107 магазинів у Росії.

Йти з російського ринку вона не планує й навіть хоче скористатися тим, що багато конкурентів припинили співпрацювати з агресором. 11 березня у листі до партнерів керівництво російського відділення Leroy Merlin заявило, що компанія готова до нових пропозицій щодо збільшення поставок та розширення товарного асортименту.

Mars і Mondelez International — обидві ці американські продуктові компанії висловили фактично однакову позицію аж через два тижні після варварського вторгнення Росії в Україну.

Керівництво Mondelez International, однієї найбільших продовольчих корпорацій у світі, перш за все відомої брендами Oreo та Milka, ухвалило рішення скоротити свою діяльність в Росії, але не припиняти виробництво на російських заводах. Під скороченням діяльності мається на увазі припинення усіх капіталовкладень в країну-окупанта, а також згортання усієї рекламної діяльності.

У компанії Mars, яка володіє брендами на кшталт Snickers, Twix, M&M’s, Milky Way, Whiskas, оголосили про подібні кроки:

  • припинення усієї діяльності у соцмережах;
  • припинення усієї рекламної діяльності;
  • згортання усіх інвестицій в російський ринок.

Тобто варіант з повноцінним виходом з Росії американські кондитерські гіганти наразі не розглядають.

Pirelli — італійський виробник шин не хоче повністю йти з Росії.

«Pirelli постійно стежить за розвитком і наслідками ситуації [в Україні] за допомогою спеціально створеного кризового комітету. Наразі ми не плануємо зупиняти виробництво на жодному із заводів [у Росії]», — цитує італійців видання ANSA.

Не виключно, що скоро їм доведеться обирати: або Росія, або підтримка любителів автоспорту. Річ у тім, що Pirelli є одним з учасників спонсорської команди F1. Формула-1 вже засудила війну, назавжди розірвавши контракт з Russian GP, що проводилася в Сочі. А команда Haas, що мала головним спонсором Уралкалій та прикрашала болід триколором, відмовилася співпрацювати з ними й помахала ручкою пілоту Нікіті Мазепіну (з ним попрощалася й вся F1).

17 березня 2022 року компанія опублікувала пресреліз під назвою ‘Рада директорів затверджує результати року’, де крайнім пунктом в дві строчки вказано про питання роботи в країні-агресорі.

«У Росії припинено інвестиції, за винятком тих, які пов’язані з безпекою. Діяльність заводів поступово обмежуватиметься фінансуванням заробітної плати та обслуговування працівників», — йдеться в офіційному листі.

Huawei — китайський телекомунікаційний гігант не просто залишається на російському ринку, а ще й підозрюється у допомозі путінському режиму у боротьбі з кібератаками на урядові та пропагандистські ресурси.

Як пише Daily Mail, про це повідомляли навіть китайські ЗМІ, однак згодом усі повідомлення такого роду були видалені. Зазначалося, що Huawei має намір використовувати свої дослідницькі центри у Росії (всього їх там п’ять) для підготовки 50 000 технічних експертів для захисту інтернет-систем від кіберзагроз.

Очевидно, у Huawei усі звинувачення відкидають, однак мало хто вірить заявам китайських монополістів. Зокрема 7 березня один із найкращих футболістів XXI століття, форвард мюнхенської «Баварії» Роберт Левандовський розірвав багатомільйонний спонсорський контракт з Huawei на тлі повідомлень про співпрацю китайців з режимом країни-агресора.

Tetra Pak — шведсько-швейцарська компанія, найбільший виробник пакування для харчових продуктів в РФ. Яскравий приклад фірми, яка намагається всидіти на двох стільцях одночасно.

Спочатку керівництво Tetra Pak відмовчувалося і лише 12 березня оприлюднили свою заяву, в якій засудили дії Росії, відмовилися від інвестицій та повідомили про обмеження своєї діяльності в країні-агресорі до виробництва лише найбільш соціально важливих харчових продуктів, як-от молоко чи дитяче харчування.

Утім, 28 березня, у російських ЗМІ вийшла новина, в якій зазначається, що Tetra Pak тимчасово призупиняє виробництво пакувань для вина та напоїв з об’ємом тари в два літри (окрім соків). При чому, причина не у тому, що російські ракети руйнують українські міста та вбивають мирних українців, а в просто нестачі сировини для виготовлення пакувань.

Відколи вино вважається соціально важливим продуктом для російських дітей наразі незрозуміло, утім кремлівські пропагандисти зазначають, що сировини у Tetra Pak залишилося приблизно на місяць, а про нові поставки з Китаю ще ніхто не домовився.

Окремо варто згадати про роботу закладів громадського харчування в Росії. З агресором станом на 7 березня продовжували працювати такі компанії:

  • Yum! Brands (бренди KFC, Pizza Hut, Taco Bell)*;
  • Mcdonald’s**;
  • Starbucks***;
  • Burger King****;
  • Papa John’s.

Як пише The New York Times, питання виходу фастфудових компаній з російського ринку доволі складне, оскільки більшість із їхніх закладів були відкриті за франшизою. Це означає, що компанії безпосередньо не володіють більшістю закладів, а отже рішення про їхнє закриття здебільшого ухвалюють франчайзі. «Залежно від домовленостей, рішення про закриття ресторану через політичні потрясіння, ймовірно, належить власнику франшизи, а не самим брендам», — пишуть в NYT.

*Yum! Brands. 8 березня компанія оголосила про призупинення інвестицій та розвиток ресторанів в Росії. Фактично це означає, що російські франчайзі залишилися без зовнішнього фінансування, але продовжать працювати за власні кошти. Прибуток, отриманий з російських закладів, Yum! Brands обіцяє перенаправляти на гуманітарні зусилля.

**McDonald’s. Того ж дня, що й прямі конкуренти з KFC, компанія офіційно заявила про тимчасове закриття усіх 850 ресторанів у Росії. «McDonald’s вирішив тимчасово закрити всі наші ресторани в Росії та призупинити всі операції на ринку. Ми розуміємо, який вплив це матиме на наших російських колег і партнерів», — йдеться у заяві.

З усім тим, компанія продовжить виплачувати заробітну плату своїм працівникам у Росії. А їх там близько 62 000!

***Starbucks. Одразу після McDonald’s з’явилася й офіційна позиція однієї з найбільших світових мереж кав’ярень. Через 13 днів війни у Starbucks вирішили, що годі спонсорувати вбивць і оголосили про призупинення бізнесу в Росії.

«Ми засуджуємо жахливі напади Росії на Україну й від щирого серця співчуваємо всім постраждалим. Ми продовжуємо спостерігати за розвитком трагічних подій і сьогодні вирішили призупинити будь-яку підприємницьку діяльність у Росії, включно з відвантаженням всіх продуктів Starbucks», — йдеться у листі гендиректора мережі Кевіна Джонсона.

****Burger King — 10 березня своє слово нарешті сказала компанія Restaurant Brands International, яка й володіє мережею Burger King. Виявляється, що на Росії немає жодного власного ресторану Burger King — усі були відкриті по франшизі і керуються місцевими франчайзі.

Зрештою, власники Burger King таки зробили те, що мусили, а саме:

  • відмовилися від нових інвестицій в Росію та від розширення мережі;
  • призупинили всю свою корпоративну підтримку російських франчайзі, зокрема на рівні операцій, маркетингу та ланцюжка поставок;
  • увесь прибуток від ресторанів, що працюють у Росії за франшизою, спрямовуватимуть на допомогу українським біженцям. 

Окрім того, були й такі великі корпорації, які дуже довго просто мовчали, не робили жодних заяв щодо виходу з російського ринку та продовжували працювати з агресором, наче нічого й не відбувається. Серед таких були PepsiCO, Р&G та Unilever. Утім через деякий час, зваживши усі репутаційні ризики, вони заявили про свої позиції:

  • PepsiCO — часткове припинення продажу товарів у Росії (йдеться про газовані напої Pepsi, Sprite, Mirinda; продовжать продавати дитяче харчування та молочну продукцію);
  • P&G — припинення нових капіталовкладень у Росію, припинення рекламної активності та скорочення асортименту товарів у магазинах (залишать тільки товари для здоров’я, гігієни та особистої гігієни);
  • Unilever — призупинення експорт своєї продукції в Росію, припинення рекламної активності, відмова від нових інвестицій та отримання прибутків від РФ (на ринку залишаться базові харчові продукти та засоби гігієни, які виготовляються на російських підприємствах компанії).

Raiffeisen Bank — на початку березня видання Reuters писало, що один із найбільших банків Центральної та Східної Європи Raiffaisen Bank International AG розглядає можливість виходу з Росії. Згодом російське відділення спростувало цю інформацію і банк досі продовжує співпрацювати з агресором.

9 березня вони пішли ще далі. Пресслужба повідомила, що банк зробив безтерміновими картки Visa та Mastercard для російських фізосіб та малого бізнесу.

«Картки Visa та Mastercard Райффайзен Банку стали безтерміновими. Тепер фізичні особи, підприємці та власники малого та мікробізнесу можуть використовувати їх на території Росії без обмеження терміну дії. Перевипускати картки не потрібно — термін дії чинних карт продовжено автоматично», — йдеться у пресрелізі.

Deutsche Bank — найбільший банк Німеччини також не хоче повністю йти з РФ.

«Нас часто запитують, чому ми не повністю виходимо з Росії. Річ у тім, що це суперечить нашим цінностям. У нас є багатонаціональні клієнти, які не можуть припинити співпрацю з Росією за одну ніч. І, наскільки ми можемо, ми продовжуватимемо підтримувати їх [клієнтів] у цей важкий час», — написав генеральний директор Deutsche Bank Крістіан Зевінг 10 березня.

Тим не менш, у німецькому банку заявили про готовність закрити деякі види бізнесу в Росії (які саме не уточнюється), а також додали, що за останні кілька років DB значно зменшив свою присутність на російському ринку. Окрім того керівництво банку запевняє, що уважно стежитиме за санкційною політикою країн ЄС і за потреби вони будуть готові адаптовуватися до нового підходу співпраці [або виходу з РФ].

Утім, 11 березня керівництво Deutsche Bank все ж наважилося оголосити, що найбільша німецька фінустанова таки йде з Росії. «Ми перебуваємо в процесі згортання нашого бізнесу, що залишився в Росії, водночас ми допомагаємо нашим багатонаціональним клієнтам, які не є резидентами Росії, у скороченні їхніх операцій. Жодного нового бізнесу в Росії не буде», — йдеться у заяві банку.

Crédit Agricole — французька банківська група довгий час мовчала про свою роботу в Росії. І лише 22 березня, майже через місяць після початку вторгнення, таки наважилася обірвати усі свої зв’язки з агресором.

Зазначається, що один із найбільших французьких банків вже припинив нове фінансування російських компаній і всю комерційну діяльність на території РФ. А через декілька тижнів повністю призупинить усю свою діяльність у Росії.

«Група зв’язалася зі своїми міжнародними корпоративними клієнтами, щоб встановити умови припинення послуг, що надаються на місцевому рівні Crédit Agricole CIB, які набудуть чинності в найближчі тижні», — йдеться у заяві.

Hyatt і Hilton — одні з найбільших мереж люксових готелів два тижні відмовчувалися, вичікували, що ж про них скаже громадськість і зрештою таки висловилися щодо російського вторгнення в Україну.

Обидві мережі 9 березня заявили, що припиняють рекламну діяльність, більше не будуть відкривати нові готелі в Росії, але й існуючі закривати не збираються.

З усім тим, вони також заявили й про допомогу українським біженцям. «Мережа Hilton готова пожертвувати до 1 мільйона ночей у готелях по всій Європі, щоб підтримати українських біженців, які рятуються від жахливого насильства, що розгорнулося у їхній країні», — йдеться у заяві.

Подібну пропозицію висловили в Hyatt. Також обидві компанії пообіцяли направити увесь прибуток від діяльності в Росії на гуманітарну допомогу Україні.

Окрім того, в Росії продовжують працювати і, при цьому, ніяк не коментують ситуацію в Україні такі мережі готелів:

  • Accor;
  • Intercontinental Hotels;
  • Marriott.

Renault — французька автомобільна компанія 28 лютого зупинила виробництво на своїх заводах у Росії. Як з’ясувалося, причиною послужило не російська агресія проти України та геноцид українського народу, влаштований Путіним, а проблеми з логістикою та нестачею запчастин.

Повністю відмовлятися спонсорувати кривавий режим Путіна компанія Renault не збиралася і 21 березня навіть відновила виробництво на своєму московському заводі.

Утім, буквально через два дні, після шквальної критики компанії в інтернеті, Renault знову оголосила про зупинення роботи того самого заводу у Москві.

«Рада директорів Renault Group зібралася сьогодні і затвердила наступні питання: відсьогодні діяльність Renault Group на заводі в Москві припинено. Що стосується частки в “АвтоВАЗ”, Renault Group оцінює доступні варіанти з урахуванням поточної ситуації, діючи відповідально щодо своїх 45 000 співробітників в Росії», — йдеться в офіційній заяві компанії.

Також на російському ринку, станом на 23 березня, залишаються такі компанії:

  • фармацевтичні: Pfizer, Bayer, Johnson & Johnson, Abbot Labs, AmerisourceBergen, Novartis;
  • тютюнові: Phillip Morris, JTI;
  • банки: Citi, UniCredit Group, Société Générale, Credit Suisse;
  • автомобільні: Mitsubishi Motors, Hyundai, Komatsu, SKF, Kia Motors, Nissan;
  • виробники шин: Goodyear, Nokian Tyres;
  • агропромисловість: Cargill, ADM;
  • трейдингові: Trafigura, Glencore, Vitol;
  • побутова техніка/електрообладнання: Schneider Electric, Miele, Emerson;
  • будівельні: Mohawk Industries;
  • целюлозно-паперові: Mondi, International Paper;
  • продовольчі: Kellogg’s, Bunge;
  • нафтогазові/енергетичні: Saudi Aramco, Uniper;
  • хімічні: Koch Industries, BASF;
  • страхові: AXA;
  • багатогалузеві: General Electric.

Раніше Заборона розповідала про те, як світ підтримував Україну у перші дні варварського вторгнення путінських орків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій