Читаєте зараз
В Ізраїлі розпустили військовий кабінет: чи означає це закінчення війни з ХАМАСом

В Ізраїлі розпустили військовий кабінет: чи означає це закінчення війни з ХАМАСом

Анастасія Могилевець
  • Прем’єр-міністр 17 червня 2024 року розпустив тимчасовий надзвичайний уряд країни.
  • Його зібрали у жовтні 2023 року, щоб боротися з агресією терористичного угрупування ХАМАС.
  • Нещодавно один з лідерів опозиції та військовий Бені Ганц залишив коаліцію — причиною стали розбіжності з головою уряду.

Після відставки Ганца надзвичайний уряд втратив баланс сил: там залишилися ультраправі політики. Вони тиснули на прем’єр-міністра, забороняючи укладати будь-які угоди з бойовиками ХАМАС. Тепер же Нетаньягу, ймовірно, обговорюватиме важливі рішення щодо збройних конфліктів у вужчому колі.

Заборона розповідає про розпуск військового кабінету Ізраїлю.

Розпуск військового кабінету Нетаньягу 17 червня 2024 року: що передувало

Про намір припинити роботи органу прем’єр-міністр Ізраїлю оголосив 16 червня. Рішення ухвалили після того, як один з лідерів опозиції, міністр ізраїльського військового кабінету Бені Ганц, подав у відставку, пише The Jerusalem Post.

«Кабінет створили за угодою з Ганцем, на його прохання. Щойно Ганц пішов, у кабінеті немає потреби. Для ліквідації ХАМАС ухвалювали рішення, які не завжди були прийнятні для військового кабінету. У нас є країна з армією, а не армія з країною», — зазначив Нетаньягу після оголошення.

Ганц залишив коаліцію 9 червня. Причиною начебто стало те, що йому не вдалося отримати післявоєнний план для сектору Гази, схвалений Біньяміном. Річ у тім, що Ганц попросив голову уряду представити програму стратегічних цілей: звільнення заручників з полону ХАМАС, демілітаризація сектора Гази, повалення влади ХАМАС і створення міжнародного механізму цивільного управління анклавом за участю США, ЄС, арабських країн і палестинців. Нетаньягу назвав такий план програшем Тель-Авіва.

Читати більше новин в Telegram

«Нетаньягу заважає нам досягти справжньої перемоги. Ось чому сьогодні ми залишаємо надзвичайний уряд із важким серцем», — прокоментував Бені власне рішення покинути коаліцію.

Слідом за політиком пішов і колишній начальник генштабу Армії оборони Ізраїлю Гаді Айзенкот. При цьому очільник уряду відкидає ідею сформувати новий кабінет з лідерів опозиційних партій.

Раніше з такою пропозицією виступили представники ультраправих партій — Бецалель Смотрич та Ітамар Бен Гвір. Розпад коаліції — очікуваний крок, вважають аналітики The Times of Israel. Правий міністр національної безпеки Бен Гвір запропонував включити його до військового кабінету замість Ганца, однак Нетаньягу відмовив йому.

Імовірно, тепер голова уряду держави ухвалюватиме найвагоміші рішення щодо війни в Газі з невеликою групою міністрів. Серед них, зокрема, міністр оборони Йоав Галант і міністр зі стратегічних питань Рон Дермер.

Надзвичайний уряд Ізраїлю: що це було

Невеликий кабінет для управління військовими діями у Смузі створили 11 жовтня 2023 року. До нього одразу увійшли Нетаньягу, Галант і Ганц. Спостерігачами у кабінеті стали ексгенерал ЦАХАЛу Гаді Айзенкот, а також Рон Дермер. Разом вони сформували надзвичайний уряд на період бойових дій.

Тоді постановили, що у воєнний період не просуватимуть жодних законопроєктів чи урядових рішень, які не стосуються війни з ХАМАСом. Відповідно, всі керівники залишатимуться на своїх посадах, поки не завершиться конфлікт на Сході.

Як пише Bloomberg, Ганц був затятим політичним суперником Нетаньягу ще до нападу бойовиків. Він виступав проти судової реформи урядовця, що призвела до масових протестів у країні. Та це не завадило Ганцу створити спільну з прем’єр-міністром коаліцію. В кабінеті залишили крісло і для лідера опозиції — Яїра Лапіда. Втім, він відмовився приєднатися до уряду, якщо там залишаться ультраправі політичні сили — «Релігійний сіонізм» і «Оцма Єгудіт».

Під час виконання обов’язків у кабінеті Бені закликав Ізраїль досягти угоди з ХАМАСом про звільнення всіх заручників. У листопаді 2023 року сторони на тиждень припинили вогонь, тоді було звільнено десятки заручників. Однак Тель-Авів не зміг досягти будь-якої подальшої угоди, тому продовжив військову кампанію в Смузі.

«Очевидно, що Ізраїль не зробив це своїм пріоритетом, тому це був свого роду перший великий прорив, коли Ганц дав зрозуміти, що він піде. У Нетаньягу тепер залишаться тільки ультраправі міністри, і ще невідомо, яку роль вони відіграватимуть», — прокоментував політолог Майрав Зонсейн.

Очільник уряду Ізраїлю відчував тиск з боку правих союзників по коаліції. За даними аналітиків, вони пригрозили йому повалити уряд, якщо прем’єр-міністр піде на поступки та підпише угоду з ХАМАСом. Її деталі розкрив президент США Джо Байден у травні 2024 року. План включав кілька етапів, наприклад:

  • виведення військ із сектора Гази;
  • звільнення заручників;
  • відновлення Гази.

Гвір та Смотрич як ультраправі політики наполягають, що влада держави не має вступати в будь-яку угоду з терористами. Військові ЦАХАЛу, на їхню думку, мають продовжувати війну до повного знищення ХАМАСу.

Раніше Заборона розповідала про часткове виведення військ Ізраїлю із півдня Гази. Там залишили лише одну бригаду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій