'
Читаєте зараз
Вчені розкрили секрет заразності віспи мав і коронавірусу

Вчені розкрили секрет заразності віспи мав і коронавірусу

Ilona Kivva
Автор:
  • Щоб захиститися від вірусів, організм має чітко розпізнавати свої та ворожі рибонуклеїнові кислоти.
  • COVID-19 здатен не тільки обманювати імунітет, а й вибірково атакувати його, спричиняючи важкий перебіг хвороби.
  • Науковці з Чехії та Австралії зробили відкриття, які допоможуть створити нові ліки проти мавпячої віспи та ковіду.

Віруси обох небезпечних хвороб уникають імунної реакції організму завдяки впливу на РНК-клітини людини. Фактично вони стають невидимими для усієї системи або ж тільки для окремих клітин-охоронців.

Заборона розповідає про два вкрай важливі дослідження вчених.


Mpox: як виникає

Організму людини, щоб захиститися від зовнішнього вірусного нападу, потрібно чітко розпізнавати, які молекули РНК є його власними, а які ні. Тоді імунні клітини атакують вірусні, але якщо ідентифікація не відбувається, паразит легко проникає в організм, розмножується і викликає хворобу, пише Phys.org.

Вірус віспи мавп належить до тих, на які імунна система не реагує як належне. Вчені з Інституту органічної хімії та біохімії в Празі провели власне дослідження, щоб зрозуміти причину цього явища.

Їм вдалося з’ясувати, що mpox фактично вислизає від так званих клітин охоронців (лейкоцити, лімфоцити, фагоцити) за допомогою протеїну метилтрансферази. 

Читати більше новин в Telegram

«Нативні молекули РНК несуть спеціальний маркер для легшого розпізнавання, який називається ковпачком. Немаркована молекула викликає вроджену противірусну імунну відповідь в інфікованих клітинах. Тому віруси намагаються обдурити організм людини. Наприклад, віспа мавп заплутує його, додаючи ковпачки до свого РНК», — пояснила дна з керівників дослідження Євжен Буржа.

Структура метилтрансферази вірусу мавпячої віспи. Інфографіка: Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the CAS

Науковці також розшифрували структуру білка. На основі цього відкриття вони шукають речовини, які можуть блокувати цю функцію метилтрансферази.

Результати цього дослідження можуть стати першим кроком до створення абсолютно нової групи противірусних засобів. Це стосується не лише віспи мавп, а й захворювань, спричинених іншими вірусами, зокрема ковід.

COVID-19: чому деякі люди важко переносять

Коронавірус також відомий своєю здатністю уникати імунної системи людини. Вчені вже знають, що він робить це за допомогою мутації в ділянці спайкового білка. Але це не єдиний метод, яким користується SARS-CoV-2.

Команда вчених під керівництвом університету Квінсленда з’ясувала, що COVID-19 послаблює реакцію імунних клітин. Він робить це, збільшуючи кількість одних з них. Коли це вдається, хвороба проходить у тяжкій формі, пояснили у Medical Xpress.

Так, виявилося, що SARS-CoV-2 не інфікує (не атакує) макрофаги (належать до фагоцитів). Це клітини, які здатні поглинати та перетравлювати чужорідні чи шкідливі для організму частинки. Однак при накопиченні у певній ділянці організму вони викликають сильне запалення.

Тобто замість того, щоб викликати захисну реакцію для знищення вірусу, ці клітини виявляють пошкодження та смерть сусідніх клітин, адже не бачать паразита.

«Існує дисбаланс в імунній відповіді, тому що більшість макрофагів не заражені вірусом. Зрештою ми отримуємо надто багато імунних клітин, які приходять до місця інфекції, що спричиняє багато побічних реакцій — надто сильне запалення та недостатня боротьба з вірусами. Для організму це палка з двома кінцями: імунна система, що бореться з інфекційним захворюванням на ранній стадії, є захисною, але коли вона тривала або надмірна, вона дійсно може спровокувати хронічне запалення», — пояснила докторка Лариса Лабзін.

Тепер вчені з’ясовують, як вибірково нейтралізувати макрофаги, але при цьому не перешкоджати організму боротися з вірусом. Це допоможе розробити нові ліки, які зменшать кількість тяжких випадків хвороби.

«Протизапальні препарати наразі дають госпіталізованим пацієнтам з COVID-19 після того, як вірус досяг піка, щоб заспокоїти гіперактивну імунну відповідь, але ці препарати роблять пацієнтів сприйнятливими до вторинних інфекцій. З новим розумінням того, як працюють макрофаги, дослідники прагнуть розробити протизапальні засоби, які можна вводити раніше, щоб запобігти виходу запалення з-під контролю», — резюмували у Medical Xpress. 

Раніше Заборона розповідала про зв’язок між коронавірусом і цукровим діабетом. Так, за статистикою кожна 20 людина, які перехворіла на ковід, більш схильна до розвитку діабету. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій