Читаєте зараз
Українкам можуть закрити виїзд за кордон: кого торкнеться

Українкам можуть закрити виїзд за кордон: кого торкнеться

Анастасія Бодюл
  • З 1 жовтня 2023 року в Україні розпочнеться обов’язковий військовий облік жінок-медиків та фармацевток.
  • Норма стосується не лише тих, хто має диплом, а й працівниць без освіти.
  • Штраф за те, що не станете на облік, — від 850 до 1700 гривень.

Після реєстрації у ТЦК для жінок діятимуть загальні правила військовозобов’язаних, в тому числі і заборона на виїзд. Потрапити за кордон можна буде лише з документами, які надають спеціальний дозвіл.

Заборона розповідає про процедуру, що розширить кордони мобілізації. 


Військовий облік жінок з 1 жовтня 2023 року

Жінки з певними спеціальностями мають стати на військовий облік, згідно з указом Міноборони від вересня 2022 року. Це стосується всіх медичних та фармацевтичних професій — враховується і диплом, і фактичне місце роботи. 

В Україні військовозобов’язані жінки стають на облік ще під час навчання. За два місяці до його закінчення керівництво вишу надає список всіх студентів у ТЦК. На візит до військомату після випуску дається один місяць. 

Документ, який подають до військкоматів заклади професійної, передвищої та вищої освіти щодо студенток-медиків та фармацевток. Джерело: ВРУ

Читати більше новин в Telegram

З 1 жовтня 2023 року в ТЦК повинні прийти всі жінки-медики та фармацевтки, які ще цього не зробили. Розширювати перелік спеціальностей, для яких процедура обов’язкова, зараз не планують. Але можна це зробити на добровільній основі.

При собі потрібно мати пакет документів:

  • заява про взяття на облік;
  • паспорт або ID-карта;
  • ідентифікаційний номер;
  • документ про отримання спеціальності / професії;
  • довідка по роботі із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
  • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
  • свідоцтво про одруження;
  • фотографії 3х4.

Ті, хто мав, але не звернувся до центрів комплектування, отримають штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. Грошові стягнення передбачені й для керівників підприємств, де є не обліковані військовозобов’язані.

Також медичні працівниці та фармацевтки без військово-облікових документів не зможуть отримати роботу. Проте для жінок, які здобули освіту до 30 грудня 2022 року (до введення змін про військовий обов’язок та військову службу), діє перехідний період. До кінця 2026 року вони можуть працювати без реєстрації у ТЦК.

Військовозобов’язані жінки: обмеження

Після постановки на військовий облік жінки набувають статусу військовозобов’язаних: для них діятимуть такі ж правила, як і для чоловіків. Зокрема, обмежений виїзд за кордон.

«Військовозобов’язані виїжджають за кордон лише у тому порядку, який встановлено для них. Тобто якщо будуть якісь окремі документи, які дають право на тимчасовий виїзд, тоді так, вони зможуть поїхати. Якщо немає — жінки також будуть обмежені у праві виїзду», — сказав член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

Також така категорія населення зобов’язана:

  • проходити підготовку до служби;
  • повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті — зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;
  • повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

Раніше Заборона розповідала про можливе скасування відстрочки для деяких студентів: у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що пропонує призивати чоловіків, які отримують другу вищу освіту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій