В США побоюються, що РФ розмістить ядерку у космосі: чи можливо це взагалі
- Голова комітету з розвідки Палати представників США Майк Тернер заявив, що комісія надала Конгресу інформацію про загрозу нацбезпеці. Ймовірно, йдеться про використання Росією космічної ядерної зброї.
- РФ має кілька видів протисупутникового озброєння. Агресор також використовував чисто космічні засоби, які можуть збивати обʼєкти у космосі.
- Ядерний вибух у середовищі навколо Землі може вивести з ладу значну кількість супутників.
Росія може використати різні засоби, щоб нанести ураження супутникам США. Заяви Майка Тернера викликали особливе занепокоєння на фоні виходу Росії з угоди СНО-3 в лютому 2023 року, яка обмежувала ядерний потенціал підписантів (у тому числі Штатів). Однак попри все ворогу навряд вдасться реалізувати такі плани (якщо вони справді є).
Заборона розповідає про заяви в США через потенційну ядерну загрозу.
Ядерна зброя у космосі: що кажуть у США
Голова комітету з розвідки Палати представників США, представник Республіканської партії від Огайо Майк Тернер 14 лютого 2024 року заявив, що його комісія надала усім членам Конгресу інформацію про загрозу національній безпеці. В уряді питання швидко назвали серйозним. Загрозу повʼязують із використанням Росією ядерної зброї в космосі, пише The War Zone.
«Постійний спеціальний комітет Палати представників з розвідки надав усім членам Конгресу інформацію про серйозну загрозу національній безпеці. Я прошу президента Байдена розсекретити всю інформацію, що стосується цієї загрози, щоб Конгрес, адміністрація та наші союзники могли відкрито обговорити дії, необхідні для реагування на цю загрозу», — заявив Тернер.
У листі до членів Палати представників Майк Тернер описував загрозу як дестабілізаційний іноземний військовий потенціал. Водночас один з демократів заявив, що вони ніколи не отримували подібних термінових сповіщень у справах національної безпеки. На його думку, ця інформація не була настільки терміновою.
Читати більше новин в TelegramЩе один член комітету з розвідки демократ Джим Хаймс пізніше заявив, що попри серйозність повідомлення колеги, панікувати не треба.
Радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван розповів, що здивувався публічній заяві Тернера, оскільки він вже готував секретний брифінг на цю тему. Він мав відбутись 15 лютого з головами та високопоставленими членами комітетів з розвідки Палати представників і Сенату.
Заява викликала особливе занепокоєння через призупинення участі Росії в угоді СНО-3 в лютому 2023 року. Договір про стратегічні наступальні озброєння передбачає обмеження 1550 готовими до використання ядерними зарядами, 700 розгорнутими МБР, балістичних ракет підводних човнів та стратегічних бомбардувальників-ракетоносців. Також Путін заявив, що Росія відмовляється виконувати забовʼязання в частині допуску інспекцій НАТО на ядерні оборонні об’єкти РФ. Офіційно договір триває до лютого 2026 року.
Антисупутникові ядерні ракети: що може Росія
Скоріш за все, йдеться не про запуск ядерних боєголовок із космосу, а використання їх в цьому середовищі — проти супутників США. Штати сильно покладаються на космічні засоби розвідки, а також раннього попередження. Від відповідних систем залежить і робота ядерних сил. Альтернативна версія — це може бути ракета, яка здатна знаходитись на орбіті без обмежень у часі. Коли потрібно вразити ціль, вона повертається в атмосферу, набравши велику кінетичну енергію і вражає ціль. Відомо, що подібну зброю вже намагався випробувати Китай, пише ABC News.
Варто зазначити, що у 2020 році Росія вже могла випробувати протисупутникову орбітальну зброю. Тоді супутник РФ «Космос 2543» випустив обʼєкт, який міг слугувати снарядом для знищення супутника потенційного супротивника. Тоді у РФ обʼєкт назвали звичайним інспектором, який мав перевірити свого носія на несправності. В США це викликало занепокоєння, оскільки подібний пристрій може підлетіти до інших супутників та впливати не тільки фізично, а і за допомогою випромінювання, що також може пошкодити техніку. В теорії подібний носій може бути оснащений ядерним зарядом.
«Якщо вона орбітальна, це в будь-якому випадку новий рівень загрози, незалежно від того, ядерна вона чи ні. Навіть звичайна зброя в орбітальній протисупутниковій системі може становити серйозну загрозу для США. Супутникові системи необхідні країні, щоб забезпечити постійний безперебійний контроль над своїм ядерним арсеналом», — сказав директор проєкту Ядерна інформація Федерації американських вчених Ганс Крістенсен.
Сатана, Екіпаж, Нудоль: яку зброю РФ може запустити на орбіту
Ідею з розміщенням у космосі ядерки Росії навряд вдасться реалізувати, але є кілька варіантів зброї, які гіпотетично підійдуть для такої місії, пише Defense Express.
Які ракети можуть підійти:
- СЧОБ, або Система частково-орбітального бомбардування — була розроблена у СРСР на базі ракети Р-36 Сатана. Модифікація мала застосовуватися так: боєголовка доставляє боєголовку на навколоземну орбіту, орбітальний блок з бойовою частиною робить повний виток навколо Землі, а потім спуск на задану ціль;
«СРСР у 1970-х роках виготовив усього 18 таких ракет, зведених у три полки, всі з яких розміщувались на космодромі Байконур. У 1983 році Р-36орб була знята з озброєння, усі ракети мали бути утилізовані відповідно до СНО-II. Однак потім Р-36орб знайшла свою реінкарнацію у формі сімейства ракет-носіїв Циклон», — пояснили експерти з озброєння.
Р-36орб на параді у РФ. Фото: Military Russia
- «Экипаж», або «Зевс» — є припущення, що країна-терористка приблизно з 2010 року працює над проєктом супутника з ядерною силовою установкою. В теорії його можливо використати для радіоелектронної боротьби проти супутників у космосі. Однак чи був проєкт реалізований хоча б частково, невідомо;
- А-235 «Нудоль» — РФ заявляє, що має ракету нібито з протисупутниковими можливостями. В 2021 року вона збила один із списаних супутників серії Космос, але розроблялася з іншою метою — для оновлення протиракетної оборони Москви. Чи можна встановити на ракету спеціальну бойову частину, незрозуміло.
Ядерка у космосі: що буде, якщо застосувати
Людство має приклад використання ядерної зброї в космосі. Тестування провели США у 1962 році: вони вивели бомбу потужністю в 1.4 Мт на висоту в 400 км над поверхнею Землі. Для прикладу, на такій висоті знаходиться МКС. Заряд вибухнув над Гаваями у Тихому океані, пише Lab Roots.
Вибух викликав яскравий спалах і потужний електромагнітний імпульс. Стверджується, що він вплинув на вуличні ліхтарі на Гаваях, а також вплинув на роботу сусідніх супутників.
Ефект від сучасних зарядів може бути ще більш руйнівним, оскільки вони значно потужніші. Найпотужнішою бомбою, яку коли-небудь випробували була радянська «Царь-бомба». Її потужність склала 50 Мт. В теорії подібний вибух міг би вивести велику кількість супутників, кількість яких на орбіті значно збільшилась. Станом на 2021 рік налічувалось близько 7500 активних, але ця кількість ймовірно суттєво зросла, оскільки SpaceX останні роками активно запускала свої Starlink.
Раніше Заборона розповідала про новітню лазерну систему ППО Dragonfire. Така зброя потужна, але її інтеграція у систему оборони досі рідкість через ряд обʼєктивних причин.
Читати більше новин в Telegram