Українцям можуть підвищити виплати в Чехії: які саме і як оформити 

Tetiana Cherevko
  • В Чехії надається комплексна грошова допомога, в яку враховані витрати на оренду житла та комунальні послуги.
  • Сума саме житлової допомоги у 2023 році становить 2 400 та 3 000 крон/людину.
  • Для оформлення виплати потрібно пройти електронну ідентифікацію.

В Чехії від січня 2024 року можуть збільшити розмір грошової підтримки на оренду житла для біженців з України. Уряд вже готує відповідну постанову, але конкретні суми поки не називають.

Заборона розповідає про нові виплати та як їх можна оформити.

Житлова допомога для біженців: план Праги 

Грошова допомога для біженців суттєво скоротилася з липня 2023 року. Отримати її можуть лише люди з доходом нижче прожиткового мінімуму та обов’язковими витратами на житло, пише ProUkrainu.

Така підтримка занизька, тому Міністерство праці та соціальних справ Чехії розв’язує проблему за допомогою екстреної невідкладної допомоги.

«Ми готуємо постанову уряду, яка має збільшити з 1 січня 2024 року розміри відрахувань, тобто збільшити суму житлової підтримки. Ми ще обговорюватимемо конкретні суми, але розмір гуманітарної грошової допомоги може зрости. Можливо, отримати її зможуть дещо більше категорій людей», — сказав міністр праці та соціальних справ Маріан Юречка.

Читати більше новин в Telegram

Згідно з чинною постановою уряду, грошова допомога становить 2 400 чеських крон на людину/місяць, але найбільше одна сім’я може отримувати 12 000 крон/місяць. У квартирах, що внесені у спецреєстр, розмір фінансової підтримки становить 3 000 крон/людину, але максимум — 15 000 крон на всіх. До цієї суми додається прожитковий мінімум — 3 130 крон. 

Підтримка з боку держави відповідає різниці між отриманою сумою та доходом родини. Наприклад, мати з двома старшими дітьми та чистим доходом 17 000 крон у зареєстрованій квартирі має отримувати допомогу в розмірі 2 110 крон. 

Виплати на помешкання у Чехії: як оформити 

В Чехії з 1 липня на фінансову допомогу, до якої входять витрати на життєві потреби та житло, можна податися тільки онлайн. Як і раніше, на спеціальному сайті, вам потрібно ввійти через електронну ідентифікацію громадянина. 

Ця послуга доступна якщо: є документ з фотографією, бажано паспорт та видана чеська візова наклейка з машинозчитуваною зоною. Тобто всім біженцям, які продовжили тимчасовий захист та вклеїли візу або ж приїхали до Чехії нещодавно й отримали аналогічну вклейку, пише ProUkrainu.

Два найпростіших способи отримати електронну ідентифікацію — це або активувати її в банку або створити мобільний ключ eGovernent. 

Банківську ідентифікацію надають: 

  • AirBank; 
  • Česká spořitelna; 
  • ČSOB – Československá obchodní banka; 
  • Komerční banka;
  • Fio banka;
  • MONETA Money Bank; 
  • Raiffeisenbank; 
  • UniCreditBank. 
Необхідною умовою є відкриття рахунку в одному з банків. 

Аби створити мобільний ключ eGovernent потрібно завантажити додаток Mobilní klíč eGovernmentu на свій телефон. Після цього необхідно пройти ідентифікацію у відділенні пошти: знайдіть касу із логотипом Czech POINT і попросіть «Запит про надання довідкових даних з реєстру мешканців іншій особі». На цьому етапі встановлення додатка вам необхідно підтвердити ідентифікацію особистості. Після чого працівники вам дадуть паперовий документ про завершення операції.

На фінальному етапі необхідно заповнити на сайті Міністерства праці та соціальних справ форму «Запит щодо отримання гуманітарної допомоги». Потім пройти ідентифікацію за одним зі способів, які вказані вище. Наприкінці у вас з’явиться підтвердження того, що ви подали заявку й операція з оформлення буде завершена.

Раніше Заборона розповідала про ключові кроки під час виїзду з Чехії. Якщо ви вирішили повернутися в Україну, перед від’їздом треба сплати всі борги та закрити рахунки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій