Читаєте зараз
Ультраоброблена їжа може вбити швидше: список продуктів вас здивує

Ультраоброблена їжа може вбити швидше: список продуктів вас здивує

Анастасія Бодюл
  • Їжа, яка проходить декілька стадій виробництва та має багато інгредієнтів, стає ультраобробленою (UPF) і втрачає будь-яку користь.
  • Якщо більшість раціону людини складається зі штучних продуктів, шанс серцевих хвороб збільшується на 24%.
  • UPF підвищує кров’яний тиск, викликає запалення кишківника, порушує регуляцію апетиту та змінює рівень гормонів.

Часто ультраоброблені продукти важко впізнати в магазині, адже до цього списку входить не лише звична шкідлива їжа, як-от чипси чи фастфуд. Виробники маскують штучні продукти позначками про екологічність чи низький рівень жирів. Серед таких товарів, наприклад, йогурти, веганські замінники м’яса, дієтичні батончики чи сухі сніданки та навіть хліб.

Заборона розповідає про висновки європейських кардіологів.


Протеїнові батончики та газовані напої: вплив на організм

Вчені виявили, що ультраоброблена їжа значно підвищує ризик високого кров’яного тиску, хвороб серця, інфарктів та інсультів: її споживання шкодить організму майже так само, як і куріння. Такі результати двох проведених досліджень були оприлюднені на щорічній зустрічі Європейського товариства кардіологів в Амстердамі, пише The Guardian.

«За останні роки на полицях магазинів різко зросла кількість продуктів з інтенсивною обробкою — пластівців, протеїнових батончиків, газованих напоїв, готових страв та фастфуду. У Великій Британії та США більш ніж половина раціонів складається з ультраобробленої їжі (UPF). Для деяких людей, особливо молодих та бідних, типовою є дієта, яка містить до 80% UPF», — зазначають у виданні.

У першому дослідженні відстежували харчування 10 000 жінок протягом 15 років. З’ясувалось, що ті, хто споживали найбільше обробленої їжі, мали на 39% більше шансів на розвиток високого кров’яного тиску. Він, своєю чергою, підвищує ризик серйозних захворювань серця. Спостерігалась така залежність — кожне збільшення UPF в раціоні на 10%  додавало 6% ризику серцевих хвороб.

Читати більше новин в Telegram

У другому експерименті взяли участь понад 325 000 чоловіків і жінок. Результати попереднього аналізу тут також підтвердилися: ті, хто найбільше їв оброблені продукти, мали на 24% більше шансів на інфаркти, інсульти та стенокардію. Люди, у яких UPF становить менше ніж 15% раціону, мали найменший ризик будь-яких проблем із серцем.

Споживання високої кількості ультраобробленої їжі також пов’язують з іншими проблемами зі здоров’ям: ожирінням, діабетом другого типу та раком. Попередні дослідження знайшли докази того, що ці продукти викликають запалення кишківника, порушують регуляцію апетиту та змінюють рівень гормонів.

UPF: ультраоброблена їжа

Харчові продукти класифікуються за системою NOVA, розробленою дослідниками з Університету Сан-Паулу. Згідно з нею вся їжа поділяється на чотири категорії залежно від того, наскільки вона була оброблена під час виробництва:

  • необроблена або мінімально оброблена: фрукти, овочі, молоко, риба, бобові, яйця, горіхи та насіння, які не містять доданих інгредієнтів;
  • перероблена: продукти, які додають до інших, а не їдять самі по собі — сіль, цукор, олії, оцет;
  • оброблена: їжа, яку можна приготувати вдома з інгредієнтів першої та другої категорії — варення, соління, консервовані фрукти та овочі, домашній хліб і сири;
  • ультраоброблена (UPF): це продукти, які під час виробництва пройшли кілька процесів. Вони містять п’ять або більше інгредієнтів, з яких багато штучних — консерванти, емульгатори, підсолоджувачі, барвники та ароматизатори. Все це для того, щоб забезпечити тривалий термін зберігання.

Ультраоброблена їжа також містить багато солі та цукру і має низький вміст клітковини та поживних речовин. Коли людина їсть такі продукти, то залишає менше місця у своєму раціоні для більш поживних альтернатив. Приклади ультраоброблених продуктів: морозиво, шинка, сосиски, чипси, хліб масового виробництва, сухі сніданки, печиво, газовані напої, йогурти з фруктовим смаком, супи швидкого приготування, деякі алкогольні напої.

Але UPF це не лише чипси, солодощі та кольорові солодкі напої. Насправді ультраоброблену їжу часто важко упізнати в деяких продуктах. Багато з них подаються як органічні, здорові, поживні, екологічно чисті або корисні для схуднення. Але майже кожен товар, який має такі позначки на упакуванні, є UPF. Наприклад, замінники м’яса та сиру на рослинній основі також піддаються ультраобробці, тому можуть бути не такими здоровими, як їх подають.

«Більшість людей не знають, що їжа, яку вони вважають здоровою, наприклад куплені в магазині бутерброди, супи, нежирні продукти чи йогурти насправді є UPF. Жінки зазвичай їдять більше таких продуктів, ніж чоловіки. Це викликано агресивним маркетингом ультраобробленої дієти та продуктів з низьким вмістом жиру», — розповіла одна із дослідниць Сіднейського університету Анушрія Пант.

Раніше Заборона розповідала про шкоду, яку може спричинити штучний підсолоджувач аспартам: у ВООЗ його внесли до списку канцерогенних продуктів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій