'
Читаєте зараз
В Литві подали в суд на Горбачова: що вимагають в колишнього президента СРСР

В Литві подали в суд на Горбачова: що вимагають в колишнього президента СРСР

Iryna Troian
Автор:
Михайло Горбачьов
  • Громадяни Литви подали позов до Михайла Горбачова за міжнародний злочин проти литовців.
  • Приводом стали події у столиці Литви взимку 1991 року. 
  • Тоді загинуло 14 людей, а 600 отримали поранення.

У Литві шестеро громадян подали цивільний позов до колишнього президента Радянського Союзу Михайла Горбачова через події 1991 року у Вільнюсі, столиці Литви. Тоді під час штурму радянськими військовими телевежі загинуло 14 людей. Заявники звинувачують Горбачова в тому, що він не зміг перешкодити міжнародному злочину проти литовців. 

Заборона розповідає про позов громадян Литви до Михайла Горбачова та про те, що трапилось у Вільнюсі 1991 року. 


Литовці подали позов до Горбачова за міжнародний злочин

13 січня 2022 року у Литві родичі чотирьох загиблих під час подій у Вільнюсі 31 рік тому подали цивільний позов до 90-річного Михайла Горбачова за міжнародний злочин проти литовців, повідомила інформаційна служба LRT. У січні 1991 року СРСР почав штурм телевежі у столиці Литви. Тоді загинуло 14 людей.

Заявники стверджують, що зібрали для суду докази, які підтверджують, що Михайло Горбачов, який тоді був верховним головнокомандувачем та президентом Радянського Союзу, 11-13 січня 1991 року контролював радянську армію, але не зробив нічого для припинення агресії. 

«Дуже важливо, щоб особи, які відповідальні за військові злочини та злочини перед людством, були притягнуті до відповідальності», — розповів адвокат позивачів Міндаугас Гядейкіс.

Читати більше новин в Telegram

Деякі з організаторів та виконавців убивств засуджені у Литві, але заявники переконані, що «без оцінки відповідальності керівництва вищого рангу, торжество закону не буде цілісним».

Загалом за військові злочини та злочини проти людства у Литві засудили 67 колишніх радянських військових. Більшість фігурантів справи щодо подій у Вільнюсі 1991 року були засуджені заочно, оскільки Росія та Білорусь відмовилися видати причетних до вбивств. 

Штурм телевежі у столиці Литви: що відомо

11 березня 1990 року члени Верховної Ради Литовської республіки підписали декларацію про незалежність країни. У січні 1991 року в Литві розпочалися протести. 

Як пише LRT, 10 січня 1991 року президент СРСР Михайло Горбачов потребував скасування акту про незалежність Литви і відновлення радянської конституції в країні

А в ніч з 12 на 13 січня до оточеного тисячами людей парламенту і телевізійної вежі Вільнюса направились колони радянської бронетехніки. 

13 січня радянські військові почали штурм телецентру і телевежі у столиці Литви. В ході радянської операції загинуло 14 литовців, а більше 600 людей отримали поранення. Втім, Радянський Союз не наважився на подальшу ескалацію країни і вже 6 вересня 1991 року визнав незалежність Литви.

Раніше Заборона розповідала про одіозну спробу Кремля вкотре завадити вступу України та інших колишніх республік СРСР до НАТО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій