В Україні збільшили відпустки військовим: як їх взяти
- Законодавство України передбачає шість видів відпусток для військовослужбовців, але взяти під час воєнного стану можна не всі.
- З будь-якого відпочинку захисника чи захисницю можуть відкликати за рішенням командира.
- Рада ухвалила два законопроєкти, які пом’якшують умови.
Військовослужбовці, які захищають Україну у лавах Збройних сил України та інших збройних формувань, можуть отримати додаткові десятиденні відпустки зі збереженням грошових виплат. Крім цього, термін основної щорічної збільшили до 30 днів. Її можна взяти як одразу всю, так і розбити на кілька менших поїздок. Тож сумарно на рік захисник чи захисниця може відпочити до 40 днів, але є нюанс.
Заборона розповідає про відпустки, які надаються військовим під час війни.
Відпустки у ЗСУ: у яких випадках надаються
Військовослужбовці, відповідно до статті 10-1 закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», мають право на декілька різних видів відпусток, серед яких:
- основна щорічна — відпустка зі збереженням грошового забезпечення та виплатою додаткової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість становить від 30 до 45 днів в залежності від вислуги років;
- щорічна додаткова (для тих, чия служба пов’язана з додатковим фізичним чи психологічним навантаженням);
- канікулярні (для студентів військових вишів);
- 10-денна для строковиків;
- за сімейними обставинами;
- на лікування.
Під час дії воєнного стану та оголошення мобілізації можна взяти тільки основну щорічну та відпустку за сімейними обставинами. Кожна з них надавалася тривалістю не більш як 10 календарних днів (плюс до чотирьох днів можна взяти на дорогу у дві сторони, по два у кожну).
Важливо! З будь-якої з них захисника чи захисницю можу відкликати у будь-який момент за рішенням командира/Міноборони/Генштабу ЗСУ/керівників центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, які відповідно здійснюють керівництво військовими формуваннями під час воєнного стану.
Читати більше новин в TelegramВідпустка за сімейними обставинами: закон в Раді
Наприкінці вересня 2022 року у Верховну Раду внесли проєкт закону №8081, яким пропонується розширити умови отримання відпустки за сімейними обставинами під час війни. Ініціаторами документа виступили 27 народних депутатів від партії «Слуга народу».
Український парламент ухвалив закон 3 листопада 2022 року. «За» проголосували 330 народних депутатів.
Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин може тривати не більше 10 днів. Грошове забезпечення при цьому зберігається (у мирний час ні). Така відпустка також може надаватися один раз протягом календарного року.
Раніше було тільки п’ять випадків, у яких можна її взяти:
- укладення шлюбу — до 10 днів;
- тяжкий стан здоров’я або смерть рідних (дружини, чоловіка, батька, матері, вітчима, мачухи, дитини, тара або сестри) — до семи днів;
- смерть інших рідних — до трьох днів;
- пожежа або інше стихійне лихо, яке спіткало сім’ю — до 15 днів;
- в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім’ї необхідна (за рішенням командира) — до трьох днів.
Відповідно до оновленого закону, їх мають надавати не тільки у цих випадках. Ширший список автори закону не надали, але зі статті ЗУ виключили фразу «за сімейними обставинами та з інших поважних причин».
«На практиці існує набагато більше випадків, ніж визначено, коли присутність військовослужбовця в сім’ї є необхідною, і, навпаки, коли можливість побачити сім’ю, рідних є важливою для військовослужбовця, особливо під час дії воєнного стану, ведення воєнних (бойових) дій», — йдеться у пояснювальній записці.
Тож фактично відпустки за сімейними обставинами фактично перетворили у звичайну додаткову відпустку для захисників, яка надається за рішенням командира.
Військові зможуть поїхати додому на 30 днів: закон 9378
Верховна Рада ухвалила ще один закон щодо відпусток для захисників. Він стосується щорічної основної. (Підтримали ініціативу 270 народних депутатів).
Раніше з 30-45 днів основної щорічної відпустки на період дії воєнного стану надавалися тільки 10. Взяти їх можна було лише при умові одночасної відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців підрозділу.
Згідно із ухваленим актом, максимальний термін збільшили до 30 днів. Ба більше, їх можна взяти як одразу всі, так і розбити на кілька відпусток, наприклад, три по 10 днів чи дві по 15. Умова про одночасну відсутність максимум 30% складу підрозділу залишається. Крім цього, військові зможуть отримати час на те, щоб доїхати до місця проведення відпустки і назад — до двох діб в один кінець.
Додаткова відпустка за сімейними обставинами при цьому зберігається тобто сумарно на рік можна взяти до 40 днів.
Раніше Заборона розповідала про порядок нарахування пенсій українським захисникам та захисницям. Виплату не зупиняють військовослужбовцям, що вийшли на пенсію, але пішли повторно служити після повномасштабного вторгнення РФ.
Читати більше новин в Telegram