'
Читаєте зараз
Медики навчилися відновлювати тканину, яка захищає від раку, склерозу, інсульту

Медики навчилися відновлювати тканину, яка захищає від раку, склерозу, інсульту

Анастасія Бодюл
  • Гематоенцефалічний бар’єр (ВВВ) — це захисний шар клітин нашого мозку, який пропускає всередину органа лише корисні речовини.
  • Його цілісність можуть пошкодити запалення, хронічні чи гострі захворювання.
  • Тоді до мозкової тканини проникають токсини або патогени: вони спричиняють утворення пухлин, розсіяний склероз та запаморочення.

Новий спосіб зупинить проникнення шкідливих речовин у клітини мозку і може змінити лікування та профілактику інсультів, тривалого COVID і хвороби Альцгеймера. При цих хворобах здатність бар’єра контролювати надходження речовин ослаблюється, що робить організм людини беззахисним.

Заборона розповідає про наукове відкриття, що відновить захист мозку.


Гематоенцефалічний бар’єр: що це таке

Гематоенцефалічний бар’єр (ВВВ) — це захисний шар клітин, що оточує кровоносні судини, які живлять наш мозок. Вчені розробили першу потенційну терапію, яка може реконструювати пошкодження у ньому, пише ScienceAlert.

«Технологія поки що протестована лише на мишах, а не на людях. Але це перший крок до розробки нового покоління ліків, які можуть відновити гематоенцефалічний бар’єр, використовуючи зовсім іншу стратегію та молекулярну мішень, ніж сучасні ліки. Метод має в основі терапевтичний клас молекул, що лікують негерметичність бар’єра», — розповів гематолог Келвін Куо зі Стенфордського університету.

Насправді ВВВ — це більше фільтр, який має бути вибірково непроникним: він пропускає в мозкову тканину лише необхідні для підтримки здорового функціонування органа матеріали. Гематоенцефалічний бар’єр надійно захищений, але не ідеальний: його може послабити запалення або інші умови. Зокрема, будь-яке пошкодження цілісності ВВВ, спричинене гострими чи хронічними захворюваннями.

Читати більше новин в Telegram

Коли щось не працює належним чином, небажані токсини, клітини або патогени можуть подолати цей бар’єр. Ракові клітини, які проходять крізь нього, можуть стати пухлинами. SARS-Cov-2 проникає крізь ВВВ і викликає запаморочення. Занадто багато білих кров’яних тілець можуть призвести до аутоімунних захворювань, таких як розсіяний склероз.

Відновлення BBB: як спрацювало на мишах

Пошук способу зупинити проникнення патогенів і токсинів у клітини мозку зосередився на сімействі рецепторів під назвою frizzled. Ці білки ініціюють сигнальний шлях Wnt, який бере участь не лише у сприянні регенерації тканин і загоєнні ран, але також важливий для підтримки здорового гематоенцефалічного бар’єра. 

Попередні дослідження показали, що мутації в гені frizzled можуть спричинити порушення у ВВВ. Особливі проблеми виникали з конкретним рецептором під назвою FZD 4. Для виправлення генетичної помилки було створено молекулу L6-F4-2. Вона зв’язується з FZD 4, щоб активувати передачу сигналів Wnt, яка контролює безліч біологічних процесів і підтримує баланс клітин у тканинах.

Потенційну терапію протестували на мишах з генетичними мутаціями, які викликають стан, подібний до хвороби Норрі. Вона заважає мишам виробляти Норрін — білок, який зв’язується з FZD 4. Миші без нього сліпі через проблеми з гематоенцефалічним бар’єром в оці, який працює подібно до мозкового. Коли в одне око кожної миші ввели L6-F4-2 при народженні, кровоносні судини навколо сітківки стали щільнішими та не пропускали токсичні речовини, на відміну від ока, що не було оброблено.

L6-F4-2 успішно активувала передачу сигналів Wnt як у сітківці, так і в мозочку тварин. Молекулу вводили мишам, що мали ішемічний інсульт: вона майже повністю усунула негерметичність кровоносних судин мозку після хвороби. Завдяки такій терапії тяжкість інсульту зменшувалась, а рівень виживання збільшився. 

Раніше Заборона розповідала про роботу мозку при ожирінні: у людей, які мають надлишкову вагу, не виділяється достатня кількість дофаміну, що подає сигнал про ситість.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій