'
Читаєте зараз
В Маріуполі тисячі нових могил. Судові археологи припускають, що вони — масові

В Маріуполі тисячі нових могил. Судові археологи припускають, що вони — масові

Yevheniia Kostina
  • AP проаналізували матеріали, щоб підрахувати кількість могил на окремих ділянках Старокримського кладовища.
  • Аналіз знімків не може визначити, як загинули поховані в могилах люди.
  • Попередні кейси дозволяють припустити, що під одним хрестом можуть лежати кілька українців.

Територія кладовища біля Старого Криму (5 км від Маріуполя) за дев’ять місяців великої війни розширилася на понад 51 500 кв. метрів. Аналіз знімків показав, що тут є щонайменше 10 300 нових могил: їхня кількість не обов’язково збігається з кількістю вбитих в місті українців. Тобто є висока ймовірність, що похованих тут набагато більше.

Заборона розповідає про дослідження аналітиків Associated Press.


Кладовище у селі Старий Крим: поховання у 2022 році

Прифронтовий з 2014 року Маріуполь російські війська атакували в перший день повномастштабного вторгнення зі вже окупованої території. Портове місто опиралося до 20 травня 2022 року. З того часу до того, що відбувається в місті, у світової спільноти доступу практично немає. Ті краплі, що вдається здобути, в основному поступають від супутників. Так, аналіз знимків аналітиками Associated Press виявив щонайменше 10 300 нових могил на околиці Маріуполя — більшість із них на кладовищі Старий Крим.

Старий Крим, Старокримське кладовище, Маріуполь. Скріншот: GoogleMaps

Російські війська зайняли селище Старий Крим приблизно 10-12 березня, а жити розташувались в дачних будинках садового товариства біля Старокримського кладовища. «Кожного ранку вони виїжджали, ставали на свої позиції і починали розстрілювати багатоповерхівки на Західному мікрорайоні. Але щоб проїхати на зручні позиції, танки перли прямо через кладовище. Немов і не було його зовсім», — розповідали мешканці дачного товариства.

Через постійні обстріли маріупольські ритуальні служби припинили здійснювати поховання містян на території Старокримського кладовища.

Читати більше новин в Telegram

Організація Центр інформаційної стійкості повідомляла, що у червні нарахували понад 1500 нових могил. У листопаді Zmina писала, що за оцінками експертів, з початку повномасштабної війни поблизу окупованого міста викопали понад 4600 могил. І теж йшлося, що кількість похованих у них людей може бути більша, бо деяких ховали групами. 

Масові могили в Маріуполі: розслідування AP

Аналітики Associated Press виміряли кожну ділянку сітки, де кладовище було розширене з березня по грудень 2022 року, і підрахували, що загальна площа, зайнята новими могилами, становить понад 51 500 квадратних метрів.

Потім аналітики переглянули зняті дроном відеоматеріали: росіяни використовували важку техніку, щоб вирити довгі траншеї, які потім знову засипали. Могили були видні як ґрунтові кургани, іноді з дерев’яними хрестами з іменами та датами, але здебільшого з написаними від руки цифрами. Кілька могил були позначені декількома номерами, що потенційно вказує на наявність більш ніж одного набору людських останків.

Старокримське кладрвище, 30 листопада 2022 року. Satellite image (c) 2022 Maxar Technologies.

«Ми проаналізували відеоматеріали, щоб підрахувати кількість могил на окремих ділянках кладовища, в середньому приблизно одна могила на кожні шість квадратних метрів. Застосували цей показник до загальної площі, де були викопані нові могили. Таку саму методологію застосували до двох менших кладовищ неподалік у селах Мангуш і Виноградне, де з березня копали подібні братські могили. Тут є могила, викопана українцями під час облоги», — пояснили в АР.

Троє судових археологів, які мають досвід розслідування військових злочинів у масових могилах, сказали, що аналіз був обґрунтованим. Роланд Вессінг, який брав участь у розкопках масових поховань у Боснії, Хорватії та Іраку, попередив, що кількість могил не обов’язково збігається з кількістю вбитих українців.

Аналіз не може визначити, як загинули мешканці могил. Однак у місцях масового поховання в інших місцях України, ексгумованих міжнародними судово-медичними слідчими та під спостереженням AP, часто виявлялося, що в могилі міститься більше одного набору людських останків. Багато з них мали явні ознаки насильницької смерті, такі як травми від вибуху, кульові поранення та зв’язані мотузкою руки.

Раніше Заборона опублікувала велике розслідування про Маріупольський театр, який став сховищем для мирних жителів, та про найстрашніший день, коли на будівлю росіяни скинули бомбу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій