'
Читаєте зараз
Усім вирізали серця: у Перу знайшли таємниче тисячолітнє захоронення дітей

Усім вирізали серця: у Перу знайшли таємниче тисячолітнє захоронення дітей

Ilona Kivva
Автор:
  • На узбережжі північної половини сучасного Перу у 1250-1470 роках існувала давня культура чиму.
  • У 2019 році у регіоні знайшли найбільше в історії жертвоприношення дітей.
  • Чиму відомі своїми церемоніальними вбивствами, але чому вони це робили, маючи вкрай розвинену цивілізацію, досі невідомо.

У Перу археологи розкопали масове захоронення, якому понад 1000 років. Всі кістки належали дітям, яким вирізали серця. На місці археологічних досліджень може бути поховано ще тисячі тіл.

Заборона розповідає про моторошну знахідку науковців.

Розкопки в Пампа-Ла-Крус: що відкопали археологи

Поблизу приморського курортного міста Уанчако науковці відшукали останки 460 тіл, які були принесені в жертву. З розміру та побудови скелетів стало зрозуміло, що всі вони належали дітям. Вчені вважають, що захоронення зробило вимерле плем’я чиму, пише Live Science.

Місце масово поховання у Пампа-ла-Крус.Фото: Huanchaco Archaeological Program (Археологічна програма Уанчако)

«Вони були поховані у видовженому положенні, ногами на схід. Їх захоронили на вершині штучного кургану. Незрозуміло, чому жертви були розташовані саме в цьому місці. Ми думали, що ця територія, а особливо курган, вільна від дитячих жертвоприношень чиму, але ми побачили протилежне», — сказав доцент кафедри антропології в Університеті Флориди Габріель Прієто.

Читати більше новин в Telegram

Під час детального аналізу кісток, вчені виявили, що кістки датуються між 1100 і 1200 роками нашої ери. 76 скелетів мали чистий поперечний розріз на грудині, що свідчить про те, що всім жертвам розкрили грудну клітку, а потім, ймовірно, витягли серце.

«Ці останки показують, що серця дітей були вилучені. Згідно з археологічними знахідками біля Уанчако, ймовірно, ще багато дитячих жертвоприношень очікують свого відкриття. Це може бути понад 1000 жертв, як би божевільно це не звучало», — вважає науковець.

Масове захоронення дітей поблизу Уанчако. Фото: Huanchaco Archaeological Program (Археологічна програма Уанчако)

Масове захоронення принесених у жертву дітей у Перу. Фото: Huanchaco Archaeological Program (Археологічна програма Уанчако)

Древні чиму жили 1250-1470 роках нашої ери. Археологи небагато знають про них. Найімовірніше, народ займався ремісництвом та навіть створив протодержаву зі столицею Чан-Чан. Люди поклонялися Місяцю, а Сонце вважалося злим божеством. У вірі племені велику роль відігравали жертвоприношення. Так, у 2019 році у місті Ванчакіто-Лас Ламас, що на півночі Перу, вчені, серед яких і Прієто, знайшли найбільше дитяче жертвоприношення в історії, яке приписують чиму.

Чому чиму приносили в жертву дітей

Науковці досі не знають, що спонукало древніх людей до таких масових вбивств. Річ у тім, що у той час у Перу ще не було писемності, тому ніяких записів на кшталт літописів не має. 

«Незрозуміло, чому це відбувалося у такому великому масштабі. Чиму побудували систему штучного зрошення та нові сільськогосподарські поля поблизу, і деякі жертви, можливо, були зроблені, щоб освятити сільськогосподарську систему», — висунув теорію Пієрто.

Однією з причин могли бути проблеми з кліматом або змінами навколишнього середовища, які могли порушити сільське господарство в цьому районі, вважає професор археології з Бельгійського університету Пітер Екхаут.

Таку думку підтверджує і біоархеолог Кетрін Гейтер. «Я думаю, що причина жертв, швидше за все, була певним чином пов’язана з культурною реакцією на зміни навколишнього середовища, які спричинили значні культурні потрясіння. Можливо, існували асоціації з такими екологічними подіями, як Ель-Ніньо, наприклад. Це кліматичний цикл, у якому тепла вода в Тихому океані зміщується ближче до Південної Америки, викликаючи зміни погоди», — вважає вона.

Раніше Заборона розповідала про важливе відкриття вчених щодо одного з найсмертоносніших вивержень вулкана в історії людства. Зокрема, їм вдалося розшифрувати ДНК древніх помпеянців та з’ясувати, як саме вони померли.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій