Діставайте зарядні станції та генератори: Україні не уникнути відключень світла взимку

Svitlana Hudkova

Унаслідок масованих атак Росії минулої осені та зими було пошкоджено майже 50% усієї енергосистеми України, збитки оцінюють у понад $10 млрд. Протягом кількох місяців енергетики намагалися відновити критичні об’єкти інфраструктури, але система все ще залишається крихкою та вразливою до ракетних атак, нової хвилі яких очікують і цієї зими.

Як в Україні забезпечують відновлення й захист енергетичних об’єктів та чи загрожують українцям тривалі блекаути — дізнавалася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Енергетична система: наскільки Україна готова до зими та обстрілів

Отже, ремонтна кампанія з відновлення пошкоджених російськими атаками об’єктів енергетики триває. За даними міністра енергетики Германа Галущенка, станом на кінець вересня планові роботи з відновлення генерації було виконано приблизно на 80%.

Що вдалося зробити? По-перше, на осінньо-зимовий період 2023/2024 до енергосистеми під’єднали всі дев’ять блоків АЕС, які виробляють понад 50% електроенергії в країні. Саме атомні електростанції допомогли Україні пройти минулу зиму та стабілізувати виробництво електроенергії.

По-друге, завершується відновлення ТЕС та ТЕЦ, які зазнали найбільших пошкоджень. Їхня основна функція — забезпечити додаткову потужність, необхідну для задоволення пікового попиту. Станом на 27 листопада:

Читати більше новин в Telegram
  • завершено планові ремонти 21 з 27 енергоблоків ТЕС, що є у ДТЕК;
  • після поточного ремонту в роботу введено три додаткові блоки ДК «Центренерго», які можна залучити в разі дефіциту потужностей.
Володимир Омельченко. Фото: Володимир Омельченко / Facebook

По-третє, як повідомив Забороні директор енергетичних та інфраструктурних програм​ Центру Разумкова Володимир Омельченко, на 90–95% вдалося полагодити високовольтні лінії електропередачі системи «Укренерго». Також було відремонтовано більше як 1 ГВт потужностей компанії «Укренерго».

«У принципі, в нас є певні проблеми. Але в тих фінансових та військово-політичних умовах, у яких ми перебуваємо, зроблено багато», — вважає Омельченко.

Зокрема, додає експерт, дуже допомогли західні партнери, які надіслали достатньо обладнання для ремонту енергетичних об’єктів. У 2023 році Україна отримала від 35 країн генератори, трансформатори та автотрансформатори, обмежувачі перенапруги, автоматичні вимикачі різної потужності, спецтехніку тощо.

«Що стосується кількості обладнання в компанії “Укренерго”, то накопичений аварійний запас у них навіть більший, ніж був минулого року», — підкреслює Омельченко.

Як в Україні захищають енергетичні об’єкти 

Рішенням уряду та Генштабу ЗСУ запроваджено три рівні захисту обʼєктів енергетичної інфраструктури:

  • Перший рівень захисту — спорудження габіонів (огороджувальна конструкція з міцної металевої сітки, наповненої камінням) і біг-бегів (великі мішки з піском). На сьогодні такі укріплення захищають 90 обʼєктів у 21 області від уламків дронів та ракет.
  • Другий рівень — це захист від дронів і шахедів. Для цього з березня поточного року навколо основної мережі «Укренерго» будують бетонні конструкції. Станом на жовтень таким чином було захищено 22 підстанції та 63 автотрансформатори в 14 областях.
  • Третій рівень — захист від ракет. Захищено 22 підстанції від прямого влучання найпотужнішими ракетами в 14 областях.

Відключення світла: чи готуватися до блекаутів узимку

Михайло Гончар. Фото: Михайло Гончар / Facebook

Як пояснюють Забороні експерти з питань енергетики, попри всі відновлення, основна проблема натепер — це відсутність достатніх потужностей, що вже створює певні аварійні ситуації.

«Коли температура в листопаді знизилася, навантаження на систему зросло. І той факт, що довелося звертатися по аварійну допомогу до країн ЄС, говорить про те, що запас додаткових потужностей із виробництва електроенергії практично вичерпаний», — пояснює президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар.

Тобто навіть без обстрілів із боку РФ українська енергетична система перевантажується через зниження температури. Зважаючи на це, можливість запровадження графіків відключень, як це було тогорічної зими, доволі висока.

Імовірні також і блекаути, коли світла не буде добу чи більше. «Якщо будуть ураження, блекаут можливий у деяких регіонах. Відновлення постачання електроенергії залежатиме від того, скільки часу піде на відновлювальні роботи й чи знадобиться для цього обладнання. Також за поганих погодних умов відновити все швидко не вдасться, тому варто мати на увазі, що довготривалі відключення світла можливі», — говорить Гончар. Він радить українцям не ховати генератори та зарядні станції, адже зима в будь-якому разі буде непростою.

А от на думку Омельченка, шансів занурити всю країну в блекаут — не більше як 10–15%. «По-перше, у нас стало куди більше систем ППО, створено трирівневий захист енергетичних об’єктів. По-друге, у Росії вже менше ракетних можливостей; є запас дронів, але і їх навчилися збивати. І третє: наші енергетики знають, як реагувати на такі системні удари, — для недопущення блекауту напрацьовано алгоритм дій», — наголошує він.

Імпорт електроенергії в Україну: які можливі проблеми

Щоби покрити дефіцит електроенергії, Україна має можливості імпортувати електроенергію з країн ЄС. Нещодавно прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що українську енергосистему вдалося повністю синхронізували з європейською, що дало змогу збільшити потужності для імпорту електроенергії з Європи на 500 МВт — до 1700 МВт.

«Можливість імпортувати нам допомагає, але цих обсягів замало. Для порівняння, це трохи більше від потужності стандартного атомного енергоблока, потужність якого — 1000 МВт. І варто мати на увазі, що в разі сильних морозів у Європі може виникнути дефіцит, тобто продавати нам буде нічого», — пояснює Михайло Гончар.

Ще одна проблема, яку називає Володимир Омельченко, — встановлений рівень цінових обмежень на ринку електроенергії, який заважає імпорту електроенергії в години дефіциту.

«За дефіциту ціна на електричному ринку в Україні є нижчою, ніж у країнах ЄС, де є профіцит. Оскільки це комерційно не вигідно, неможливо залучати імпорт у дефіцитні години. Це велика проблема, яка потребує врегулювання. Уже були прецеденти, коли в нас виник дефіцит у зв’язку з похолоданням; були можливості імпорту, але він не пішов у достатньому обсязі — й “Укренерго” вимушене було брати аварійну допомогу, що на 50% дорожче за звичайний імпорт», — каже експерт з енергетики.

Росія готується до обстрілів узимку

Про повторення тогорічного ракетного терору попереджають у Міноборони Великої Британії, ГУР та Міненерго.

Так, британська розвідка зазначає, що зменшення кількості ракетних обстрілів та використання шахедів для атак на Україну дозволило Росії створити значні запаси цієї зброї. Найімовірніше, вони їх використають, щоб повторити спроби знищення критичної національної інфраструктури України.

Минулого опалювального сезону російські війська випустили по Україні понад 1000 крилатих ракет і дронів-камікадзе. Агресор може вдатися до повторення сценарію, адже вже накопичив певну кількість ракет. 

Це підтверджують і в українській розвідці. Представник ГУР Андрій Юсов повідомив, що РФ урахувала помилки й тепер чекає сприятливіших для себе погодних умов, щоб атакувати. При цьому в розвідці знають, коли саме Росія може почати атаки, але остаточне рішення ухвалюватимуть конкретні особи, тож його можуть скоригувати.

На думку міністра енергетики, росіяни чекають зниження температури, щоб почати завдавати ударів по енергетичних об’єктах. Мета Москви залишається незмінною — досягти блекауту в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій