'
Читаєте зараз
УЄФА може радикально змінити формат єврокубків: що пропонують

УЄФА може радикально змінити формат єврокубків: що пропонують

Ilona Kivva
Автор:
 • Спілка європейських футбольних асоціацій станом на 2023 рік проводить чотири ключові чемпіонати: Ліга чемпіонів, Ліга Європи, Ліга конференцій та Євро.
 • У 2021 році 12 футбольних клубів заснували Суперлігу, але під тиском УЄФА проєкт призупинили. Його долю вирішує Європейський суд.
 • Через Суперлігу спілка вже змінила формат проведення єврокубків з 2024 по 2027 роки, але заплановані ще більші переформатування.

УЄФА з 2027 року може заснувати комплексний турнір з трьох дивізіонів: Суперліги, Ліги Європи та Ліги претендентів. Таким чином об’єднають ключові чемпіонати. В кожному дивізіоні буде по 18 команд, між якими буде відбуватися боротьба за підвищення чи пониження у класі.

Заборона розповідає про плани Спілки європейських футбольних асоціацій.


Суперліга, Ліга Європи, Ліга претендентів: зміни з 2027 року

Спілка європейських футбольних асоціацій (УЄФА) та Асоціація європейських клубів (ECA) мають намір об’єднати Суперлігу, Лігу Європи та Лігу претендентів в один турнір з трьома дивізіонами, пише Marca.

У кожному дивізіоні буде по 18 команд. Між ними буде відбуватися боротьба за підвищення чи пониження у класі:

 • між першим і другим — два підвищення та два пониження;
 • між другим і третім —  по чотири.

Кожен клуб грає вдома і на виїзді з кожним із 17 командами свого дивізіону. Зміни (у разі затвердження) набудуть чинності з 2027 року. Остаточне рішення буде ухвалено наприкінці жовтня-2023 на Виконавчому комітеті УЄФА.

Читати більше новин в Telegram

«Метою цієї ініціативи є підвищення конкурентоспроможності європейського футболу та гарантування участі більшої кількості команд в елітних змаганнях. Тривожним є економічний вплив, який ця ініціатива може мати на європейський футбол. Це означатиме перерозподіл доходів, отриманих від телевізійних прав і спонсорства, що може породити економічну нерівність між клубами-учасниками», — кажуть в El Pais.

UEFA: ключові чемпіонати

УЄФА станом на 2023 рік організовує чотири ключові чемпіонати:

 • Ліга чемпіонів —  щорічний турнір, що проводиться між європейськими клубами, які найбільш успішно виступили в національних чемпіонатах попереднього сезону з 1955 року. Перший турнір, відомий тоді як Кубок Європи (до 1992 року), мав лише 16 команд, які змагалися в чотирьох раундах плей-офф (перший раунд, чвертьфінал, півфінал і фінал). Тоді виграв Реал Мадрид. З 1960 року його розширили до 32 команд, додавши додатковий раунд, а вже у 1992 році Союз європейських футбольних асоціацій змінив назву турніру на Лігу чемпіонів та замінив перший раунд на груповий етап. 32 команди були поділені на вісім груп по чотири. Кожна команда грала з іншими трьома у своїй групі за коловою системою. Переможець і другий у рейтингу в кожній групі переходили до 1/8 фіналу, де команди продовжували плей-офф (1/8 фіналу,  чвертьфінал, півфінал і фінал);
 • Ліга Європи — також щорічний турнір, другий за престижністю. Був заснований у 1971 році і спочатку називався Кубком УЄФА (до 2009 року). У змаганні беруть участь 48 європейських клубних команд, які змагаються впродовж шести раундів за право стати переможцями та отримати автоматичне місце в Лізі чемпіонів наступного сезону;
 • Ліга конференцій —  щорічний турнір, третій за престижністю. Був запроваджений у 2021 році. Проводитися за тією ж схемою, що й Ліга чемпіонів та Ліга Європи;
 • Євро, або Чемпіонат Європи з футболу УЄФА — міжнародне змагання, в якому беруть участь старші чоловічі національні збірні Європи. Турнір проводиться з 1960 року між Чемпіонатами світу в парні роки, тобто кожні чотири роки. Спочатку турнір називався Кубок європейських націй. Кожна країна-член УЄФА, окрім країни-господарки, має пройти через кваліфікаційний процес для участі. 

Зазначимо, що UEFA у 2021 році вже внесло зміни у формат проведення ключових чемпіонатів. Це відбулося після того, як 12 ФК оголосили про створення Суперліги. Під тиском УЄФА проєкт призупинився — чи законним було створення, вирішує Європейський суд (станом на 2 жовтня 2023 року рішення ще немає). 

Так, єврокубки будуть проводитись за швейцарською моделлю зі збільшеною кількістю учасників — 36 замість 32.

Найбільше змін зазнала Ліга чемпіонів:

 • на груповій стадії буде єдина ліга замість поділу на групи. Кожен із клубів зіграє по вісім матчів (по чотири вдома і на виїзді);
 • за результатами матчів буде складено спільну турнірну таблицю;
 • вісім найкращих команд загального етапу безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу;
 • ті, хто займе місця з дев’ятого по 24-те місця зіграють у спарених матчах за право приєднатися до вісімки найкращих.

Раніше Заборона розповідала про формат проведення Чемпіонату світу з футболу у 2026 році. Це буде найбільший Мундіаль в історії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій