Український журналіст Максим Буткевич влітку-2022 потрапив в полон на Луганщині. Тепер йому дали 13 років


- Під час боїв за Гірське ворог затримав засновника «Громадського радіо», який з березня 2022 року ніс службу в ЗСУ. Батьки правозахисника впізнали його на відео допиту українських бійців, яке опублікували російські пропагандисти.
- Питанням визволення Буткевича займався Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених під управлінням СБУ та ГУР МОУ.
- В березні-2023 терористи дали йому 13 років.
Українського правозахисника і журналіста Максима Буткевича, який в березні 2022 року вступив до лав Збройних сил України, взяли в полон в Луганській області. Попередньо, це сталося 24 червня. В березні 2023 року так званий Верховний суд «ЛНР» засудив українського правозахисника до 13 років ув’язнення. Його звинуватили в замаху на вбивство та порушення методів ведення війни.
Заборона розповідає відомі деталі затримання співзасновника Hromadske radio та про вирок терористів через місяці полону.
Засновник «Громадського радіо» і правозахисник затриманий: деталі
Про затримання правозахисника з України стало відомо завдяки відео допиту військових ЗСУ, яке 24 червня опублікувало російське державне агентство РИА Новости. На ньому українські бійці кажуть, що самостійно склали зброю і здалися в районі міста Гірське, що на Луганщині, через те, що їх нібито покинуло командування.
Серед полонених, які давали свідчення, Максим Буткевич. «Було прийняте рішення для збереження особового складу скласти зброю і і здатися в полон. Нам зберегли життя, не били, напоїли, дають воду, їжу, ставляться добре», — каже на камеру правозахисник.
Цей ролик став єдиним джерелом інформації для батьків Максима. Його мати повідомила, що з кінця червня син жодного разу не виходив на зв’язок: Росія повністю окупувала Гірську громаду 24 червня. Родині не відомо, де він перебуває і в якому знаходиться стані. Офіційно інформацію про взяття в полон Буткевича їм підтвердило керівництво роти, в якій він служить. Питанням визволення займається Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених, він курується Службою безпеки України і Головним управлінням розвідки Міноборони. Проте рідним не надають жодної інформації — на всі запити відповідають, що справа опрацьовується.
Чим відомий Максим Буткевич
Максим Буткевич — відомий український правозахисник і журналіст. Працював в різних українських ЗМІ та британському BBC. Восени-2013 він приєднався до команди Громадського радіо. Під час Революції Гідності був ведучим і репортером на волонтерських засадах.
Буткевич також активно займався правозахисною діяльністю. Він входив до правління українського представництва Amnesty international та громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України.
З 2013 року Максим був координатором проєкту «Без кордонів», який допомагав українцям, які через військовий конфлікт на Донбасі, втратили домівку, знайти прихисток, займався цим й з початком повномасштабного вторгнення до моменту мобілізації в Збройні сили. Також правозахисник організовував впровадження системи моніторингу та швидкого реагування на порушення прав людини в Україні – REAct, Альянсу громадського здоров’я.
До війни співзасновник Hromadske radio щорічно модерував найбільший в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який відбувається у Києві наприкінці березня — Docudays UA.
13 років в «ЛНР»
Так званий Верховний суд «ЛНР» засудив українського правозахисника Максима Буткевича до 13 років ув’язнення. Його звинуватили в замаху на вбивство та порушення методів ведення війни, повідомляють Ґрати.
Лише одного разу після потрапляння в полон він зміг зателефонувати батькам з кабінету слідчого, щоб повідомити, що проти нього порушили кримінальну справу.
Слідчий комітет РФ стверджує, що Буткевич визнав провину в тому, що 4 червня 2022 року у Сєвєродонецьку він вистрілив із гранатомета у під’їзд житлового будинку. Російська пропаганда намагалася представити Буткевича як «нациста», «карателя» та «пропагандиста».
Раніше Заборона розповідала про кращі фільми фестивалю Docudays UA за версією редакції.