Читаєте зараз
В Литві подали в суд на Горбачова: що вимагають в колишнього президента СРСР

В Литві подали в суд на Горбачова: що вимагають в колишнього президента СРСР

Iryna Troian
Автор:
Михайло Горбачьов
  • Громадяни Литви подали позов до Михайла Горбачова за міжнародний злочин проти литовців.
  • Приводом стали події у столиці Литви взимку 1991 року. 
  • Тоді загинуло 14 людей, а 600 отримали поранення.

У Литві шестеро громадян подали цивільний позов до колишнього президента Радянського Союзу Михайла Горбачова через події 1991 року у Вільнюсі, столиці Литви. Тоді під час штурму радянськими військовими телевежі загинуло 14 людей. Заявники звинувачують Горбачова в тому, що він не зміг перешкодити міжнародному злочину проти литовців. 

Заборона розповідає про позов громадян Литви до Михайла Горбачова та про те, що трапилось у Вільнюсі 1991 року. 


Литовці подали позов до Горбачова за міжнародний злочин

13 січня 2022 року у Литві родичі чотирьох загиблих під час подій у Вільнюсі 31 рік тому подали цивільний позов до 90-річного Михайла Горбачова за міжнародний злочин проти литовців, повідомила інформаційна служба LRT. У січні 1991 року СРСР почав штурм телевежі у столиці Литви. Тоді загинуло 14 людей.

Заявники стверджують, що зібрали для суду докази, які підтверджують, що Михайло Горбачов, який тоді був верховним головнокомандувачем та президентом Радянського Союзу, 11-13 січня 1991 року контролював радянську армію, але не зробив нічого для припинення агресії. 

«Дуже важливо, щоб особи, які відповідальні за військові злочини та злочини перед людством, були притягнуті до відповідальності», — розповів адвокат позивачів Міндаугас Гядейкіс.

Деякі з організаторів та виконавців убивств засуджені у Литві, але заявники переконані, що «без оцінки відповідальності керівництва вищого рангу, торжество закону не буде цілісним».

Загалом за військові злочини та злочини проти людства у Литві засудили 67 колишніх радянських військових. Більшість фігурантів справи щодо подій у Вільнюсі 1991 року були засуджені заочно, оскільки Росія та Білорусь відмовилися видати причетних до вбивств. 

Штурм телевежі у столиці Литви: що відомо

11 березня 1990 року члени Верховної Ради Литовської республіки підписали декларацію про незалежність країни. У січні 1991 року в Литві розпочалися протести. 

Як пише LRT, 10 січня 1991 року президент СРСР Михайло Горбачов потребував скасування акту про незалежність Литви і відновлення радянської конституції в країні

А в ніч з 12 на 13 січня до оточеного тисячами людей парламенту і телевізійної вежі Вільнюса направились колони радянської бронетехніки. 

13 січня радянські військові почали штурм телецентру і телевежі у столиці Литви. В ході радянської операції загинуло 14 литовців, а більше 600 людей отримали поранення. Втім, Радянський Союз не наважився на подальшу ескалацію країни і вже 6 вересня 1991 року визнав незалежність Литви.

Раніше Заборона розповідала про одіозну спробу Кремля вкотре завадити вступу України та інших колишніх республік СРСР до НАТО.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору