Читаєте зараз
В Молдові напередодні референдуму дужчають спекуляції: і це якесь дежавю для України

В Молдові напередодні референдуму дужчають спекуляції: і це якесь дежавю для України

Yevheniia Kostina
  • В Молдові восени-2024 активізувалася масова дезінформаційна кампанія.
  • Вона пов’язана з різними стереотипами щодо потенційного вступу країни до ЄС.
  • Тематика наративів дуже варіює та відрізняється залежно від аудиторії, до якої вона звернена.

У Молдові з наближенням референдуму про євроінтеграцію, який відбудеться 20 жовтня 2024 року, посилився і потік дезінформації про Європейський Союз та майбутнє країни в ЄС. Меседжі поширюються одразу через різні канали інформації — від листівок до онлайн-телебачення.

Заборона розповідає про основні наративи, які просувають опоненти влади в Молдові, та про те, хто є справжнім бенефіціаром цих тез. Останнє, щоправда, наших читачів не здивує.


Продукція молдавських фермерів в ЄС не потрібна

Наратив розрахований на фермерів та жителів сільської місцевості, зазначають аналітики видання NM.

Основні тези:

  • Незатребуваність молдавської сільськогосподарської продукції на ринку ЄС та її затребуваність на ринку ЄАЕС (Митний союз).
  • Закриття російського ринку та ембарго.
  • Через регулювання усередині ЄС кількість ферм скоротилася на третину.

Цей наратив послідовно просувають засуджений до 15 років Ілан Шор та його прихильники.

Читати більше новин в Telegram

Наприклад, ще у травні пов’язаний із ним блок «Перемога» проводив протест під гаслом: «ЄС не потрібні наші продукти».

Твердження про скорочення кількості ферм у ЄС через суворі норми — це частково правда. Скорочення є, але воно пов’язане з консолідацією великих селян і закриття дрібних сільгосппідприємств.

Листівки румунською, які розповсюджуються в Молдові напередодні референдуму про євроінтеграцію. Фото: NewsMaker

Некоректною є теза про те, що молдавська сільгосппродукція не затребувана на ринку ЄС — показники експорту сільгосппродукції постійно зростають. Єдина значуща для місцевих культура, експорт якої довгий час не можуть переорієнтувати на європейський ринок, — це яблука.

До війни переважна більшість яблук експортувалася до Росії, після серед потенційних ринків влада та учасники ринку розглядали не лише Європейський ринок, а й ринок Індії, ОАЕ, Єгипту та інших країн.

Окремим каналом розповсюдження контенту стали сітки Telegram-каналів. Це десятки телеграм-каналів, найчастіше анонімних, або пов’язаних із Шором політиків. Нові пости часто репостяться через сітку й отримують велике охоплення і аудиторію.

Великі рахунки за газ та знижки від «Газпрому»

Усі громадяни Молдови, але особливо вразливі верстви населення є головними адресатами цього меседжу. Наратив, як і у випадку з фермерами, поширюється через різні канали: листівки, спеціалізовані сайти, які потім рекламують у соцмережах.

Із заявами щодо цього виступають проросійські політики. Наприклад, лідер партії «Шанс» Алєксєй Лунгу за допомогою пропагандистів РФ заявив, що через некомпетентність влади у Молдови найвища ціна на газ у регіоні. А зовсім недавно Шор взагалі обіцяв безплатний газ «у кожний будинок», якщо референдум про вступ до ЄС провалиться.

Міністр енергетики Віктор Парликов спростовував наратив про знижки «Газпрому» та підвищення тарифів: «Які знижки? Ми з 2011 року платимо Газпрому середньоєвропейську ціну за газ. Коли ми в жовтні 2021 року підписували контракт на постачання газу, ця формула [розрахунку ціни поставки] склалася в умовах, коли у нас інших опцій не було».

Одностатеві шлюби та уроки сексуального виховання в Молдові

Ще один із фейкових наративів, який поширювався через листівки за підтримки політиків, пов’язаний із сім’єю та ЛГБТ. Аудиторія — жителі Молдови консервативних та традиційних поглядів.

Листівки російською, які розповсюджуються в Молдові напередодні референдуму про євроінтеграцію. Фото: NewsMaker

Основні тези:

  • У школах запровадять уроки сексуальної освіти.
  • У Молдові легалізують одностатеві шлюби.
  • ЛГБТ-паради — це зобов’язання для євроінтеграції Молдови.

Насправді жодних зобов’язань легалізувати ЛГБТ-шлюби у Молдови немає. Крім того, міністр освіти Дан Перчун спростовував запровадження обов’язкового предмета сексуальної освіти в школах.

«Цей предмет є і зараз на вибір [курс Статеве виховання]. І чимало шкіл запроваджують його. Рекомендації для цього предмета розробили разом із Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA). Вже кілька років як його пропонують на вибір не тільки у звичайних школах, а й у професійних школах та коледжах. З останньою зміною курикулуму у 2018 році ми включили деякі елементи [сексуальної освіти] до уроків біології», — сказав Перчун.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій