Читаєте зараз
В Німеччині намітився значний прогрес з передачею ЗСУ надточних ракет: як допоможуть

В Німеччині намітився значний прогрес з передачею ЗСУ надточних ракет: як допоможуть

Ilona Kivva
Автор:
  • У Німеччині у листопаді 2024 року розвалилася коаліція. Йде підготовка до виборів. Низка кандидатів у канцлери вже заявили, що готові передати Україні ракети Taurus.
  • Частина депутатів з німецької партії СДПН (до неї входить Шольц) ще у 2023 році підтримали передачу, але Олаф Шольц виступає проти.
  • З 600 одиниць, які Берлін має в наявності, близько 450 не готові до застосування.

Крилаті ракети Taurus особливо ефективні для ураження укріплених та добре захищених системами протиповітряної оборони будівель, як от бункери, військові бази та штаби. Тож в Україні зброю можуть використати для ударів по військових базах та складах ворога на окупованих територіях, наприклад, у Бердянську та Мелітополі, та по ключових мостах, навіть Керченському.

Заборона розповідає про німецькі ракети.


Робет Габек і Крістіан Дюрр: заяви щодо Taurus

Віцеканцлер, міністр економіки ФРН Роберт Габек 17 листопада пообіцяв, що у разі обрання на посаду глави німецького уряду (кандидат від «Союз-90/Зелені»), він надасть Україні ракети Taurus, пише DW.

Раніше лідер парламентської фракції «Вільної демократичної партії» Крістіан Дюрр також заявив, що планує винести питання про передачу далекобійних німецьких боєприпасів на голосування.

«Це була б можливість. Коли я дивлюся на заяви блоку ХДС/ХСС і ‘Зелених’, я, безперечно, можу уявити, що така заявка може бути успішною», — сказав Дюрр він.

Читати більше новин в Telegram

Керівна у Німеччині так звана світлофорна коаліції розвалилася у листопаді 2024 року. Вона складалася із Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), Вільної демократичної партії (ВДП) і «Союзу-90/Зелені». Перед цим Шольц оголосив про звільнення міністра фінансів Крістіана Лінднера, який є головою ВДП. 

Німеччина має намір провести вибори до Бундестагу у лютому 2025 року. Щоб ініціювати їх, уряд Шольца повинен втратити вотум довіри в парламенті. Голосування орієнтовно проведуть у грудні 2024 року.

Після парламентських виборів оберуть нового канцлера. Його призначає Бундестаг: депутати голосують за кандидата в ході таємного голосування без попередніх дебатів. Для обрання він має отримати абсолютну більшість голосів. 

«Таурус» для ЗСУ: умови лідера ХСД

Ще один кандидат на пост канцлера ФРН від «Християнсько-демократичного союзу» (ХДС) Фрідріх Мерц також готовий передати Україні німецькі далекобійні ракети Taurus. Однак поставка можлива лише за певних умов, пише Handelsblatt.

«Я б не зробив цього просто так. Я б сказав: якщо [російські] бомбардування не припиняться, то першим кроком має бути зняти обмеження на дальність [на використання вже поставленої зброї]. А другим кроком для нас буде доставка Taurus. Далі Путін сам вирішуватиме, наскільки далеко він хоче зайти в цій війні», — пояснив Мерц.

Політик також розкритикував уряд канцлера Олафа Шольца за брак стратегічного бачення щодо України. Він звинуватив його в надмірній відкритості та публічних суперечках стосовно подальших кроків у війні.

Рішення про поставку Taurus, як вважає Мерц, має ухвалюватися на європейському рівні. Європа має швидко стати більш незалежною від США у своїй допомозі Україні. Так, з огляду на можливу перемогу Дональда Трампа на виборах президента у Штатах Європі необхідно терміново готуватися до лідируючої ролі у підтримці ЗСУ.

Важливо! Партія Мерца також поки має найбільшу підтримку виборців в Німеччині.

Німецькі далекобійні ракети: ініціатива соціал-демократів

Низка депутатів з Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) у серпні 2023 року вже підтримали передачу Збройним силам України далекобійних ракет Taurus. Партія входить до правлячої коаліції Бундестагу (її членом є канцлер Олаф Шольц), пише Welt.

«Контрнаступ буксує, Україна не має значних військово-повітряних сил для його підтримки. Тому залишається тільки керована зброя — наприклад, крилаті ракети Taurus, за допомогою яких українська армія може подолати встановлені росіянами мінні поля та відвоювати свою територію», — сказав один з лідерів СДПН Андреас Шварц в інтерв’ю Der Spiegel.

Ракета Taurus KEPD 350/150 під крилом західного винищувача. Фото: Saab

Речник партії Нільс Шмід також натякнув на деякі зрушення у питанні, зокрема, у рамках співпраці з США.

«Я не виключаю можливості, що у союзі з американцями ми також постачатимемо додаткові системи, як-от Taurus. Перед цим необхідно переконатися, що українці самі можуть виконувати програмування на ціль. Що для цього не будуть потрібні військові Бундесверу, адже тоді ми небезпечно наблизимося до прямого втручання у війну», — сказав він.

Київ зробив запит на ракети наприкінці травня 2023 року. Міністр оборони країни-союзниці Борис Пісторіус кілька разів заявляв, що влада не виключає передачу, але запит буде розглянуто пізніше.

Ініціативу вже тоді підтримали депутати від опозиційного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та Вільної демократичної партії (ВДП), що входить до владної коаліції.  

Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System: чим особливі ракети

Taurus KEPD 350/150 — це німецько-шведська крилата ракета класу «повітря-земля», яка створювалася оборонними підприємствами MBDA Deutschland та Saab Bofors Dynamics AB. Розробка почалася у 1994 році, а перший випробувальний політ був у 1999 році. 

Боєприпас оснащено турбореактивним двигуном Williams International P8300-15. Максимальна дальність польоту складає понад 500 км, але на експорт продається варіант 350K-2 із дальністю близько 300-400 кілометрів, пише Army inform.

Снаряди мають бойову частину типу MEPHISTO. Вона була спеціально розроблена для ефективного проникнення через бетон та важкі породи ґрунту. Загальна маса БЧ із зарядами в корпусі (кумулятивним та фугасним) становить 480 кілограмів. 

Також встановлено сучасні системи навігації та самонаведення: 

  • IBN — на основі зображень;
  • INS — інерціальна;
  • TRN — з прив’язкою до місцевості;
  • MIL-GPS — система глобального позиціювання.
Короткі характеристики Taurus KEPD 350/150. Інфографіка: Army inform

Ще одна особливість — алгоритм роботи системи підриву бойової частини. Крім стандартної програми, яка здійснює підрив після влучання, можна налаштувати одночасний підрив кумулятивної та фугасної частини заряду для повітряного, а не підземного вибуху. Теоретично це означає, що вибух можна запрограмувати навіть на конкретному поверсі будівлі при влучанні, чи на конкретній глибині. 

Цікаво! Загалом для армії Німеччини вироблено близько 600 одиниць зброї. З них близько 450 не готові до застосування в бойових діях. Вони можуть бути модернізовані компанією MBDA і підготовлені до відправки в Україну.

У поєднанні ці характеристики роблять її вкрай ефективною зброєю для ураження украплених будівель, які захищають системи ППО: бункери та інші міцні заглиблені цілі, точкові й місцеві цілі високої цінності, наприклад, великі радіолокаційні станції.

«Концептуально Taurus дуже схожа на Storm Shadow. Обидві ракети призначені для подолання ешелонованих систем ППО без заходу літака в зону, контрольовану противником, обидві мають високу гнучкість у використанні проти високозахищених, заглиблених об’єктів. Але діапазон дії TAURUS навіть трохи більший», — розповів експерт з авіаційного озброєння Михайло Степаненко.

Storm Shadow були успішно адаптовані під крило радянського фронтового бомбардувальника Су-24, тож з Taurus можна буде зробити те ж саме.

Раніше Заборона розповідала про французько-британські ракети Storm Shadow. Військові прозвали літаючими ATACMS за високу дальність ураження цілей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій