УПЦ МП мають перейменуватися на РПЦ: КСУ розродився рішенням
- Верховна Рада дозволила перейменувати всі релігійні організації, центри керування яких знаходяться в Росії, ще у 2018 році.
- Низка народних депутатів звернулися у КСУ, щоб визнати закон неконституційним. Паралельно дію закону щодо УПЦ МП призупинив ОАКС.
- Розгляд справи у КСУ тривав понад два роки, хоча мав бути кілька місяців.
Українську православну церкву Московського патріархату мають перейменувати в Російську православну церкву. Таке рішення ухвалив Мінкульт ще у 2019 році. Однак через заборону Окружного адміністративного суду Києва та розгляд справи про неконституційність закону, що це дозволяє, у найвищому судовому органі України, ввести його в дію було неможливо. У грудня 2022 року Конституційний суд України таки виніс вирок, яким розблокував процес.
Заборона розповідає всю історію з перейменуванням УПЦ МП.
Перейменування УПЦ Московського патріархату: вся історія
Верховна Рада України ще у грудні 2018 року ухвалила закон №5309 щодо внесення змін до ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації». Його підтримали 240 депутатів.
Документ зобов’язав релігійні організації, керівні центри яких знаходяться у державах, які здійснюють військову агресію проти України або окупували частину українських територій, вказувати приналежність до такої країни. Зокрема, зміна була прямо спрямована на Українську православну церкву Московського патріархату. Вона мала змінити назву на Російську православну церкву, а відгалужені від неї організації — додати слово «російський» до своїх найменувань.
За процедурою, це працює так:
Читати більше новин в Telegram- Мінкульт України, у повноваження якого входить реалізація державної політики у сфері релігії, проводить перевірку релігійних організацій;
- список публікується у державному ЗМІ (Урядовий кур’єр);
- вказані організації мають не пізніше, ніж через три місяці внести зміни у свій статут.
В УПЦ МП вже через кілька днів після ухвалення закону заявили, що не бачать підстави змінювати назву, тому що їхній керівний центр нібито знаходиться у Києві.
Вже у січні 2019 року 49 народних депутатів ВРУ (більшість «Опозиційний блок» та позафракційні) направили у Конституційний суд України подання з вимогою визнати закон неконституційним.
Паралельно Мінкульт таки опублікував список, у якому фігурувала УПЦ МП. які ще організації мали змінити назви:
- Руська (Російська) Істинно-Православна Церква (РІПЦ);
- Руська (Російська) Старообрядницька Церква (Безпопівська згода), інша назва — Древлеправославна Поморська Церква (ДПЦ);
- Руська (Російська) Древлеправославна Церква (РДЦ Новозибківська згода);
- Руська (Російська) Православна Старообрядницька Церква (РПСЦ).
Після цього близько двох років питання було заморожене: УПЦ МП продовжували діяти під цією назвою, а розгляд справи у КСУ тривав.
КСУ визнав закон про перейменування УПЦ МП конституційним
Остаточну крапку у цій історії було поставлено 27 грудня 2022 року. Конституційний суд України виніс вирок у справі, визнавши закон конституційним, тобто повністю правомірним, йдеться на офіційному сайті органу.
«Ухвалюючи рішення, КСУ врахував рішення Європейського суду з прав людини у справі Ільїн та інші проти України, де зокрема зазначено: ‘сам факт того, що держава вимагає від релігійної організації, що бажає бути зареєстрованою, узяти назву, яка унеможливлює введення в оману вірян та суспільство загалом і завдяки якій є можливим її відрізняти від уже наявних організацій, у принципі, можна вважати виправданим обмеженням її права вільно обирати свою назву”», — йдеться в офіційній заяві КСУ.
Рішення означає, що Українська православна церква Московського патріархату тепер зобов’язана у найкоротші терміни внести зміни у статут, замінивши офіційну назву на «Російська православна церква в Україні».
Раніше Заборона розповідала про державні кроки для закриття УПЦ МП в Україні, а також про те, чи можливо це зробити, відповідно до законодавства.
Читати більше новин в Telegram