В Штатах тестують на людях таблетки від раку: їх розробляли 20 років

Ilona Kivva
Автор:
  • Науковці з провідного онкологічного центру США City of Hope створили пігулки під назвою AOH1996.
  • Особливо ефективним ліки виявилися проти раку молочної залози, простати, мозку, яєчників, шийки матки, шкіри та легенів. 
  • FDA дозволила компанії розпочати випробування на людях. Триває перша фаза.

Таблетки націлені на ядерний антиген проліферуючих клітин. Це такий варіант білка, який допомагає раковим клітинам відновлюватися і ділитися. Препарат діє не на всю ракову клітину, а тільки на цей антиген, що дозволяє обходити здорові тканини, на відміну від звичайної хіміотерапії.

Заборона розповідає про новаційний препарат.


AOH1996: як діє

Пігулки AOH1996 створила дослідницька група з провідного американського онкологічного центру City of Hope. Вони працюють за принципом цільової хіміотерапії, пише Sky News.

Препарат вже протестували у лабораторних умовах на понад 70 лініях ракових клітин. Результати показали, що він здатен вибірково вбивати їх, порушуючи нормальний репродуктивний цикл. Особливо ефективним ліки виявилися проти раку молочної залози, простати, мозку, яєчників, шийки матки, шкіри та легенів. 

Ракові клітини, необроблені препаратом AOH1996 (ліворуч) та після того, як їх піддали дії ліків (праворуч) Фото: City of Hope

Читати більше новин в Telegram

Препарат націлений на раковий варіант білка, який називається ядерним антигеном проліферуючих клітин (PCNA). Він має важливе значення для реплікації ДНК і відновлення пухлин, що збільшуються. Таблетки вбивають цей білок у ракових клітинах, запобігаючи їх росту. При цьому залишає здорові тканини неушкодженими, на відміну від звичайної хіміотерапії.

«PCNA схожий на головний термінальний вузол авіакомпанії, що містить кілька виходів на літак. Він унікально змінюється в ракових клітинах, і цей факт дозволив нам розробити препарат, який націлений лише на антиген. Пігулка від раку схожа на сніжну бурю, яка закриває ключовий вузол авіакомпанії, припиняючи всі польоти та вильоти лише для літаків, які перевозять ракові клітини», — пояснила професорка Лінда Малкас.

Розробка та доклінічний етап випробувань тривали 20 років. Результати виявилися настільки багатообіцяючими, що City of Hope отримали дозвіл на початок тестувань на людях. Поки триває перша фаза, але у разі успішного проходження всіх етапів, їх дозволять призначати онкохворим пацієнтам у США, а надалі й в інших країнах (треба погодження ВООЗ або МОЗ конкретної держави-імпортера).

Це може стати великим проривом у лікуванні раку, адже довгий час PCNA вважався непридатним для лікування. Тож на основі ліків можна буде створити більш засоби локального спектру для боротьби з конкретними видами хвороби.

Перевірка ліків: які є етапи

Усі нові методи лікування повинні пройти випробування, перш ніж їх схвалить Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA). Вони показують, які препарати працюють, а які — ні, пояснюють в Американському онкологічному товаристві.

Є кілька основних етапів:

  • доклінічні, або лабораторні випробування — дослідники шукають вплив нового лікування на ракові клітини, які вирощують у лабораторному посуді чи пробірці. Їх проводять на клітинах людей та тварин. Також можливі тестування препаратів на живих тваринах. Це дає приблизно зрозуміти, наскільки безпечним є нове лікування для живої істоти;
  • отримання дозволу FDA для тестувань на людях;
  • нульова фаза клінічних випробувань — використовують лише кілька малих доз нового препарату для кількох людей-добровольців. Вони дають зрозуміти, чи взагалі досягає препарат пухлини. На відміну від інших фаз, практично немає шансів, що люди отримають користь — дози занадто малі;
  • фаза I клінічних випробувань — проводяться, щоб знайти найвищу дозу, яку можна безпечно застосовувати, не викликаючи серйозних побічних ефектів. Найчастіше включають людей з різними типами раку;
  • фаза II — проводиться перевірка, як ефективно і на які саме види раку діє препарат. проводяться на групі від 25 до 100 пацієнтів. Їх лікують із застосуванням дози та методу, які визнані найбезпечнішими та найефективнішими в дослідженнях фази I. Цікаво, що плацебо на цьому етапі не використовують взагалі;
  • фаза III — порівнюють безпеку та ефективність нового лікування з поточним стандартним. Цей тип називається  подвійним сліпим дослідженням. Проводиться не менше ніж на кількох сотнях піддослідних;
  • подання на затвердження FDA — відомство переглядає результати клінічних випробувань та іншу відповідну інформацію і вирішує, чи схвалювати лікування для пацієнтів. Якщо FDA вважає, що потрібні додаткові докази, можуть проводитися подальші випробування.

Раніше Заборона розповідала про наукове відкриття, що зупинить проникнення шкідливих речовин у клітини мозку і може змінити лікування та профілактику інсультів, тривалого COVID і хвороби Альцгеймера. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій