Читаєте зараз
Укриття під час тривоги: як знайти бомбосховище і хто відповідає

Укриття під час тривоги: як знайти бомбосховище і хто відповідає

Ilona Kivva
Автор:
  • У Києві внаслідок російської атаки 1 червня загинуло троє людей. Вони стояли біля сховища у поліклініці, яке виявилося закритим.
  • Всі захисні споруди мають бути доступними, однак це не завжди працює. Приміром, за даними моніторингової групи ОЗОН, у Києві відкритими є тільки половина (з 96 перевірених).
  • За доступність відповідає керівник того підприємства/установи/організації, де розташоване приміщення.

Всі укриття мають бути позначені спеціальними наліпками з вказівниками до входу, однак на практиці такі позначки є далеко не скрізь. Перевірити наявні сховища також можна на інтерактивній мапі, яка створена практично для кожного великого міста. Однак чи оновлюють їх, невідомо. Варто завчасно перевірити кілька сховищ принаймні біля свого будинку, щоб точно знати, куди йти.

Заборона розповідає про пошук бомбосховищ та про трагічний випадок у столиці 1 червня.


Загибель людей у Деснянському районі 1 червня

Російські війська у ніч на 1 червня 2023 року завдали чергового ракетного удару по столиці України. Повітряні сили ЗСУ збили всі 10 цілей, однак внаслідок падіння уламків у Деснянському районі Києва загинули троє людей: дві жінки та 11-річна дитина (донька однієї з жінок). Ще 10 людей, серед яких також дитина, отримали поранення. Група жителів під час повітряної тривоги прямували до укриття у поліклініці, на яку і впала частина уламків.

«Була тривога, люди бігли в укриття. Укриття просто не відкрили та й все. Люди стукали, дуже довго… Були жінки, діти, але ніхто не відкрив. Там була моя дружина і дитина: дина в порядку, а дружина загинула. Я якраз побіг на іншу сторону звати, щоб відкрили, і в той момент прилетіло», — розповів Суспільному вдівець Ярослав.

Фахівці департаменту муніципальної безпеки з’ясовують, чому не було доступу до укриття. За словами мера Віталія Кличка, відповідальність за роботу сховища несе керівник медзакладу і глава району. Останній взагалі має контролювати роботу усіх укриттів району, що є на інтерактивній мапі столиці.

Читати більше новин в Telegram

«За повідомленням директора поліклініки № 3, працівником нічної зміни був відкритий центральний вхід. Частина мешканців опинилися в укритті, частина – ні. З самого ранку ведеться робота з керівництвом поліклініки та фахівцями департаменту муніципальної безпеки КМДА. Викликані на доповідь всі відповідальні особи», — прокоментував голова Деснянського району Дмитро Ратніков. КМДА ініціює його відсторонення.

Згорілі автівки біля поліклініки №3 у Деснянському районі Києва, 1 червня 2023 року. Фото: Національна поліція України

На місце трагедії також виїхала поліція та прокуратура. Так, правоохоронці розпочали кримінальне провадження за частиною другою ст. 367 Кримінального кодексу України — службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.

Охоронця з укриття в поліклініці арештували, повідомили журналісти NV з місця подій. За словами мешканців сусідніх будинків, чоловік часто не відчиняв двері останнім часом.

Бомбосховища, підземні паркінги, підвали: хто за них відповідає

За те, щоб вони були доступними, відповідає керівник того підприємства/установи/організації, де вони розташовані, каже начальник відділу з надзвичайних ситуацій Чернігівської міськради Григорій Годун. 

«Якщо в роботі укриттів виявили певні недоліки без настання негативних наслідків, наприклад, сховище не відкривають, воно не забезпечене світлом, там неналежні умови, може бути накладено адміністративний штраф від 17 000 до 34 000 грн за перший раз і до 51 000 грн за другий. Штраф виписують на посадову особу установи», — пояснила правозахисниця Олена Карнаух-Голодняк.

Якщо ж ситуація мала трагічні наслідки, як у випадку з поліклінікою у Деснянському районі столиці, то це вже кримінальна відповідальність, адже адміністративна не передбачає покарання за загибель людей. Головна проблема у тому, що у ККУ немає прямої норми стосовно незабезпечення належної роботи укриттів, що потягло тяжкі наслідки. 

«Відсутність такої норми не має стати проблемою для правоохоронних органів — в кодексі достатньо статей, під які можуть потрапити такі дії. На мою думку, можна було б застосувати статтю “Залишення у небезпеці”. Це невиконання обов’язку особою щодо надання допомоги людям, які перебувають у небезпеці, якщо такий обов’язок на них покладено… Тут покарання від 3 до 8 років», — зазначила Карнаух-Голодняк.

Київ, Херсон, Одеса, Дніпро та інші міста: як знайти сховище

Рекомендації з пошуку укриттів від Державної служби з надзвичайних ситуацій загалом не змінилися від початку повномасштабного вторгнення. У якості сховища можуть слугувати підвальні приміщення будинків, шкіл, спортзалів, підземні паркінги та станції метрополітену (найбезпечніші).

Шукати укриття можна кількома способами:

  • інформацію про бомбосховища та місця їх розташування зобов’язані публікувати міські/сільські та районні ради на своїх офіційних сайтах;
  • у великих містах створені інтерактивні мапи (іноді на цілі області), де показані усі захисні споруди:

Важливо! Інформація на більшості порталів ОВА, міськрад тощо не оновлювалася принаймні пів року. Чи оновлюють інтерактивні мапи, які у більшості і наведені у переліку, невідомо. 

  • якщо ви без інтернету, або у незнайомому районі, то можна пошукати самостійно — захисні споруди мають бути позначені спеціальними наліпками зі стрілкою, яка показує напрям руху до нього.

Важливо! У зв’язку з повідомленнями про випадки із закритими укриттями (не тільки у Києві), наполегливо радимо заздалегідь перевірити кілька сховищ біля свого будинку, щоб у критичній ситуації точно знати, куди саме йти.

Додамо, що впродовж 2022 року волонтери з Групи громадського моніторингу ОЗОН перевірили у Києві 96 адрес укриттів: 27% із них — не мали вказівників, тільки 48% — були відкриті, 30% мають електро — та водопостачання.

Раніше Заборона розповідала про вимоги до укриттів у навчальних закладах. Серед обов’язкових умов — місця для сидіння та запаси води.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій