В Ірані дівчина померла після арешту поліцією моралі: у країні спалахнули протести
- З 1979 року жінкам Ірану не можна виходити на вулицю у відкритому або приталеному одязі і без хіджабу. Заборону посилили у липні 2022 року.
- Дівчина з Курдистану була фактично вбита через суб’єктивне трактування поліцією моралі правил.
- Смерть молодої жінки обрули жителів Ірану і призвела до масових мітингів.
В Тегерані правоохоронці за неправильно вдягнений хіджаб затримали та так побили дівчину, що вона пізніше померла в лікарні. Трагедія змусила людей вийти на вулиці з вимагою скасувати закон 30-річної давнини, що утискає права жінок, та розформувати поліцію моралі.
Заборона розповідає про обставини смерті іранки, ситуацію в країні після розголосу та реакцію світової спільноти.
Смерть Махси Аміні: подробиці
Жінка приїхала зі своєю родиною із Курдистану до Тегерана, щоб відвідати родичів. Під час прогулянки містом 13 вересня 22-річну Махсу затримала поліція моралі нібито за неправильно вдягнений хіджаб, пише The Guardian.
Дівчину відвели у поліцейський мікроавтобус, де, за словами очевидців, побили. Через кілька годин після інциденту родині Аміні повідомили, що її доставили до лікарні. Жінка впала у кому і вже 16 вересня померла.
Поліція заявила, що у Махси нібито стався серцевий напад під час арешту, але родина зазначає, що та не мала жодних проблем зі здоров’ям. Інформацію правоохоронців спростовують і слова лікарів: сталася смерть мозку.
Читати більше новин в TelegramСмерть Махси набула розголосу у ЗМІ та соціальних мережах. Вже на її похоронах у рідному місті Секкез почалися перші протести.Там зібралися кілька сотень людей. Деякі жінки знімали хіджаби, щоб ушанувати пам’ять Аміні. Частина мітингарів вирушила до будинку місцевої адміністрації, силовики застосували проти них газ та відкрили вогонь.
Практично у той же час протести розпочалися і в інших курдських містах, а також столиці Ірану.
За перші чотири дні протестів в країні згинули щонайменше п’ятеро людей. Поліція спростовує факти, але дані курдської правозахисної організації Hengaw свідчать:
- 18 вересня під час протестів у двох містах поранено щонайменше 38 людей;
- 19 вересня двоє людей зіткнень загинули після зіткнень у Дивандерре, розташованому між Сакезом та адміністративним центром іранського Курдистану;
- ще двоє людей були вбиті у Сакезі;
- одна людина загинула в Деголоні;
- у місті Букан у провінції Західний Азербайджан під час протестів — куля влучила у голову 10-річній дівчинці (деякі ЗМІ повідомляють про її смерть, інші спростовують).
Паралельно своєрідні онлайн-протести почалися і у мережі. Жінки викладають ролики, на яких палять хіджаби або зістригають волосся. До акції приєдналася іранська акторка Анахіта Хемматі.
Ісламська революція в Ірані: закон шаріату для жінок
У 1930-х роках шах Мохаммед Реза Пахлаві, який тоді перебував при владі, провів масштабну реформу. Жінкам дали більше прав, зокрема, дозволили навчатися в університетах, а хіджаб та інший закритий одяг став необов’язковим, пише BBC.
У результаті революції у 1979 році до влади прийшов аятола Хомейні. Він пропагував збільшення впливу шаріатських законів на всі сфери життя суспільства. Особливо гостро його політика торкнулася жінок. Так, один із встановлених Хомейні законів зобов’язав їх ходити виключно у вільному, довгому та закритому одязі, який приховує фігуру, а також покривати волосся. За порушення загрожує публічна догана, штраф або арешт. Для того, аби слідкувати за дотриманням закону була сформована поліція моралі.
У великих містах, таких як Тегеран, останніми роками більшість жінок частково ігнорували правило, обираючи відкриті хустини, якими лише злегка прикривали голову. Заборону посилили у липні 2022 року після того, як чинний президент країни Ібрагім Раїсі наказав збільшити нагляд за правильним носінням хіджабу, повідомляє «Радио Озоди».
Так, у деяких містах випустили директиви, які забороняють жінкам вдягати хіджаб, який відкриває волосся, шию чи плечі. У відповідь на тиск зі сторони уряду активісти організували кампанію, яка закликає жінок виходити на вулиці іранських міст без покритої голови.
Кейс Махси Аміні: східний BLM?
Смерть Махси Аміні сталася за кілька днів до того, як президент країни мав вперше виступити на засіданні Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку. Іранські правозахисники, серед яких юрист Гілель Нойєр, закликали організацію скликати екстрене засідання та створити комісію, яка розслідує вбивство 22-річної дівчини та інших жертв політичного режиму в країні.
На ситуації відреагувала виконуюча обов’язки верховного комісара ООН з прав людини Нада Аль-Нашіф «Трагічна смерть Махси Аміні та звинувачення в тортурах і жорстокому поводженні повинні бути швидко, неупереджено та ефективно розслідовані незалежним компетентним органом», — зазначил а вона.
Вимагають чесного розслідування і в Європейському Союзі. «Те, що з нею сталося, є неприпустимим, і винуватці цього вбивства мають бути притягнуті до відповідальності. Надзвичайно важливо, щоб влада Ірану забезпечила дотримання основних прав своїх громадян і щоб ті, хто перебуває під будь-якою формою ув’язнення, не піддавалися жодній формі поганого поводження», — йдеться у офіційній заяві на сайті ЄС.
Припинити системні переслідування жінок і дозволити мирні протести закликали уряд Ірану державний секретар США Ентоні Блінкен та міністерка закордонних справ Канади Мелані Джолі.
Раніше Заборона розповідала про державний переворот на Шрі-Ланці. Протести спалахнули через загострення економічної кризи і паралельне збагачення правлячого клану Раджапакс, які майже два десятиліття перебували на верхівці влади.
Читати більше новин в Telegram