Росія хоче закрити правозахисний центр «Меморіал» - Заборона
Читаєте зараз
Політичне рішення. У Росії почали процедуру ліквідації правозахисного центру «Меморіал»

Політичне рішення. У Росії почали процедуру ліквідації правозахисного центру «Меморіал»

Пікет під ФСБ
  • Генпрокуратура РФ подала позов про ліквідацію правозахисного центру.
  • «Меморіал» підстави для припинення роботи назвав незаконними. 
  • У Раді Європи закликали скасувати закон, який є підставою для ліквідації.

11 листопада 2021 року генеральна прокуратура Росії звернулася до Верховного суду із позовом про ліквідацію історично-просвітницького та  правозахисного товариства «Міжнародний Меморіал», що моніторить порушення прав людини, зокрема на окупованих Росією територіях України та визнають арештованих у Криму політв’язнями.

Заборона розповідає про позов щодо ліквідації правозахисної організації та реакцію Ради Європи на можливе закриття товариства.


«Меморіал» ліквідують: причини

Пресслужба правозахисного центру повідомила, що позов про ліквідацію поданий «за систематичні порушення закону про іноземних агентів».

«Ми неодноразово заявляли, що закон задуманий як інструмент для розправи з незалежними організаціями, і наполягали, що він має бути скасований. Ми вважаємо, що жодних законних підстав щодо ліквідації «Міжнародного Меморіалу» немає. Це політичне рішення про знищення організації, яка займається історією репресій та захистом прав людини»,  — йдеться у заяві.

Закон про іноагентів вимагає, щоб організації, внесені Мін’юстом РФ до реєстру, вказували це у всіх своїх матеріалах. Організацію визнали іноагентами у 2016 році.

У «Меморіалі» пообіцяли оскаржити намір про ліквідацію в суді. 

Правозахисники центру моніторять порушення прав людини, зокрема на окупованих Росією територіях України та визнавають арештованих у Криму політв’язнями. 

Реакція Європи на наміри РФ ліквідувати «Меморіал»  

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич відреагувала на плани щодо ліквідації «Меморіалу».

«Новина про те, що російська Генеральна прокуратура прагне ліквідувати «Міжнародний Меморіал», одну з найстаріших і найавторитетніших правозахисних організацій Росії, на підставі так званого закону про «іноземних агентів», викликає глибокий жаль», — заявила Пейчинович-Бурич.

Вона додала, що цей закон таврує неурядові організації, ЗМІ та приватних осіб і репресивно впливає на громадянське суспільство в Росії.

«На жаль, Російська Федерація не відреагувала на неодноразові заклики Ради Європи скасувати закон про іноземних агентів. Ліквідація «Меморіалу» завдасть ще одного нищівного удару по громадянському суспільству, яке є найважливішою опорою будь-якої демократії», — додала генсек.

Рада Європи вчергове закликала Генеральну прокуратуру Росії переглянути рішення щодо організації. 

Раніше Заборона опублікувала інтерв’ю з головою правління «Меморіалу» Яном Рачинським про посилення репресій в Росії.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору