'
Читаєте зараз
В Білорусі розмістять ядерну зброю. Тепер Білорусь — ядерна держава? Та чи вплине це на війну в Україні?

В Білорусі розмістять ядерну зброю. Тепер Білорусь — ядерна держава? Та чи вплине це на війну в Україні?

Oleksandr Humeniuk

25 березня в ефірі російського телебачення президент РФ Володимир Путін заявив про розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі. За словами Путіна, сховища для такої зброї мають побудувати до липня 2023 року, а літаки та комплекси «Іскандер», що здатні нести таку зброю, вже перевезені на територію Білорусі. Разом з експертами Заборона розібралась, як розміщення ядерного озброєння позначиться на безпеці Європи та чи може це вплинути на хід російсько-української війни. 


Найголовніше питання: чи Білорусь приєдналася до ядерного клубу?

Тактичні ядерні боєголовки, які передадуть Білорусі, — невеликі за розмірами та створені для використання на обмеженій території. Потужність такої боєголовки коливається в еквіваленті від 0,5 кілотонни до 100 кілотонн. Однак навіть такі значення досить потужні: бомба, яку повітряні сили США скинули на Хіросіму, мала всього 15 кілотонн. 

Якщо для використання стратегічної ядерної зброї використовують великі міжконтинентальні ракетоносії, то з тактичною зброєю все простіше: боєголовку з ядерним носієм можна приєднувати до крилатих ракет, ракетних комплексів типу «Іскандер» та навіть до артилерійських снарядів. 

Росія, як мінімум поки, не планує передавати ядерну зброю армії Білорусі. Йдеться лише про розміщення зброї на території Білорусі, однак управління, застосування та обслуговування будуть забезпечуватись російською армією. 

Керівник організації колишніх білоруських силовиків Bypol Олександр Азаров, який виступає проти режиму Лукашенка, каже: «Відряджений до Білорусі ОТРК «Іскандер» не був поставлений на озброєння білоруської армії: він залишається російським. Якщо росіяни поставлять ядерну зброю, то вони поставлять її не Лукашенкові, а собі».

Для чого Росія повертається до ядерного шантажу після декількох невдалих спроб?

Перші місяці повномасштабного вторгнення Росія систематично вдавалася до ядерного шантажу, однак згодом ця риторика зникла з порядку денного РФ. Військові аналітики і журналісти пов’язували це з тим, що західні лідери донесли до президента РФ всі ризики у разі застосування такої зброї. Зокрема, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав таке: «Ми також прямо і дуже чітко повідомили росіянам, президенту Путіну про наслідки».

В березні Кремль знову повернувся до ядерного шантажу. Формальною причиною у РФ назвали те, що Великобританія передасть Україні боєприпаси зі збідненим ураном для танків Challenger 2. Реакцію Кремля важко назвати правомірною та легітимною. Танкові боєприпаси з таким рівнем збагачення урану не підпадають під класифікацію ядерної зброї. Щобільше, Великобританія — не єдина країна, що виготовляє подібні боєприпаси: уранові снаряди мають США, Німеччина, Ізраїль, Франція та сама Росія. У останньої є одразу декілька типів снарядів з урановим сердечником — 3БМ59 «Свинець-1» та танкові боєприпаси 3БМ32 і 3БМ33 «Вант». 

Однією з причин повернення РФ до ядерного шантажу називають невдалі переговори між Путіним та Сі Цзіньпіном, які нещодавно відбулись у Москві. Зокрема, про це сказав президент України Володимир Зеленський: «Сигнал, що Росія буде розташовувати ядерну зброю на території Білорусі, говорить про невдалу зустріч із Китаєм. Росії потрібно було показати якусь суб’єктність, яку Росія під керівництвом президента Путіна повністю втратила. Це повністю втрата будь-якої суб’єктності і президента Білорусі. Він, я думаю, вже не вирішує, яка зброя знаходиться на його території». 

Однак є і кардинально протилежна думка. В інтерв’ю Забороні військовий експерт Роман Світан припустив, що розміщення ядерної зброї в Білорусі навпаки може бути частиною плану, який обговорювався між лідерами Китаю, Росії та Білорусі під час останніх особистих зустрічей. 

«Лідери РФ та КНР придумали певний механізм, як спробувати зупинити український контрнаступ для того, щоб натиснути на Європу і країни НАТО, знову діставши ядерну палицю, — розповідає Світан. — І щоб усі європейські лідери та лідерки, які приймають рішення, звернулися до Сі, аби зупинити передачу ядерної зброї до Білорусі. Це задум, аби змусити звернутися до Сі, а той вже презентує варіанти мирного плану».

Чи треба переживати Польщі та іншим країнам-сусідам Білорусі? 

Одразу після заяви президента РФ про розміщення ядерної зброї в Білорусі західні та українські чиновники вказали на необхідність негайного скликання Ради безпеки ООН. 

Однак чи дійсно розміщення тактичної ядерної зброї має хоча б якесь військове значення? Білорусь має кордон із Польщею, що загрожує країнам НАТО. Однак, за інформацією багатьох міжнародних високопосадовців, в Калінінградській області, оточеній країнами альянсу, вже давно розміщена ядерна зброя. Ось що про це каже колишній радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон:

«Ми знаємо про широкі ядерні постачання ракет, крилатих ракет, безпілотників і боєголовок до Калінінграда. Це місце, яке довгий час було російським військовим об’єктом ще з часів Радянського Союзу. Таким чином, можливості, які Росія вже має в Калінінградському анклаві, — ті, які можуть становити найбільшу загрозу. Я не думаю, що ідея перекидання деякої кількості тактичної ядерної зброї до Білорусі змінює баланс».

Ще одна причина малоефективності розміщення російської ядерної зброї в Білорусі з погляду її впливу на війну в Україні прочитується в останній заяві посла Росії в Білорусі Бориса Гризлова, в якій він сказав, що ядерна зброя буде розміщена на західних кордонах Білорусі впритул до Польщі: «Зброя буде присунута до західних кордонів нашої Союзної держави і буде підвищувати можливості забезпечення нашої безпеки. Це буде зроблено, попри шум у Європі та США».

Річ у тому, що місце зберігання зброї навпаки намагаються облаштувати якомога далі від місць можливого ураження ворогом, адже у випадку влучання по території, де розташоване озброєння, виникне ефект «брудної бомби». 

«Будь-який воєначальник ховає ядерну зброю в тил, щоб по ній ніхто не завдав удару. Це [заяви Гризлова, як і розміщення зброї] ІПСО у чистому вигляді. Будь-яка ядерна зброя — це дуже хороша ціль, яка буде одразу ж уражатися. Причому ядерного вибуху, може, і не відбудеться, але після підриву ядерного боєзапасу може виникнути “брудна бомба”. Тому з військової точки зору це нелогічно: для [загрози Польщі та країнам НАТО] є ракети, є літаки й інші засоби доставлення ядерної зброї з місць зберігання на точку застосування. Ніхто ніколи не підтягує зброю до можливої лінії фронту».

Чи розміщення ядерної зброї вплине на російсько-українську війну?

Керівник Bypol Олександр Азаров вважає, що Лукашенко може бути зацікавлений у розміщенні ядерної зброї, бо допускає можливий вступ у війну білоруських військ чи спробу прориву північного кордону України з території Білорусі. Саме для такого сценарію, на думку Азарова, Лукашенкові може бути вигідна ядерна зброя, яка надасть йому імунітет — ЗСУ можуть не наважитися обстрілювати територію Білорусі у відповідь.

«Він бачить загрозу [в тому], що Україна обов’язково відповість по території Білорусі і знищить [нафтопереробний] Мозирський завод та інші стратегічні об’єкти, розташовані поблизу українського кордону. Тож він попросив ядерну зброю, щоб погрожувати. Але це зброя дійсно не буде належати Білорусі», — зазначив Азаров в ефірі «Радіо Донбас.Реалії».

Однак, на думку Світана, ядерна зброя в Білорусі не зможе вплинути на дії ЗСУ: «Якщо білоруси рушать у бік України — чи буде у них ядерна зброя, чи не буде, — ЗСУ однозначно “відмінусує” все, до чого дістане, включно і з ядерною зброєю. Перше, по чому вдарять українські війська, — це місця зберігання ядерної зброї. На мою думку, вони навіть не встигнуть її застосувати». 

З тим, що ядерна зброя в Білорусі не матиме впливу на війну, згоден і ізраїльський військовий експерт Давід Гендельман: «Розміщення ядерної зброї на території Білорусі — переважно політичний, а не військовий крок. У суто військовому сенсі ядерну зброю за бажання можна застосовувати і з Росії; Білорусь для цього не потрібна. Це крок у рамках загальної ескалації напруженості з НАТО та Заходом: НАТО розширюється — РФ теж розширюватиметься, США розміщують ядерну зброю в інших країнах — РФ також розмістить. Зараз Білорусь — єдина країна, де Росія може це зробити».

Світан також припускає, що в певному парадоксальному сенсі розміщення ядерної зброї в Білорусі — можлива перевага для України. «Для України це плюс, тому що ми порушимо питання про розташування ядерної зброї та повернення нам ядерного статусу — або початок її виробництва на власних потужностях. Не можна списувати можливість дзеркальної відповіді».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій