'
Читаєте зараз
В Іспанії новий закон про секс-насильство. Він класний, але ґвалтівники можуть вийти на волю

В Іспанії новий закон про секс-насильство. Він класний, але ґвалтівники можуть вийти на волю

Ilona Kivva
Автор:
  • В країні до 2022 року за зґвалтування карали тільки якщо було доведено, що жертва чинила опір або піддалась залякуванню.
  • Уряд провів велику реформу кримінального права, приводом до якої стало групове зґвалтування 18-річної дівчини у 2016 році.
  • Нові закони можна застосувати навіть до вже засуджених злочинців, якщо йдеться про вигоду для них.

В Іспанії ухвалили закон про сексуальні злочини, який передбачає, що навіть приставання на вулиці вже вважається насильством. Однак у документі є лазівка, яка дозволила вже засудженим ґвалтівникам добитися дострокового звільнення.

Заборона розповідає про зміни кримінального законодавства.


Справа Ла Манада: що за історія

В іспанському місті Памплона у липні 2016 року п’ятеро чоловіків зґвалтували 18-річну дівчину. Злочин вони записали на відео та поширили в групі WhatsApp «La Manada» (вовча зграя), пише BBC.

Їх зловили того ж дня, але суд відбувся тільки у 2018 році. Чоловіків визнали винними у сексуальному насильстві та засудили до дев’яти років за ґратами (кожного). За саме зґвалтування їх так і не покарали, оскільки постраждалу нібито не примушували до сексу.

Ситуація набула розголосу у ЗМІ та спричинила масові протести в кількох іспанських містах. Це змусило Верховний суд у 2019 році переглянути вирок і збільшити терміни ув’язнення до 15 років. 

Читати більше новин в Telegram

Крім того, після інциденту уряд Іспанії започаткував реформу, метою якої було посилити покарання за сексуальні злочини. Так почали роботу над законом, що отримав назву «Тільки так означає так».

Закон «Тільки так означає так»: проблеми

Документ набув чинності наприкінці жовтня-2022. Він передбачає, що жертви не повинні надавати докази, що вони піддавалися залякуванню, насильству чи чинили фізичний опір, щоб довести, що їх зґвалтували. 

Переслідування в громадському місці з, наприклад, сексуальними або сексистськими проявами, поведінкою чи пропозиціями теж вважається насильством. Також змінені строки покарання за сексуальні злочини різного ступеня тяжкості. 

Документ одразу ж викликав чергову хвилю громадського невдоволення. Річ у тім, що в Іспанії нові закони можна застосувати навіть до вже засуджених злочинців, якщо йдеться про вигоду для них. Наприклад, це може бути пом’якшення умов ув’язнення або зменшення термінів позбавлення волі.

Цією лазівкою вже скористалися адвокати щонайменше чотирьох сексуальних злочинців: ті можуть покинути в’язницю достроково. Також було пом’якшено вироки для засуджених щонайменше у восьми справах, серед них і один із групи La Manada.

Відомі випадки:

  • суд Мадрида на два роки скоротив вирок чоловікові, який був ув’язнений на вісім років за сексуальне насильство над своєю 13-річною падчеркою;
  • суд Барселони постановив про перегляд строку ув’язнення чоловіка, який зґвалтував 67-річну жінку в її власному будинку, і був засуджений на три роки і 10 місяців. Він може отримати два роки за ґратами;
  • на Майорці двоє можуть вийти на свободу, оскільки вони вже відсиділи два роки з накладених трьох.

Раніше Заборона розповідала про масштабну реформу сімейного права на Кубі, метою якої є розширити права ЛГБТК+, дозволити сурогатне материнство та ввести покарання за гендерне насильство.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій