'
Читаєте зараз
Українські підприємці, що переїхали, можуть отримати гранти: є три види

Українські підприємці, що переїхали, можуть отримати гранти: є три види

Ilona Kivva
Автор:
  • Релокація бізнесу — це переміщення потужностей з зон бойових дій і більш безпечні регіони у межах України.
  • Допомогу аграрному сектору надає Данська рада у справах біженців. Вони пропонують гранти до $20 000 під роєкт. 
  • USAID та EU4Environment більш широкопрофільні грантові програми, але є специфічні критерії відповідності.

Українські підприємці, які релокували бізнес або тільки планують це зробити, можуть подати заявку на грошову допомогу від міжнародних організацій. Діє три основні програми: аграрна, широкопрофільна, а також на підтримку тих, хто хоче зробити справу більш екологічною.

Заборона розповідає про грантові програми для бізнесу, які діють щонайменше у першій половині 2023 року. 


Релокація бізнесу: допомога від фондів

Українських підприємців підтримує багато міжнародних благодійних організацій та фондів. Деякі з них окремо виділять допомогу релокованому бізнесу — це той, що діяв у зонах бойових дій, але згодом потужності перевезли у більш безпечні регіони. 

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій склали добірку діючих грантів. Вони працюють за трьома різними напрямками:

  • допомога аграріям;

Програму реалізовує Данська рада у справах біженців (DRC). Вона передбачає бізнес-партнерство у конкретному проєкті, спрямованому на підтримку аграрного сектору та харчового виробництва в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Партнерами DRC можуть стати приватні підприємства будь-яких форм реєстрації, об’єднання виробників сільськогосподарської продукції, комунальні підприємства тощо. 

Програма працюватиме за принципом співінвестування. Тобто Данська рада дає на проєкт грант у розмірі до $20 000, а підприємство самостійно фінансує до 50% від загального бюджету.

«Кінцевим результатом має бути збільшення прибутків місцевого населення на території, яку він охоплює. Створення нових офіційно оформлених робочих місць не є обов’язковим, але проєкт має бути прибутковим для місцевого партнера та мати життєздатну схему реалізації», — пояснили у DRC.

Ідеї можуть бути фактично будь-якими. Головне обгрунтовано прив’язати їх до критеріїв. Мета — підтримка місцевих виробників через забезпечення доступу до збуту вирощуваної продукції за оптимальними цінами. Ідея передбачає співпрацю з приватними підприємствами, які володіють, приміром, оптовими складськими приміщеннями та купують продукцію у місцевого населення.

Подати заявку на участь можна онлайн. Вона буде розглянута конкурсною комісією, яка ухвалить рішення щодо подальшої участі в програмі. Рішення є остаточним, тобто переподаватися не можна. 

  • зелене відновлення;

Програма EU4Environment реалізовується Європейським Союзом. Вона підтримує зелене відновлення промисловості та доцільну релокацію, тобто екологічне відновлення промисловості або зі зменшенням негативного впливу на навколишнє середовище. Так, експерти визначають, наскільки можливе та необхідне відновлення у конкретних регіонах відповідно до потреб підприємства. 

Для участі у програмі треба заповнити онлайн-форму. Представники проєкту проконсультують та допоможуть виконати подальші кроки (якщо бізнес відповідає вимогам).

  • широкопрофільна підтримка та відновлення.

Гранти видаються у рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Конкурентоспроможна економіка України». Тут приймають заявки на підтримку безперервності та відновлення втраченого через бойові дії бізнесу, включно з переміщенням.

Програма розрахована на стартапи, а також малі та середні підприємства. Дотичною метою є підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках.

На грантові кошти є обмеження, їх не можна витрачати на:

  • будівництво чи інфраструктурна діяльність;
  • вечірки, церемонії, корпоративи;
  • придбання товарів, на які поширюються обмеження, зокрема: сільськогосподарських, автотранспортних засобів, фармацевтичних препаратів, медичного обладнання, засобів контрацепції, вживаного обладнання, предметів розкоші;
  • закупівлю або діяльність, що не є необхідними задля досягнення цілей гранту;
  • погашення попередніх зобов’язань, боргів, штрафів та пені;
  • створення фондів для пожертв.

Для участі треба заповнити онлайн-форму. Вона розглядатиметься у два етапи: на першому — у загальних рисах на відповідність критеріям, на другому — детально.

Раніше Заборона розповідала про велику програму єДопомога, що діє в Україні. Вона є трьох видів: державна та міжнародна підтримка передбачає грошові виплати, а от волонтери можуть привезти необхідні ліки, продукти чи одяг.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій