Читаєте зараз
Ультразвук допомагає у лікуванні онкології: вчені відкрили нові властивості

Ультразвук допомагає у лікуванні онкології: вчені відкрили нові властивості

Анастасія Бодюл
  • Величезною перешкодою у лікуванні раку мозку є його захисна тканина: хімієпрепарати майже не можуть потрапити до пухлин.
  • Ультразвук проявив властивості розтягувати цей бар’єр.
  • Це дає змогу доставити ліки безпосередньо у зону ураження, не пошкоджуючи здорові клітини.

Проти онкозахворювань мозку не існувало дієвої терапії. Більшість препаратів просто не підходили таким пацієнтам і не виявляли прогресу, а лише запалення. Звукові хвилі посилили дію ліків: їхня концентрація у мозку зросла у 4-6 разів, а з нею й ефективність.

Заборона розповідає про нове відкриття, що змінить лікування раку.


Імплант у мозку онкохворих: як працює технологія

Вчені розробили біорозкладаний імплантат, який допомагає хімієтерапевтичним препаратам проникати в мозок та уражати злоякісні пухлини, пише Medscape.

«У технології використовують ультразвук — високочастотні звукові хвилі, які не вловлює вухо людини. Винахід розміром 1 см² імплантували у черепи мишей безпосередньо за місцем пухлини. Імплантати генерують ультразвукові хвилі, послаблюючи гематоенцефалічний бар’єр мозку і дозволяючи лікам досягти пухлини», — пояснили фахівці.

Пристрій, який з часом нешкідливо розчиняється в організмі, встановлюють після операції з видалення пухлини мозку, щоб продовжити лікування залишкових ракових клітин. Девайс виготовили з гліцину — амінокислоти, яка вібрує під дією електричного струму. Напругу на імплантат посилають через зовнішній пристрій у потрібний момент. 

Читати більше новин в Telegram

Випромінюваний ультразвук змушує щільно зчеплені клітини гематоенцефалічного бар’єра вібрувати, розтягуючи їх і створюючи щілини, куди можуть проникнути ліки. Звукові хвилі фокусують енергію лише на точних цілях і залишають здорові тканини неушкодженими. Захист мозку повністю відновлюється через 24 години після обробки.

Гематоенцефалічний бар’єр: перешкоди для лікування гліобластоми

Гематоенцефалічний бар’єр (ВВВ) — це майже непроникна оболонка кровоносних судин, яка перешкоджає проходженню шкідливих молекул у мозок. Але цей захист стає величезною перешкодою у лікуванні раку мозку: хімієпрепарати майже не можуть потрапити до ракових клітин.

Пацієнтів з пухлинами у голові не лікують більшістю засобів, які ефективні для інших видів онкології. Саме тому не існує ефективного лікування гліобластоми — найрозповсюдженішої і найагресивнішої форми раку мозку.

Завдяки відкриттю бар’єра концентрація отриманих хімієпрепаратів в мозку пацієнтів збільшилась приблизно в чотири-шість разів. Це дало змогу використовувати у терапії потужніші ліки — паклітаксел і карбоплатин. За звичайних обставин вони взагалі не долають захист мозку: попередні спроби ввести їх у мозкову тканину викликали запалення.

Раніше Заборона розповідала про технологію, яка дозволить відновлювати пошкоджений гематоенцефалічний бар’єр майже до первісного стану.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій