'
Читаєте зараз
Роскомнагляд по-українськи. В Україні хочуть ввести інтернет-цензуру

Роскомнагляд по-українськи. В Україні хочуть ввести інтернет-цензуру

Сергій Сурепін

4 липня комітет Верховної ради України з питань національної безпеки підтримав законопроект №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері». Згідно з ним «небажані» сайти можна буде блокувати не тільки за рішенням суду, а й також прокурора, слідчого і Ради нацбезпеки. Тепер має відбутися слухання в самій ВР з метою голосування за ухвалення законопроекту.

Що відомо?

Законопроект дає можливість проводити позасудове блокування сайтів. Він пропонує вважати частиною «технологічного тероризму» вчинення впливу на ухвалення рішень органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Таким чином, СБУ надають право  без рішення суду за допомогою провайдера блокувати доступ до будь-якого інформаційного ресурсу. Підставою для цього може бути вже не тільки рішення суду, а й рішення прокурора, слідчого, погоджене з прокурором, або рішення РНБО. Штраф для провайдерів — 1% річного прибутку, у разі повторного — 5%.

Експертна думка

Читати більше новин в Telegram

Заборона поспілкувалася с представницею Лабораторії цифрової безпеки Іриною Чулівською.

«Такий закон відкриє можливості для практично безконтрольної інтернет-цензури. По-перше, він вносить зміни в закон про санкції, таким чином «узаконюючи» таку санкція як блокування сайтів і вводить відповідальність інет-провайдерів за невиконання. А спосіб, яким формуються списки «санкційних» сайтів, і за якими критеріями, – повністю непрозорі і незрозумілі. По-друге, через занадто широке визначення підстав для блокування сайтів і відсутність належних механізмів контролю за діями слідчих, прокурорів, слідчих суддів – це створює умови для зловживань, тобто можна буде заблокувати на необмежений термін фактично будь-який сайт «з метою припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого». Також законом передбачається зобов’язати провайдерів встановити на свої системи технічне обладнання з технічними вимогами, визначеними Держспецзв’язку спільно з СБУ, що фактично надасть в руки спецслужбам інструмент для глибокого моніторингу трафіку користувачів, тобто тотальне стеження в інтернеті», — повідомила експертка.

Реакція

Єгор Папишев, спеціаліст з питань кіберзахисту у компанії DATAS Technology, вважає, що новий законопроект не підвищить рівень кібербезпеки України. На його думку, це призведе до жорсткої інтернет-цензури (ще гірше, ніж у РФ), повної втрати анонімності, розпилу бюджету країни, монополізації ринку інтернет-провайдерів, а також до зниження скорості та підвищення цін на інтернет.

Володимир Стиран, один з засновників Berezha Security, заявив, що законопроект — це перший крок у бік тоталітаризму. Він вважає, що влада хоче досягти повного контролю над інформаційним полем.

DATAS Technology та Berezha Security — ведучі компанії в IT-сфері України.

Автори законопроекту

Іван Вінник (БПП), Дмитро Тимчук (Народний фронт) та Тетяна Чорновол (Народний фронт).

Флешмоб

У фейсбуці вже закликають бойкотувати законопроект №6688 з хештегом #Fuck6688. Таку ідею виніс на своїй сторінці спікер Українського КіберАльянсу Шон Таунсенд.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=468056796976017&set=a.130395897408777.1073741828.100013151020465&type=3&theater

 

 

Читайте також:

В Україні хочуть ввести позасудове блокування сайтів

5 загроз інтернет-свободі в Україні: Дослідження

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій