В Африці надзвичайна ситуація через великий спалах віспи мавп: чи буде нова пандемія

Анастасія Могилевець
  • Найвищий орган охорони здоров’я Африки оголосив спалах Mpox, також відомого як мавпяча віспа, надзвичайною ситуацією.
  • Епідемія охопила Демократичну Республіку Конго, Бурунді, Центральноафриканську Республіку (ЦАР), Кенію та Руанду.
  • Вірус вперше виявили у людей у 1970 році.

Це перший випадок, коли Центр з контролю та профілактики захворювань Африки використав повноваження щодо безпеки на континенті, надані йому у 2022 році. За планом, рішення допоможе мобілізувати гроші та інші ресурси, щоб протидіяти поширенню хвороби на ранній стадії.

Заборона розповідає про спалах мавпячої віспи в Африці.

Епідемія Mpox в Африці: що кажуть лікарі

Африканський центр контролю та профілактики захворювань (CDC) 13 серпня оголосив надзвичайний стан на континенті. Причина — різке зростання кількості випадків мавпячої віспи. Цей крок — заклик до термінових дій. Mpox [оновлена назва захворювання] у людей вперше виявили у Демократичній Республіці Конго (ДРК) у ​​1970 році, пише The Guardian.

«Mpox вже перетнув кордони [держав], вразивши тисячі людей на нашому континенті. Сім’ї були розірвані, а біль і страждання торкнулися кожного куточка нашого континенту», — сказав очільник Африканського центру контролю та профілактики захворювань Жан Касея під час онлайн-брифінгу для ЗМІ.

За даними медичної установи, в період з січня-2022 по 4 серпня 2024 року в Африці було зареєстровано 38 465 випадків віспи мавп та 1456 летальних випадків. Оголошення НС — перший випадок, коли агентство зі штаб-квартирою в Аддіс-Абебі вжило заходів щодо безпеки на континенті. Відповідні повноваження центру надали у 2022 році.

Читати більше новин в Telegram
Статистика захворюваності на Mpox в Африці в період 2022-2024 років. Інфографіка: BBC

Попередження означає, що уряди та медична галузь країн мають бути максимально активними, щоб стримати та усунути загрозу, додав Касея. В центрі контролю та профілактики захворювань сподіваються, що рішення допоможе направити достатню кількість коштів та інших ресурсів на ранній стадії епідемії.

«Поки іноземних донорів значно критикували за нібито неадекватну підтримку, надмірна залежність від зовнішньої допомоги підкреслила головний недолік поточних зусиль [Африки] з реагування [на спалах вірусу]», — сказала доцентка кафедри медицини Університету Еморі в США Богхума Тітанджі.

CDC зробив оголошення напередодні засідання комітету з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я 14 серпня. Планується вирішити, чи заявляти про НС у сфері охорони здоров’я по всьому світу. Це найвища тривога, яку ВООЗ може озвучити.

Мавпяча віспа: які симптоми

Mpox — це інфекційне захворювання, спричинене вірусом, який людям передають заражені тварини. Недуга також передається від людини до людини під час тісного фізичного контакту, зокрема, статевого акту.

За інформацією ВООЗ, віспа мавп проявляється лихоманкою, широким характерним висипом, схожим на фурункули, та збільшенням лімфатичних вузлів. Важливо відрізняти Mpox від схожих захворювань: вітряної віспи, кору, корости, сифілісу та алергії. У задокументованих випадках частка пацієнтів, які померли, коливалася від 0 до 11%. Смертність вища серед дітей малого віку.

Симптоми мавпячої віспи та поради хворим. Інфографіка: Washington State Department of Health
Симптоми мавпячої віспи та поради хворим. Інфографіка: Washington State Department of Health

Інкубаційний період мавпячої віспи може становити від 5 до 21 дня. Гарячкова стадія захворювання зазвичай триває від 1 до 3 днів. Вона супроводжується лихоманкою, сильним головним болем, набряком лімфатичних вузлів, болем у спині, м’язах і помітною нестачею енергії. Далі йде стадія висипань на шкірі, що триває від 2 до 4 тижнів. Ураження розвиваються від плям до вузликів, згодом всередині них з’являється прозора рідина. З прогресуванням захворювання новоутворення заповнюються гноєм. Згодом з’являються струпи або кірки.

Існує два підтипи вірусу:

  • більш вірулентний і смертоносний Clade I — ендемічний (тобто, характерний та стійкий) у басейні Конго в центральній Африці; 
  • Clade II — ендемічний у Західній Африці.

З 2009 року ВООЗ сім разів оголошувала міжнародну надзвичайну ситуацію: через свинячий грип H1N1, поліовірус, Еболу, вірус Зіка, знову Еболу, Covid-19 і mppox.
Раніше Заборона розповідала про живу вакцину проти віспи Jynneos. У 2023 році її вже доставили в Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій