В Індії жінки утворили живий ланцюг довжиною 620 км, вимагаючи рівності
У вівторок, 1 січня, жінки індійського південно-західного штату Керала вишикувалися в 620-кілометровий живий ланцюг на підтримку гендерної рівності. Як повідомляє журнал Time, акція зібрала за різними оцінками від 3 до 5 млн учасниць.
Рекорд
За інформацією видання, жінки із 14 округів штату Керала почали збиратися уздовж автомагістралей до 15:00 за місцевим часом (11:30 за київським). Ланцюг простягнувся від північного міста Касарагод до столиці штату Трівандрум на півдні, символізуючи єдність індійок у боротьбі за свої права й рівність статей.
Як зазначає журнал India Today, в заході брали участь, зокрема, акторки і політичні лідерки, що представляють різні політичні сили, які завітали до Кералу спеціально на цей захід. До ланцюга доєдналися і членкині регіонального уряду. Усього в акції взяло участь приблизно три мільйони жінок, що, як підкреслює видання, вважається найбільшим або найдовшим зібранням жінок у світі.
«Мета сьогоднішнього процесу формування жіночого ланцюга – зміцнення гендерної рівності. Жінки більше не повинні стикатися з темними сторонами життя», – цитує телеканал NDTV слова відомої у країні активістки Комуністичної партії Індії (марксистської) Брінда Карат.
Читати більше новин в TelegramЗазначається, що захід був організований коаліцією «Лівий демократичний фронт» у знак протесту проти недотримання із боку радикальних вірян рішення Верховного суду в справі про священне для індуїстів місце паломництва Сабарімале, в якому також розташований храм бога Айяппана.
«Це чудовий спосіб сказати, наскільки сильні жінки, і як ми можемо розширювати свої можливості і допомагати одна одній, – розповіла журналістам BBC учасниця акції Кавіта Дас. – Звичайно, я підтримую цей крок, щоб дозволити жінкам будь-якого віку відвідувати храм. Я не думаю, що традиція або будь-яка відсталість повинні зупиняти жінок. Ті, хто хочуть молитися, повинні мати право молитися».
Обережно: в храмі живе бог-холостяк
Приводом для проведення акції став скандал навколо заборони дівчаткам і жінкам у віці від 10 до 50 років відвідувати розташований у Кералі храм бога Айяппана. У вересні минулого року Верховний суд Індії виніс вердикт, який припиняє багатовікову традицію, за якою до однієї із найвідоміших святинь Індії можуть потрапити лише дівчатка до 10 років або літні індійки. Верховні судді зажадали відкрити храм для жінок будь-якого віку з 17 жовтня, вказавши на те, що практика недопуску жінок до релігійних місць порушує їхні конституційні права.
Однак дотепер жодній жінці не вдалося увійти до одного з найпопулярніших місць паломництва не тільки в Індії, але і в усьому світі, оскільки паломники-чоловіки закидають камінням і палицями будь-яку індійку, яка намагається навіть наблизиться до святині.
Так, у жовтні дві жінки потрапили до основних приміщень храму, причому понад сотня поліцейських захищали їх від ортодоксальних вірян, які кидали каміння. У результаті, жінки були змушені повернути назад за кілька метрів від святилища Сабарімали.
Скандал набув широкого висвітлення в індійській пресі, а найбільш консервативні послідовники індуїзму подали петиції до Верховного суду з проханням скасувати вересневе рішення, посилаючись на те, що «характер божества не може бути змінений відповідно до індивідуальної віри або інших уявлень». На думку адвоката, якого найняв храм для захисту прав бога-холостяка, Айяппан не бажає бачити у своєму будинку жінок у віці від 10 до 50 років. До святині можуть увійти лише дівчатка до 10 років або літні індійки.
Цікаво, що до інших храмів цього ж бога всіх жінок пускають, незалежно від віку. Індуїзм розцінює менструацію як нечисту і забороняє жінкам брати участь у релігійних ритуалах. Проте більшість храмів дозволяють жінкам входити доти, поки в них немає менструації, замість того, щоб взагалі забороняти жінкам доступ до храму.
На це і вказав у своєму вердикті Верховний суд. Але в храмі Сабарімала, який вважається головним у культі бога-холостяка Айяппана, особливі порядки. Храмові служителі-брахмани вважають себе зобов’язаними зберігати цнотливість бога, який вважається сином одночасно двох верховних богів індуїзму – Шиви і Вішну. Хоча важко припустити, що може зашкодити цнотливості кам’яного холостяка, який, згідно з місцевими віруваннями, дав клятву безшлюбності.
Українське суспільство вже давно веде публічну дискусію про рівність. Редакція Заборони зібрала найпопулярніші із цих закидів і попросила феміністок та захисників прав жінок їх прокоментувати.