'

В Україні активізувалися шахраї: в НБУ назвали топ-4 схеми

Daniil Tsarevskyi
 • Сума збитків через шахрайські дії за 2023 рік в Україні склала 833 млн грн. Це на 73% більше ніж за 2022 рік.
 • Щоб не потрапити на гачок, варто дотримуватися низки правил, наприклад, ніколи не переходити за посиланнями від незнайомців.
 • Іноді зловмисники можуть представлятись навіть співробітниками банку.

В Нацбанку виділили чотири головні схеми, якими користуються фінансові зловмисники. Серед іншого, шахраї використовують обман після передплати в соціальних мережах, а також нерідко дзвонять від імені банків.

Заборона розповідає про популярні у 2024 році схеми обману.

Схеми обману у 2024 році: які найчастіші в Україні

Від початку повномасштабного вторгнення збільшилась активність шахраїв. Насамперед зросла кількість сумнівних операцій, а також сума збитків через їх дії — за 2023 рік вона склала 833 млн грн, каже начальниця управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку України Ольга Лобайчук.

Ця сума на 73% більша ніж за 2022 рік. При цьому, кількість шахрайських операцій зросла тільки на чверть — до 272 000.

НБУ виділяє чотири головні схеми обману :

Читати більше новин в Telegram
 • недоставлення товару після передплати в мережі;
 • дзвінки від імені банків — шахраї намагаються отримати доступ до персональних даних або банківських реквізитів. Часто розповідають, що з рахунку громадянина намагаються перевести кошти і щоб цьому запобігти необхідно вчинити ряд дій;
 • фішинг (має на меті викрасти або пошкодити делікатну інформацію, примушуючи людей обманом розкрити свої персональні дані, зокрема паролі й номери кредитних карток);
 • прохання про допомогу через соцмережі.

«Шахраї працюють дуже оперативно, постійно з’являються нові технологічні схеми… Далеко не завжди необачність клієнтів фінустанов стає причиною вчинення шахрайства із їх рахунками. Регулятор уважно стежить за тим, як банки опрацьовують звернення клієнтів. Якщо споживач отримує формальну відповідь, у якій відповідальність перекладається повністю на клієнта, НБУ аналізує таку відповідь, щоб зрозуміти, наскільки якісно побудовані процеси всередині фінансової установи», — каже Ольга Лобайчук.

Захист від фінансових шахраїв: що робити

Зловмисники, щоб забрати ваші гроші, можуть використовувати різні шляхи. Так, шахраї можуть полювати не тільки на дані вашої банківської картки, а й на електронну адресу та іншу інформацію, що може бути повʼязана з грошима. Щоб не бути обманутим, необхідно зберігати пильність, кажуть у Національній поліції.

Так, є універсальні правила, які допоможуть уникнути шахрайства:

 • необхідно надійно зберігайте та не розголошувати PIN-код до своєї платіжної картки. Корисним буде регулярно змінювати його. При введенні PIN-коду можна прикривати клавіатуру — це унеможливить його зчитування за допомогою мікровідеокамери;
 • створіть складний пароль до електронної пошти, соцмереж та інтернет-банкінгу. Складний пароль може містити 8 і більше символів, прописні та малі літери, цифри та спеціальні символи. Необхідно робити унікальний пароль для кожного сервісу. Не використовуйте загальновідомі комбінації паролів або особисту інформацію;
 • 16-значний номер картки — єдине, що можна повідомляти за телефоном. Тримайте в секреті 3 цифри на зворотній стороні картки, коди (одноразові паролі) банків та мобільних операторів;
 • підʼєднайте SMS-сповiщення стосовно операцiй з платiжною карткою. Оберіть iндивiдуальнi лiмiти на операції з вашою платiжною карткою. Використовуйте вiртуальну картку для розрахункiв в Iнтернетi;
 • купуйте онлайн тільки на перевірених сайтах. Не залишайте дані карток у інтернет-магазинах;
 • перевіряйте сайти, на яких збираєтесь щось купити, або ввести персональні дані за допомогою сервісу CheckMyLink;
 • встановіть багатофакторну автентифікацію на ваші акаунти. Це коли для входу в обліковий запис крім логіна та пароля, потрібно ввести код підтвердження, що приходить на смартфон, електронну скриньку або у відповідний додаток. НБУ показав як її налаштувати на прикладі Інстаграму.

Важливо! Ніколи не переходьте за посиланнями від незнайомців. Так шахраї можуть заразити пристрій вірусом, заволодіти вашими персональними даними та банківськими реквізитами — це називається фішинг.

Співробітники банку (або будь-якої іншої фінансової установи), які дзвонять, щоб розв’язати проблему з вашим рахунком також можуть опинитись шахраями. У такому випадку передзвоніть на офіційний номер установи, які можна знайти в Інтернеті або соціальних мережах.

Припиніть розмову, якщо:

 • запитують термін дії картки, тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів;
 • керують у телефонній розмові вашими діями (просять зробити трансакцію, встановити програму на ваш пристрій);
 • просять сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки;
 • лякають, що ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок;
 • просять перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки.

Раніше Заборона розповідала про шахрайські схеми в соціальних мережах. Шахраї маніпулюють емоціями та слабкостями, щоб різними способами дістати гроші людей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій