'
Читаєте зараз
В інтернеті продають спецперепустки на громадський транспорт Києва. Пояснюємо, чому краще їх не купувати

В інтернеті продають спецперепустки на громадський транспорт Києва. Пояснюємо, чому краще їх не купувати

Polina Vernyhor
В інтернеті продають спецперепустки на громадський транспорт Києва. Пояснюємо, чому краще їх не купувати

Від 5 квітня в Києві діють суворі карантинні обмеження — проїзд у транспорті можливий тільки за спецперепустками. Ці заходи мали б убезпечити громадян від розповсюдження коронавірусу. Проте місто потонуло в заторах, а ціни на таксі через величезний попит деінде виросли в 10 разів. Перший день локдауну показав, що із видачею та розповсюдженням спецперепусток на транспорт є проблеми. Заборона розібралася, кому і як видають спецперепустки, яким чином можна їх продати чи купити, та що за це може бути. 


Кому видають спецперепустки та як їх отримати?

Такі заходи впровадили, щоби знизити кількість людей у транспорті та у такий спосіб запобігти розповсюдженню коронавірусу. Тому в громадському транспорті дозволено їздити тільки працівникам критичної інфраструктури. Це підприємства в галузі енергетики, хімпромисловості, транспорту, банків і фінансів, телекомунікацій, продовольства, охорони здоров’я та комунального господарства. Перепустку може отримати тільки компанія — окрема людина такої можливості не має.

Щоб отримати спецперепустки на транспорт, керівник підприємства має подати звернення до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради електронною поштою. У заяві треба пояснити, чому вашим працівникам необхідно їздити на роботу, та обґрунтувати кількість перепусток на штат. 

Далі Департамент транспортної інфраструктури розподіляє ці заяви серед інших департаментів та структурних підрозділів КМДА. Там запити розглядають та вирішують, чи доцільно видавати перепустки саме вам. Якщо рішення прийняте на вашу користь, вам повідомлять про час та місце передачі спецперепусток.

Перепустка вважається дійсною, якщо:

1. Є назва підприємства, ПІБ людини, яка її отримала, мокра печатка підприємства та термін дії (до 16 квітня 2021 року);
2. Людина, що носить цю перепустку, має із собою службове посвідчення, паспорт чи водійські права.

Чи всім працівникам критичної інфраструктури видають перепустки?

По-перше, кому видавати, а кому ні — вирішує КМДА. Вам погодяться їх видати, якщо ви доведете, що це необхідно і ваші працівники ніяк не можуть виконувати обов’язки віддалено. По-друге, уже в перший день кияни почали скаржитися на недостатню кількість виданих перепусток. Спочатку їх надрукували 400 тисяч, але потім довелося додруковувати, тому станом на ранок 5 квітня видали 437 тисяч перепусток. А отримати документ можна було лише 3 та 4 квітня, які припали на вихідні.

Вранці 5 квітня кореспондентка «Громадського» повідомила, що до метро за пів години не пропустили чотирьох медиків через відсутність перепусток. В Офісі президента також підтвердили, що частина медпрацівників не змогла отримати спецперепустки. Там закликали КМДА виправити ситуацію та надрукувати більше документів. У міськраді відповіли, що вже займаються цим: замовили друк ще 100 тисяч перепусток та продовжують видавати їх підприємствам та установам.

Торік під час березневого локдауну видали понад 225 спецквитків на громадський транспорт. Зараз Київрада надрукувала 500 тисяч перепусток. 

А можна купити спецперепустку?

Виглядає, що так. Як і під час тогорічного локдауну, в мережі можна знайти повідомлення про продаж спецперепусток. 

ЗМІ писали про продаж в інтернеті спецперепусток, виданих КП «Київтеплоенерго», за 100 гривень. На підприємстві провели перевірку та виявили, що продавці не працюють у них, а перепустки, які продають в мережі, — торішні. Департамент транспортної інфраструктури КМДА навіть звернувся до поліції щодо цього факту.

Кияни дійсно доволі активно шукають в інтернеті можливість купити перепустки. Про це, зокрема, свідчать і дані з Google Trends. Пік запитів «спецпропуск на транспорт киев купить» та інших подібних припав саме на 8 годину ранку в понеділок, 5 квітня.

У топі запитів Google є й «купить спецпропуск на транспорт киев 2021 олх». Спецперепустки «Київтеплоенерго» продавали саме через OLX. Але зараз із сайту видалені всі повідомлення про продаж або купівлю таких документів.

У соцмережах також повідомляли про продаж документів через телеграм-канали. Нам вдалося знайти тільки один канал, створений 5 квітня. У ньому лише одне повідомлення:

Мене покарають, якщо я продам або куплю спецперепустку?

Цілком імовірно — якщо знайдуть. Під час тогорічного локдауну спецквитки на транспорт також продавали в інтернеті. Тоді поліцейські співпрацювали з майданчиками для продажу та соцмережами, щоби заблокувати такі оголошення. Проте встановити причетних так і не вдалося.

Зараз відомо, що поки затримали одну дівчину, яка розмістила в фейсбуці оголошення про продаж спецперепусток за 200 гривень. Також вона продавала спецперепустки біля зупинки громадського транспорту у Святошинському районі. Вона розповідала, що купила перепустки та довідки про працевлаштування в одній зі столичних лікарень, щоби перепродати. Заплатила за це п’ять тисяч гривень. До затримання встигла продати декілька перепусток перехожим.

Дівчину звинувачують за 358 статтею ККУ «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів». Якщо провину доведуть, дівчині загрожує штраф до 17 тисяч гривень або навіть ув’язнення до двох років. 

Покарати можуть і за використання підроблених документів. Тобто теоретично, якщо ви використаєте підробну спецперепустку, вас можуть оштрафувати на 850 гривень чи навіть арештувати на пів року.

Чи можу я їздити містом, якщо в мене немає спецперепустки?

Чом би й ні. Ніхто не обмежував рух містом. Найпростіший та найпоширеніший варіант — таксі або особистий транспорт. Наприклад, у групах районів Києва у фейсбуці створили цілі бесіди, де люди шукають сусідів, які можуть їх підвезти до роботи. Водночас сервіс Uber оголосив, що тимчасово зупиняє роботу сервісу Uber Shuttle через нові правила. 
Однак журналісти виявили, що не весь громадський транспорт працює за новими вимогами. Деякі водії міських та приміських маршруток і автобусів пускають до салону пасажирів без перепусток. Приватні перевізники невдоволені карантином — водії відмовляються виходити на рейси через низький пасажиропотік.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій