Читаєте зараз
UNA, або Українські національні авіалінії. Україна купить 22 літаки в Airbus для створення національного авіаперевізника

UNA, або Українські національні авіалінії. Україна купить 22 літаки в Airbus для створення національного авіаперевізника

Markiian Oliiarnyk
Володимир Зеленський на заводі «Антонов»
  • Президент України Володимир Зеленський анонсував створення українського національного авіаперевізника у співпраці з Airbus.
  • Робоча назва — Ukrainian national airlines (UNA, Українські національні авіалінії).
  • З французькою компанією Airbus підписали меморандум про закупівлю 22 літаків для середніх та далеких польотів.

Президент України Володимир Зеленський заявив про створення національного авіаперевізника — Українських національних авіаліній (Ukrainian national airlines, UNA). Технічним партнером проєкту стане одним з найбільших авіабудіельників світу Airbus. З французькою компанією  вже підписали відповідний меморандум. Поки відомо про закупівлю 22 середньо- та далекомагістральних літаків.

Заборона розповідає про створення українського національного авіаперевізника, анонсоване президентом Зеленським. Також припускаємо, чому літаки закуповують в Airbus, а не на українському ДП «Антонов».


UNA: Українські національні авіалінії

25 листопада 2021 року, у межах форуму «Велике будівництво: авіація і туризм», президент України Володимир Зеленський анонсував створення українського національного авіаперевізника за участю європейської авіабудівної компанії Airbus.

Онлайн-трансляція форуму «Велике будівництво: авіація і туризм», 25 листопада 2021 року, Київ, Україна. Відео: Всеукраїнський Форум Україна 30/YouTube

«У рамках програми “Велике будівництво” ми робимо новий крок, потужний крок, про який ми говорили. Від обіцянок переходимо до практичної реалізації — це наш національний авіаперевізник. Ми готові інвестувати у повітряний флот, навантажувати українських виробників та залучати світових лідерів до об’єднаних проєктів в авіабудівництві. Ми маємо підтвердження економічної доцільності від наших французьких консультантів», — заявив Зеленський.

Президент України зазначив, що наразі робочою назвою національного українського авіаперевізника є Ukrainian national airlines — Українські національні авіалінії (UNA). На його думку, ця назва є символічною й асоціюється з юністю української держави. Однак у користувачів соцмереж вона радше асоціюється з українським націоналістичним рухом та політичною партією УНА-УНСО (Українська національна асамблея — Українська народна самооборона).

Читати більше новин в Telegram
Реакція на робочу назву національного авіаперевізника UNA. Пост: @Novynarnia/Twitter

Національний авіаперевізник, за словами Зеленського, створюється не лише заради збільшення прибутків та пасажиропотоку в Україні, а й заради збільшення статусу, іміджу та престижу. Зокрема цьому сприяло підписання угоди про відкрите небо з Європейським союзом. 

Втім, якщо подивитися на мапу з планами на найближчі п’ять років, то ці сентенції виглядають дивно.

План роботи UNA Фото: мікроблог в Твіттер Михайла Демківа.

Також президент заявив, що у межах своєї програми планує закласти основу для перетворення України на потужний європейський авіахаб, з модернізованими літаками та аеропортами і зазначив, що проєктні роботи над будівництвом нових сучасних аеропортів уже ведуться.

Українські національні авіалінії: партнерство з Airbus

Міністр  інфраструктури України Олександр Кубраков підписав з представниками компанії Airbus меморандум про співпрацю щодо створення національного авіаперевізника. В документі йдеться про лізинг чи купівлю 22 літаків для середніх та далеких дистанцій:

  • шести малих вузькофюзеляжних літаків типу А220;
  • 12 середніх вузькофюзеляжних літаків типу А320/А321;
  • чотирьох широкофюзеляжних літаків типу А330/350.
Airbus A350 XWB здійснює демонстраційний політ під час Dubai Airshow 2021, 15 листопада 2021 року, Дубаї, ОАЕ. Фото: GIUSEPPE CACACE/AFP via Getty Images

Віцепрезидент Airbus у Європі та Центральній Азії Кімон Сотіропулос зауважив, що створення національного авіаційного перевізника відбудеться з нуля. Це дозволить одразу інвестувати у більш досконалі технології, які викидатимуть менше вуглекислого газу, споживатимуть менше палива, і загалом будуть більш екологічними.

Варто зазначити, що наразі будувати повноцінні пасажирські авіалінії на базі літаків виробництва заводу «Антонов» неможливо, оскільки у державного підприємства просто немає середньо- та далекомагістральних літаків. У розпорядженні є лише близькомагістральні літаки Ан-148 (40 штук) та Ан-158 (сім штук), більшість з яких уже використовується регіональними авіаперевізниками з усього світу.

Заборона нагадує, що президент Володимир Заленський пообіцяв видати 1000 гривень кожному повністю вакцинованому українцеві, які можна буде витратити на культурні заходи, спорт або транспорт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій