Читаєте зараз
Виїзд з Чехії: чи треба відмовлятися від тимчасового захисту і які довідки зібрати

Виїзд з Чехії: чи треба відмовлятися від тимчасового захисту і які довідки зібрати

Ilona Kivva
Автор:
Найважчий місяць у житті. Україна веде битву століття
 • Якщо ви вирішили повернутися в Україну, перед від’їздом треба сплати всі борги та закрити рахунки. Якщо цього не зробити, можуть оштрафувати та навіть викликати у суд.
 • При офіційному працевлаштуванні бажано взяти довідку з роботи (додається до трудового стажу).
 • Ще одна обов’язкова умова — сповістити страхову.

Перед поверненням в Україну не обов’язково закривати тимчасовий захист. Його можуть автоматично анулювати через 90 днів, але якщо всі виплати і рахунки закриті, жодних проблем не виникне. Є лише два випадки, коли це таки варто зробити.

Заборона розповідає про ключові кроки до переїзду.


Чехія та Україна: що зробити перед поверненням додому

Перед від’їздом, перш за все, треба сплати всі борги, виконати фінансові зобов’язання (якщо такі є) та закрити рахунки, картки, профілі у різних службах та установах, пише портал ProUkrainu.

Що конкретно закривати:

 • медична страховка — повідомте компанію про від’їзд та зробіть запит на перевірку наявності штрафів і боргів. Зробити це можна у відділеннях страхової, електронною поштою або через онлайн-форму (адреси та контакти шукайте на офіційних сайтах фірм). Однією з найбільш популярних в країні є VZP. 

«Якщо ви плануєте подорожувати, наприклад, в Україну, вам необхідно повідомити про цей факт медичну страхову. З наступного дня після вашого від’їзду ви припините державне страхування через довгострокове перебування в Україні, а саме — аж до повернення в Чехію та повторної реєстрації у VZP. Протягом цього строку обов’язок сплачувати страхові внески припиняється і людина не має права на відшкодування медпослуг», — пояснили принцип закриття страховки у компанії.

Читати більше новин в Telegram

Важливо! Обов’язково сплатіть борги перед страховою, якщо такі є. Якщо цього не зробити, в майбутньому його стягнуть у вигляді пені. 

 • податки і декларації — якщо у вас є зобов’язання заповнити податкову декларацію (наприклад, якщо ви були ФОП у Чехії), це також потрібно зробити перед від’їздом. Якщо у вас є податковий менеджер, додатково повідомте його про переїзд;
 • банківські рахунки — щоб їх закрити, достатньо звернутися у бан особисто або заповнити спеціальну форму через сайт. Важлива умова — на рахунку на момент закриття має бути 0 крон. Радять також взяти або роздрукувати виписку зі звітом про поточний рахунок, щоб ви мали довідку з датою і числом звернення;
 • оренда житла — потрібно повідомити власника помешкання, сплатити комуналку, а також перевірити, чи виконані всі умови контракту. Якщо є заборгованість або домовленість, яку ви проігнорували, орендодавець може звернутися до суду і стягнути компенсацію. Такий судовий процес може негативно вплинути на розв’язання візових питань в інших країнах Європи;
 • школа — треба обов’язково забрати документи дитини з навчального закладу, а також взяти виписки з оцінками за увесь період навчання — це допоможе з поновленням в Україні;

Важливо! Навіть якщо дитина одночасно відвідувала школу за кордоном і онлайн українську, все одно візьміть виписки з балами та результатами іспитів. Деякі предмети можуть просто зарахувати в Україні, адже навчальні програми відрізняються (десь щось вивчається раніше, десь пізніше).

 • робота — візьміть довідку від роботодавця про підтвердження вашого офіційного працевлаштування. Річ у тім, що між Україною та Чехією діє угода про взаємне соціальне забезпечення. Тобто кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний трудовий стаж, набутий на її території держави цієї сторони. Тому термін роботи за кордоном враховуватиметься у ваш стаж.
Основні кроки для українців перед тим, як виїхати з Чехії на постійній основі. Інфографіка: ProUkrainu

Статус захисту: чи вимагає Прага закривати

Якщо ви повертаєтесь в Україну, завершувати дію спецвізи не обов’язково. Річ у тім, що поки немає обмежень терміну перебування в Україні для того, щоб мати право повернутися.

Юристи наголошують, що де-факто, цей термін складає 90 днів, але навіть у такому випадку його просто анулюють автоматично. Тож ви матимете час вже вдома обдумати рішення і за потреби повернутися в Чехію.

Водночас є випадки, у яких відмова обов’язкова:

 • якщо остаточно вирішили залишити Чехію назавжди;
 • якщо бажаєте оформити статус захисту в іншій країні.

Подати заявку на припинення дії візи можна трьома способами:

 1. якщо маєте біометричний паспорт — треба відвідати Регіональний центр допомоги Україні;
 2. з іншими документами — через департамент притулку та міграційної політики МВС країни;
 3. з території України — звернувшись до посольства Чеської Республіки в Києві або до генерального консульства у Львові.

Раніше Заборона розповідала про умови збереження виплат для українців при виїзді з Німеччини. Погодження має дати JobCenter.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій