'
Читаєте зараз
Україну знову переводять до «жовтої» зони. Як на новий карантин вплине вакцинація?

Україну знову переводять до «жовтої» зони. Як на новий карантин вплине вакцинація?

Anastasiia Opryshchenko
Україну знову переводять до «жовтої» зони. Як на новий карантин вплине вакцинація?

У четвер, 23 вересня, в Україні знов посилюють адаптивний карантин, пов’язаний із пандемією коронавірусної хвороби. На всій території країни почнуть діяти правила «жовтої» зони. Проте цього разу умови карантинних заходів частково змінили з огляду на вакцинацію громадян. Заборона пояснює, що відбудеться з переходом у «жовту» зону та які правила діятимуть для людей, які отримали чи не отримали щеплення проти COVID-19.


Ще 20 вересня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про продовження в Україні  адаптивного карантину та режиму надзвичайної ситуації до 31 грудня 2021 року.

На сьогодні в країні є два рівні карантину: адаптивний та загальнонаціональний. У першому випадку територію країни поділяють на умовні зони поширення коронавірусу, їх існує чотири: «червона», «помаранчева», «жовта» та «зелена». Кожна з цих зон має свій перелік карантинних заходів та обмежень, а розподіл на зони відбувається за кількістю хворих на COVID-19. В другому випадку карантин той самий, проте обмеження діють на всій території країни, на відміну від адаптивного, який можуть вводити у конкретному регіоні. 

Чому знову запровадили «жовту» зону?

Влітку 2021 року рівень хворих на коронавірус зменшився, реанімаційні ліжка були зайняті на 29%, ліжка з киснем — на 15%, апарати ШВЛ — на 7%. Тому вже 16 червня уряд встановив на всій території країни «зелений» рівень епідемічної небезпеки та продовжив карантин в Україні до 31 серпня 2021 року. Але протягом вересня Міністерство охорони здоров’я наголошувало на необхідності переходу на «жовтий» рівень через збільшення хворих на COVID-19: станом на 20 вересня в Україні зафіксували 5159 нових підтверджених випадків COVID-19, а за останній тиждень, за даними МОЗ, кількість нових підтверджених випадків коронавірусу в Україні зросла на 68%, госпіталізацій — на 51%. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що епідемічна ситуація в Україні погіршується, і закликав активніше вакцинуватися, пояснивши, що держава забезпечує можливість будь-кому щепитися безкоштовно.

За наявності хоча б одного з зазначених критеріїв у країні мають ввести «жовту» зону:

  • кількість виявлених нових випадків інфікування COVID-19 на 100 тисяч населення за останні 14 днів перевищує 75 осіб;
  • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом ПЛР і експрестестів на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2) — понад 4%;
  • кількість тестувань методом ПЛР і експрестестів на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх 7 днів на 100 тисяч населення становить не менше як 300 тестів;
  • є наявність підстав для введення «червоного» рівня епідемічної небезпеки на території хоча б одного регіону.

Які обмеження будуть у цьогорічній «жовтій» зоні?

  • навчальні заклади працюватимуть за умов вакцинування працівників (не менше ніж 80%);
  • усі масові заходи, де неможливо розмістити не більше ніж одну особу на 4 квадратні метри, будуть заборонені;
  • у кафе та ресторанах за одним столиком можуть сидіти до 4 людей, а відстань між столами має бути не менше як 1,5 метра;
  • кінотеатри та інші заклади культури працюватимуть із заповненістю залів на 50%;
  • спортзали та фітнес-центри мають виділяти по 10 квадратних метрів на кожного відвідувача;
  • заборонено відвідування соціальних установ (зокрема будинків для людей похилого віку) усім, крім законних представників, членів сім’ї, родичів за умови дотримання всіх протиепідемічних заходів і не частіше ніж раз на тиждень;
  • діє заборона на діяльність установ, що надають послуги з розміщення (крім готелів, санаторно-курортних установ, організацій, що надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування, протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики, дитячих установ оздоровлення і відпочинку);
  • заборонено перебування без масок у громадському транспорті та громадських приміщеннях;
  • соціальна дистанція має становити не менше як 1,5 метра.

Обмеження поширюються на всіх?

Так. Проте обмеження послаблюють для будь-яких закладів, де 80% працівників та 100% відвідувачів вакциновані хоча б першою дозою вакцини або мають свіжий (не більше ніж 72 години) негативний ПЛР-тест. Ті, хто мають медичні протипоказання до щеплення, можуть отримати COVID-сертифікат на основі негативного ПЛР-тесту на коронавірус, але він теж діятиме лише три доби.

Підтвердити вакцинацію можна буде COVID-сертифікатом або довідкою 063/о (картка профілактичних щеплень). Є два види сертифікатів: «жовтий» видають тим, хто зробив лише одне щеплення, він діятиме 120 днів, а також «зелений», який свідчить про повне вакцинування (двома дозами) і діє рік. Сертифікат можна роздрукувати або показувати його на вході до закладів із застосунку «Дія». Остаточне рішення про те, чи надавати послуги тільки вакцинованим, чи дотримуватися всіх карантинних обмежень, залишатимуть за власником.

Власники «жовтих» і «зелених» COVID-сертифікатів зможуть в’їжджати в Україну з-за кордону або з окупованих територій без обов’язкової самоізоляції. Крім того, «зелений» COVID-сертифікат у 100% працівників навчальних закладів дозволяє не припиняти їх очне відвідування навіть у «червоній» зоні карантину.

«Зелений» COVID-сертифікат дозволить:

  • проводити масові заходи, зокрема релігійні;
  • роботу кінотеатрів;
  • роботу театрів;
  • роботу музеїв або інших культурних закладів;
  • роботу розважальних закладів;
  • роботу ТРЦ;
  • роботу закладів громадського харчування;
  • роботу ринків;
  • роботу спортзалів і басейнів.

Водночас міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що наразі встановили контроль за видаванням фальшивих довідок про щеплення від коронавірусу чи результат ПЛР-тесту. «Якщо хтось із медичних працівників буде залучений у ці схеми, не надійтесь ні на яку підтримку від Міністерства охорони здоров’я. Ми найперші політично і комунікаційно це «підсвітимо», — сказав Ляшко.

Яка ситуація з вакцинацією в Україні?

Станом на 22 вересня з 41,4 мільйона українців повністю вакцинували 5 299 317 осіб, це 12,81 % населення. За інформацією Міністерства охорони здоров’я, сьогодні 98% госпіталізованих із COVID-19 в Україні — невакциновані.

«Якщо ви хочете вберегти себе від важкого перебігу, госпіталізації та смерті — зробіть щеплення вже сьогодні», — заявив головний державний санітарний лікар країни Ігор Кузін.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій