В 1941 році жителів Буковини депортують в Сибір, у ГУЛАГ. Серед них — родина журналістки Анни Рахманько. Вона вирішує розслідувати депортацію і створює графічний роман про це. Заборона вперше публікує уривок з коміксу «Твій дідусь Вася», який вже вийшов у Данії, Німеччині, Румунії та Росії, а у Німеччині був нагороджений як найкращий незалежний комікс 2021 року.
«Твій дідусь Вася» — це біографічний графічний роман про вигнання та етнічні цькування за радянських часів. Його авторка — журналістка Анна Рахманько, яка шукає відповідь на питання, як і чому її сім’я з Буковини опинилася в глушині Сибіру. Допомагає їй у цьому данський коміксист Міккель Сомер, який через ілюстрації надає історії відтінків того часу.
Роман розповідає історію звичайної сільської родини з Буковини (колишньої Румунії). Як і мільйони сімей у Радянському Союзі та на окупованих ним територіях, її члени на собі відчули, що таке ГУЛАГ. Головною героїнею коміксу стала бабуся Анни Рахманько Люба — єдиний член родини, який пережив депортацію.
На дворі 1941 рік, Любі чотири роки. Вона, її батьки та брати — Вася, Коля та Ваня — живуть в маленькому селі Аристівка. За 10 днів до початку другої світової війни родину підіймають посеред ночі й без зайвих слів депортують у Сибір. Протягом багатьох років Люба разом із рідними живе з ярликом «ворог народу».
Книгу видали за підтримки Данського фонду мистецтв Statens Kunstfond, Музею історії ГУЛАГу та Фонду Пам’яті. Комікс доповнює стаття старшої наукової співробітниці Музею історії ГУЛАГу Тетяни Полянської про сталінські депортації.
Анна Рахманько каже, що розслідувати історію депортації родини їй допомогли архіви громадської організації «Меморіал», яка досліджує репресії радянського періоду та сучасні репресії в Росії. 28 грудня Верховний суд РФ прийняв рішення ліквідувати організацію через порушення закону про «іноземних агентів».
Співробітники «Меморіалу» дуже допомагали Анні, детально пояснили можливі варіанти, як знайти інформацію та куди звертатись. На жаль, справу діда Васі не знайшли, зате є справи його батьків та інших неповнолітніх дітей, висланих одночасно разом із Васею. «Меморіал вніс мого дідуся у «Відкриті списки» жертв політичних репресій у СРСР, і це був важливий крок для моєї сім’ї, перед якою ніхто так і не вибачився за їхні поранені долі. Тому 50% авторських гонорарів з книги прямують на підтримку Міжнародного Меморіалу», — розповідає Анна.