'
Читаєте зараз
Журналіста Максима Буткевича, якому в РФ дали 13 років, тримають на ТОТ

Журналіста Максима Буткевича, якому в РФ дали 13 років, тримають на ТОТ

Ilona Kivva
Автор:
  • Під час боїв за Гірське ворог затримав засновника «Громадського радіо», який з березня 2022 року ніс службу в ЗСУ. Батьки правозахисника впізнали його на відео допиту українських бійців, яке опублікували російські пропагандисти.
  • Питанням визволення Буткевича займався Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених під управлінням СБУ та ГУР МОУ.
  • В березні-2023 терористи дали йому 13 років.

Українського правозахисника і журналіста Максима Буткевича, який в березні 2022 року вступив до лав Збройних сил України, взяли в полон в Луганській області. Попередньо, це сталося 24 червня. В березні 2023 року так званий Верховний суд «ЛНР» засудив українського правозахисника до 13 років ув’язнення. Його звинуватили в замаху на вбивство та порушення методів ведення війни.

Заборона розповідає відомі деталі затримання співзасновника Hromadske radio та про вирок терористів через місяці полону.


Засновник «Громадського радіо» і правозахисник затриманий: деталі

Про затримання правозахисника з України стало відомо завдяки відео допиту військових ЗСУ, яке 24 червня опублікувало російське державне агентство РИА Новости. На ньому українські бійці кажуть, що самостійно склали зброю і здалися в районі міста Гірське, що на Луганщині, через те, що їх нібито покинуло командування.

Серед полонених, які давали свідчення, Максим Буткевич. «Було прийняте рішення для збереження особового складу скласти зброю і і здатися в полон. Нам зберегли життя, не били, напоїли, дають воду, їжу, ставляться добре», — каже на камеру правозахисник.

Цей ролик став єдиним джерелом інформації для батьків Максима. Його мати повідомила, що з кінця червня син жодного разу не виходив на зв’язок: Росія повністю окупувала Гірську громаду 24 червня. Родині не відомо, де він перебуває і в якому знаходиться стані. Офіційно інформацію про взяття в полон Буткевича їм підтвердило керівництво роти, в якій він служить.

Читати більше новин в Telegram

Питанням визволення займається Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених, він курується Службою безпеки України і Головним управлінням розвідки Міноборони. Проте рідним не надають жодної інформації — на всі запити відповідають, що справа опрацьовується.

Чим відомий Максим Буткевич

Максим Буткевич —  відомий український правозахисник і журналіст. Працював в різних українських ЗМІ та британському BBC. Восени-2013 він приєднався до команди Громадського радіо. Під час Революції Гідності був ведучим і репортером на волонтерських засадах.

Буткевич також активно займався правозахисною діяльністю. Він входив до правління українського представництва Amnesty international та громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України.

З 2013 року Максим був координатором проєкту «Без кордонів», який допомагав українцям, які через військовий конфлікт на Донбасі, втратили домівку, знайти прихисток, займався цим й з початком повномасштабного вторгнення до моменту мобілізації в Збройні сили. Також правозахисник організовував впровадження системи моніторингу та швидкого реагування на порушення прав людини в Україні – REAct, Альянсу громадського здоров’я.

До війни співзасновник Hromadske radio щорічно модерував найбільший в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який відбувається у Києві наприкінці березня — Docudays UA. 

13 років в «ЛНР»

Так званий Верховний суд «ЛНР» засудив українського правозахисника Максима Буткевича до 13 років ув’язнення. Його звинуватили в замаху на вбивство та порушення методів ведення війни, повідомляють Ґрати.

Лише одного разу після потрапляння в полон він зміг зателефонувати батькам з кабінету слідчого, щоб повідомити, що проти нього порушили кримінальну справу.

Слідчий комітет РФ стверджує, що Буткевич визнав провину в тому, що 4 червня 2022 року у Сєвєродонецьку він вистрілив із гранатомета у під’їзд житлового будинку. Російська пропаганда намагалася представити Буткевича як «нациста», «карателя» та «пропагандиста».

Максим Буткевич: що сталося після апеляції

Після винесення вироку була подана апеляція, але вже 22 серпня 2023 року перший апеляційний суд загальної юрисдикції у Москві залишив у силі вирок. Російський адвокат Леонід Соловйов, який захищає Буткевича у суді, заявив, що правозахисника можуть вивезти у Ростовську або Бєлгородську область РФ.

Після засідання апеляційного суду про місцеперебування засновника «Громадського радіо» нічого невідомо, розповів його батько Олександр.

«Адвокат Леонід Соловйов не отримав жодної відповіді на свої запити про місцеперебування Максима. У Росії усі юридично узаконені норми, як і права людини повністю ігноруються. Наприклад, Максим має право як засуджений на листування, але листи та бандероль, які йому надсилали друзі, повернулися до них з позначкою ‘Переписка не положена’», — каже чоловік.

Про місцеперебування Буткевича стало відомо лише у грудні 2023 року. Він знаходиться у колонії у Красному Лучі на окупованій території Луганської області. Цю інформацію адвокат Леонід Соловйов отримав у відповідь від російської Федеральної служби виконання покарань.

Раніше Заборона розповідала про кращі фільми фестивалю Docudays UA за версією редакції.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій