'
Читаєте зараз
Утворення тромбів після вакцини від Oxford/AstraZeneca. Вчені знайшли причину

Утворення тромбів після вакцини від Oxford/AstraZeneca. Вчені знайшли причину

Markiian Oliiarnyk
Тромбоз у мозку
  • Вчені зрозуміли, чому вакцина від AstraZeneca іноді призводить до тромбозу.
  • Усе через те, що компонент вакцини з’єднується з білком, який відповідає за згортання крові.
  • Вчені нагадують, що від коронавірусу ймовірність тромбозу значно вища, ніж від вакцини.

Американські та британські вчені з’ясували причину утворення тромбів, яке зрідка настає внаслідок щеплення вакциною проти COVID-19 виробництва Oxford/AstraZeneca. Виявилося, що тромбоз виникає внаслідок активної імунної відповіді на зв’язок головного компонента вакцини з білком, який відповідає за згортання крові. Вчені сподіваються, що їхнє відкриття дозволить модернізувати вакцину і позбутися її головних недоліків. 

Заборона розповідає про прогрес науковців у дослідженні властивостей вакцини від AstraZeneca, які призводять до появи небезпечних згустків у крові.


Зв’язок між тромбозом та вакциною від AstraZeneca

1 грудня 2021 року група вчених з Університету штату Аризона (США) та Кардіффського університету (Уельс, Великобританія) опублікувала попередні результати дослідження, в якому заявили, що знайшли причину утворення тромбів в організмі людини під дією вакцини від Oxford/AstraZeneca. 

За допомогою кріоелектронної мікроскопії науковці простежили за поведінкою головного компонента вакцини від AstraZeneca — аденовірусом ChAdOx1, який використовується для доставки генетичного матеріалу коронавірусу у клітини людини. Виявилося, що до поверхні аденовірусу наче магнітом притягується кров’яний білок PF4 (Platenet factor 4), який відповідає за згортання крові. 

Комп’ютерна модель прилипання білка PF4 до поверхні аденовірусу ChAdOx1. Фото: Chun Kit Chan, Abhishek Singharoy/Arizona State University

Це поєднання призводить до аутоімунної реакції й антитіла починають атакувати білок, оскільки сприймають його як частину чужорідного аденовірусу. Вчені дійшли висновку, що це і призводить до утворення небезпечних згустків крові. 

Читати більше новин в Telegram

«Аденовірус має надзвичайно негативну поверхню, а білок PF4 надзвичайно позитивний, і ці дві речі дуже добре поєднуються. Ми змогли довести цей зв’язок, ми знайшли тригер, але далі нам належить зробити ще багато кроків», — розповів один з авторів дослідження Алан Паркер виданню BBC.

Досі залишається незрозумілими кілька пунктів, зокрема чи цей зв’язок є остаточною причиною тромбозу, чому він найчастіше виникає у венах мозку та печінки, а також які категорії людей є найбільш схильними до тромбозу.

Випадки тромбозу після щеплення вакциною від AstraZeneca

Утворення тромбів унаслідок щеплення вакциною від AstraZeneca вважається дуже рідкісним побічним ефектом, але іноді зі смертельними наслідками. На початку 2021 року виявлення таких випадків призвело до перегляду доцільності проведення вакцинації цим препаратом у деяких країнах з метою безпеки. 

Як пише The Washigton Post, у Франції, Великобританії та Канаді обмежили використання цієї вакцини для молодих людей, а у Данії та Норвегії взагалі припинили нею щепити. Тоді ж європейські регуляторні органи почали стверджувати, що вакцина від AstraZeneca й справді приводить до рідкісних випадків тромбозу у мозку.

Флакони з вакциною проти COVID-19 виробництва AstraZeneca. Фото: filmfoto/Depositphotos

За даними Агентства охорони здоров’я Великобританії (Health Security Agency), на майже 50 мільйонів введених доз вакцини від AstraZeneca було зафіксовано 73 випадки смерті внаслідок тромбозу після щеплення. Однак у відомстві зазначають, що COVID-19 також призводить до утворення тромбів, і навіть значно частіше. Натомість користь від вакцини значно переважає ризики, а за даними агентства вона вже допомогла запобігти смерті понад 80 000 осіб у Сполученому Королівстві.

В Україні наразі немає точних даних щодо підтверджених випадків утворення тромбів внаслідок щеплення вакциною AstraZeneca. Однак завдяки зусиллям антивакцинаторів українці побоюються нею щепитися, що навіть наприкінці листопада довелося утилізувати близько 400 тисяч доз, у яких закінчився термін придатності.

Заборона нагадує, що регулятор Європейського союзу дозволив щепити проти коронавірусу дітей віком від 5 років вакциною виробництва Pfizer/BioNTech.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій